Kurzemes Vārds

06:47 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kā sniegt pirmo palīdzību

Kristīne Pastore

Vakar Veselības nedēļas ietvaros Neatliekamās medicīniskās palīdzības galvenā ārste Gunta Ošmjanska vadīja pirmās palīdzības sniegšanas nodarbības Pilsētas domes darbiniekiem.

Kā sacīja G.Ošmjanska, pastāv pirmās palīdzības zināšanu minimums, kā rīkoties dažādos nelaimes gadījumos, kas būtu jāzina ikvienam, kurš nav saistīts ar medicīnu. Pilsētas domē ir bijuši gadījumi, ka cilvēkam paliek slikti ar sirdi, un tās darbiniekiem šādos brīžos ir jābūt drošiem un pārliecinātiem par savu rīcību. Ārste norādīja, ka pirmais priekšnoteikums ir mēģināt uzturēt ar cilvēku sarunu, uzzināt, kādas ir viņa izjūtas, kā arī viņu nosēdināt pēc iespējas ērtākā pozā. Ja slimajam kabatā ir, piemēram, zāļu aerosols, to var lietot, taču nekādā gadījumā nedrīkst dot savus medikamentus, jo tā var nodarīt vēl lielāku ļaunumu. Daktere rādīja, kā praktiski rīkoties un ko darīt, ja cilvēks zaudējis samaņu. Tad nekavējoties palīgā jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, taču cietušo nedrīkst atstāt vienu, jāveic viņa mākslīgā elpināšana. To darot piecas minūtes, ir iespējams glāb cilvēka dzīvību. G.Ošmjanska arī uzsvēra, ka, saucot palīgā mediķus, vispirms ir skaidri jāpasaka adrese, kas noticis un cik ir cietušo, bet pēc tam jāatbild uz visiem dispečera jautājumiem. Tas vajadzīgs nevis tādēļ, lai dispečers apmierinātu savu ziņkāri, bet gan zinātu, kādu brigādi sūtīt uz notikuma vietu, sacīja daktere.

Klausītāji īsumā arī uzzināja, kā rīkoties elektrotraumu, autoavāriju, saindēšanās un citos gadījumos. Runājot par elektrotraumām, daktere uzsvēra, ka strādājošajiem ikvienā darbavietā būtu jāzina, kur atrodas slēdzis, ar kuru var izslēgt elektrību visai telpai, ja ir aizdegšanās vai nelaimes gadījums. Daktere arī teica, ka, tuvojoties atpūtas sezonai un ceļojumu laikam, var inficēties ar dažādām infekcijas slimībām, kas visbiežāk sākuma stadijā ir ar paaugstinātu temperatūru. Ja tā noticis, nevajadzētu sākt pašārstēties, bet gan sazināties ar savu ģimenes ārstu.

"Kurzemes Vārdam" G.Ošmjanska pastāstīja, ka Lieldienu brīvdienās Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi saņēmuši izsaukumu, ka uz Nīcas - Liepājas šosejas notriekts cilvēks. Mediķi bijuši klāt 13 minūšu laikā un atraduši ar sarkanu krāsu notrieptu izbāzeni. Iespējams, kāds pārbaudījis ātrās palīdzības operativitāti.