Kurzemes Vārds

03:32 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Kā ar kaimiņiem sadzīvot

Par kaimiņattiecībām ar mums vistuvākiem nāburgiem lietuviešiem rakstām visnotaļ bieži. Lielākoties to darām, lai apspriestu dažādas konfliktsituācijas, kas lēnīgi apdomīgajiem latviešiem dažādos - valstiskos un sadzīviskos - līmeņos rodas ar pašapzinīgi straujākajiem lietuviešiem. Šoreiz publikācijas iemesls ir dzīves ironijas veidotais paradokss, jo laikā, kad briest viens no ekonomiski saspīlētākajiem konfliktiem abu valstu jauno laiku attiecību vēsturē un kaimiņi pat piedraudējuši mūsu zvejus pavadīt ar saviem karakuģiem, Liepāja cenšas sasiet draudzības saites ar sev vistuvāko Palangu ciešāk un mērķtiecīgāk nekā kad agrāk.

Jābilst, ka pēdējo pāris gadu laikā liepājnieku sadarbība ar lietuviešiem dažādās jomās rit pa augšupejošu līkni. Cilvēki kaut lēnām, bet sapratuši, ka ieguvēji labās kaimiņattiecībās var būt ne tikai tie, kas savu naudu atstāj nāburgu samērā lētajos sadzīves preču tirgos. Tāpēc lēnām, spītējot robežšķērsošanas bezjēdzīgajām formalitātēm un to radītiem pāpratumiem, tiek atjaunota draudzība kultūras jomā un starp tautas daiļamata meistariem, tikpat lēnām, svīstot ar muitas dokumentu niansēm, veidojas sīko un vidējo uzņēmumu biznesa attiecības dažādās nozarēs.

Šopavasar pašvaldība īpaši aktīvi strādā, lai izdotos panākt iecerēto sadarbību tūrisma un izklaides industrijas jomā, un šī interese ir saprotama, jo cik tad ilgi var dīkdienīgi noskatīties blakusesošās Palangas naudas straumēs. Savukārt lietuviešiem, protams, nekas nebūtu pretim savu biznesu paplašināt mūsu virzienā. Vai šīs ieceres izdosies realizēt, tas atkarīgs no tā, cik abām no sastrādāties gribošajām pusēm būs gribasspēka, lai pārvarētu tos birokrātiskos sarežģījumus, kas droši vien gadīsies šajā kopīgi veidojamajā ceļā, un cik daudz būs pacietības, lai pēc pirmajām ķibelēm nemestu plinti krūmos. Un nenoliedzami, ka lietderības koeficients šīm aktivitātēm tomēr atkarīgs arī no tā, cik ātri Latvija un Lietuva spēs atrast kopīgu valodu ap robežlīgumiem, jo grūti noticēt, ka pašvaldību lokālajā sadarbībā spīdēs saule, ja vienlaicīgi citā jomā kaimiņi viens otram centīsies likt sprunguļus ratu riteņos.