Kurzemes Vārds

03:33 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Andris Šķēle atvadās.

Lai atgrieztos?

Andžils Remess

Vakar Ministru prezidents Andris Šķēle pēdējo reizi savas pašreizējās valdības laikā tikās ar reģionālās preses pārstāvjiem, kurus sēdēt pie viena galda bija aicinājis biežāk par visiem saviem priekštečiem valdības vadītāja amatā. Šķiet, ka vakardienas saruna izvērtās par visatklātāko no visām, jo, kaut arī Šķēle vēl atrodas pie premjerministra rakstāmgalda Ministru kabineta ēkas trešajā stāvā, tomēr dienu pirms tam bija oficiāli kļuvis zināms jaunais Ministru prezidenta kandidāts, un Šķēli vairs tik cieši nesaistīja atbildīgā posteņa saites.

Kaut arī viņš par svarīgāko uzskata tādu jauno valdību, kura būtu darbotiesspējīga vienalga kādā sastāvā, Šķēle pieļāva, ka nākamais premjerministrs Andris Bērziņš negrib valdībā bijušos Ministru prezidentus tāpēc, ka nevēlas sev līdzās stiprus cilvēkus. "Tas no Bērziņa puses bija tā ne visai," sacīja Šķēle. "Kad viņam vajadzēja Tautas partijas atbalstu, nebija nekādi iebildumi, bet līdzko piekrišanu no mums saņēma, tā tūlīt šādi paziņojumi."

Jautāts par Bērziņa spējām premjerministra postenī, Šķēle bija diplomātiski piesardzīgs, sak, viņam laba biogrāfija, Rīgas domē vada sarežģītu koalīciju, nekas no netīrumiem nav pielipis, augsts reitings, taču Šķēlem pašam par Bērziņu neesot izveidojies precīzs viedoklis, kaut arī viņš protot cilvēkus novērtēt.

Šķēle iebilda arī pret Bērziņa sacīto presē par ekonomisko grupējumu cīniņiem. "Kur ir tie ekonomiskie grupējumi? Kura piena kombināta direktors vai maizes ceptuves galvenais inženieris iekļāvies kādā ekonomiskā grupējumā?" jautāja Šķēle un atgādināja dažādus paziņojumus par viņa saistību ar lata iespējamo devalvāciju, ar draudiem Ventspils mēra Lemberga dzīvībai, ar pedofiliju, kuri tika izteikti bez kādiem pierādījumiem. "Jūs varat iedomāties, kā mani vecāki jutās pedofilijas skandāla laikā, kā pārdzīvoja mana māte," teica Šķēle, vēlreiz uzsverot, ka kaut ko tādu varēja izdomāt tikai nelieši, un nebija pārliecināts par to, vai šādas lietas izmeklēs līdz galam un sauks pie atbildības vai nu vainīgos, vai melīgo paziņojumu autorus.

Tagad, viņam demisionējot, attieksme mainījusies, arī prese kļuvusi mierīgāka. Pieticis viņam radiointervijā ieminēties, ka dārzā netiekot galā ar kurmjiem, tā sācis saņemt visvisādas receptes, un tagad to esot tik daudz, ka viņš varot izdot grāmatu ar nosaukumu "Kurmju nīdēšana". Nu viņš zinot pat tādas receptes, kas aizbaidot ne tikai kurmjus, bet arī kaimiņus.

Sarūgtinājums spraucās laukā, Šķēlem runājot par atkāpšanās iemesliem. Skarbi vārdi tika bijušajam ekonomikas ministram Vladimiram Makarovam, arī tēvzemiešiem, kuri, pēc Šķēles teiktā, gāžot valdību pēc valdības, taču savu ietekmi tikai samazinot. Šķēle sevi vainoja tajā ziņā, ka ne visi viņa skaidrojumi par dažādiem procesiem sadzirdēti, un minēja principu politikā: kas melo pirmais, tam taisnība.

Šķēle skaidroja, ka grozījumi pensiju likumā bijuši jau ierakstīti viņa valdības deklarācijā, ko parakstījuši visi koalīcijas partneri, taču visa vaina uzvelta viņam. Arī jaunās valdības deklarācijā varot būt paslēptas bumbas - par privatizācijas principiem, par nepilsoņu piedalīšanos vēlēšanās, jo katrs to varot traktēt pēc sava prāta, un atkal sāksies kašķēšanās.

Lūgts salīdzināt savu iepriekšējo un savu pašreizējo valdību, Šķēle sacīja, ka toreiz viņš varēja rīkoties brīvāk, bet šīs valdības laikā viņam bijusi daudz lielāka atbildība par savu partiju. Un tieši Tautas partijas izaugsme viņam pašreiz esot svarīgākā. "Galvenais ir trenēt jauno maiņu, izveidot garu rezervistu soliņu, kas nav balstīts tikai uz Šķēli," premjerministrs lika lietā sporta terminoloģiju un runāja par gatavošanos pašvaldību vēlēšanām, un šajā procesā viņa partijā liela loma ir liepājniekam Ivaram Lagzdiņam. "Mēs apzinām, kur jāstartē kā Tautas partijai, kur jāiet kopā ar citiem politiskiem spēkiem, kurā pilsētā vai rajonā jāakcentē tas un kurā kas cits, jo katrā vietā ir savas problēmas," sacīja Andris Šķēle un uz jautājumu par iespēju atgriezties Ministru prezidenta krēslā atbildēja ar viltīgu smaidu: "šīs Saeimas laikā nē. Ja nākamajās vēlēšanās uzvarēsim?" Un Andris Šķēle parādīja uz divdesmito un trīsdesmito gadu Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa portretu pie zāles sienas, zem kura minēti veseli astoņi termiņi premjerministra amatā. "Man pagaidām ir tikai trīs," teica Šķēle, parādot uz savu portretu.