Kurzemes Vārds

16:14 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājā dzimis otrs rokmūzikas festivāls

Ints Grasis

Divas dienas mūsu pilsētu pieskandināja mūzikas kluba "Pablo" rīkotais festivāls "Mēs - liepājnieki" ar ievērojamas pašmāju muzikantu armijas un arī pazīstamu viesmākslinieku piedalīšanos. Kaut arī projekts ar šādu nosaukumu tiek realizēts jau otro gadu pēc kārtas, šī reize bija pakāpiens pavisam citā kvalitātē, un tie, kas klātienē vēroja gandrīz 10 stundu ilgo koncertu sestdien "Pūt, vējiņi!" koncertdārzā, īsti nevarēja apjēgt, vai ir maijs un viņi atrodas festivālā "Mēs - liepājnieki", vai vasara jau beigusies nesākusies un ir augusts - festivāla "Liepājas dzintars" laiks.

Spēku pārbaudes eksāmens

Šādas izjūtas varēja rasties tādēļ, ka koncerta apmeklētājus pārņēma jau pazīstamā kopības sajūta un īpašā gaisotne, kāda līdz šim valdījusi tikai "Liepājas dzintara" laikā. Un kādā gan sarīkojumā mūsu pilsētā vēl bijusi tik populāru, iecienītu un šobrīd topā esošu Latvijas mūziķu plejāde - Imants Kalniņš un "Līvi", Igo, Ivo un visi citi Liepājas brāļi, Arnis Mednis, Linda Līna, Lauris Reiniks, "Autobuss debesīs", "Labvēlīgais tips" un daudzi citi. Ar koncerta spēcīgo dalībnieku sastāvu varbūt var sacensties vienīgi tradicionālās "Rietumu radio" dzimšanas dienas svinības.

Turklāt ap festivāla "Mēs - liepājnieki" muzikālajām aktivitātēm uz galvenās un arī uz brīvās skatuves "Pablo" bruģī, rīkotāji bija piepulcinājuši arī sportošanu, VW vaboļu parādi, atrakcijas bērniem un citas izdarības. Bija arī koncerts mazajiem klausītājiem, bez kura neiztiek neviens festivāls "Liepājas dzintars", un viesmuzikanti no rietumpuses - divas zviedru grupas. Mūsu pilsētas galveno festivālu atgādināja arī apstāklis, ka vienkopus bija gan konkurss - Kurzemes zonas grupu atlase festivālam "Liepājas dzintars", gan viesu koncerti. Katrā ziņā brāļiem Raivo un Marekam Mediņiem un viņu "Pablo" komandai šī bija lieliska pašu spēku pārbaude, jo kā nekā tieši festivāla priekšvakarā ar viņiem pašvaldība nolēma slēgt koncesijas līgumu uz 15 gadiem par koncertdārza "Pūt, vējiņi!" apsaimniekošanu.

To, ka šis festivāls tiešām bija zināms eksāmens mūzikas kluba ļaužu spēku pārbaudei, atzina festivāla idejiskais virzītājs un galvenais organizators Raivo Mediņš. Viņš sacīja, ka būtībā rīkotāji par 99 procentiem centušies festivālu veidot tādu, kādam tam būtu jābūt. Viņaprāt, festivālam jānotiek ne tikai uz "Pūt, vējiņi!" skatuves un jāaprobežojas tikai ar muzikāliem priekšnesumiem, bet tam jāizvēršas plašāk, galvenos koncertus papildinot ar dažādām izdarībām arī citās pilsētas vietās. Lai uzsvērtu to, ka festivāla laikā varēs baudīt ne tikai rokmūziku, šogad vārds "rokmūzikas" pirms "festivāls" pieteikumos netika lietots.

Grib rīkot arī "Liepājas dzintaru"

Kā zināms, šogad tiesības rīkot "Liepājas dzintaru" ir producentu grupai "Remix", taču Raivo neslēpj, ka "Pablo" komanda gribētu atkal startēt konkursā par tiesībām rīkot Liepājas un Latvijas prestižo rokmūzikas festivālu, ja pašvaldība konkursu rīkos. To, ka liepājnieki spēj festivālu noorganizēt, viņi jau ir pierādījuši. Taču tādēļ netikšot novārtā atstāts arī nule notikušais festivāls "Mēs - liepājnieki", kas esot ilgtermiņa nevis dažu gadu projekts. Turklāt abi festivāli varētu ļoti labi līdzāspastāvēt un viens otram netraucēt, jo viens notiek vasaras sākumā, otrs - vasaras izskaņā. "Ja jau Liepāja ir rokmūzikas galvaspilsēta, šeit jānotiek vismaz diviem festivāliem," uzskata Raivo Mediņš.

Uzsākt ko jaunu ir daudz grūtāk nekā turpināt jau pirms daudziem gadiem labi iesākto, jo festivāla "Mēs - liepājnieki" atpazīstamība bija samērā vāja. Sponsori zina, kas ir "Liepājas dzintars", un uz šo forumu piesakās paši, bet jaunam festivālam vēl jāiekaro uzticība. Šajā reizē klubam "Pablo" izdevās šīs grūtības pārvarēt, un ieguldītais darbs būs laba reklāma turpmākajiem festivāliem "Mēs - liepājnieki". Protams, ka ne viss bija ideāli. Piemēram, sajukums valdīja ap 5.starptautisko VW vabolīšu festivāla programmu Liepājā, un viens otrs liepājnieks tā arī šīs mašīnītes nedabūja redzēt. Svarīgi visas kļūdas un ķibeles izanalizēt un izdarīt secinājumus.

Pēcpusdienas nervu drudzis

"Sestdien pēcpusdienā, kad sāka gāzt lietus, sajūtas bija ļoti sliktas," godīgi atzinās Raivo Mediņš. Vienubrīd likās, ka sestdienas koncerts varētu izgāzties un rīkotājiem būs jāplūc nevis sūra darba augļi, bet gan jācieš ievērojami zaudējumi. Tomēr, par laimi, Visuvarenais lietu piespieda rimties, un, kaut arī laika apstākļi turpināja būt nemīlīgi, daudzus cilvēkus tomēr tas neizbiedēja. Jums, liepājnieki, par to Raivo saka lielu paldies.

Ļoti aptuveni rēķinot, piektdienas koncertus varētu būt apmeklējis pusotrs tūkstotis cilvēku, savukārt sestdien kopējais apmeklētāju skaits bija ap trim tūkstošiem.

Par nekādu lielo peļņu runāt šajā gadījumā nevarot, taču skaidrs, ka zaudējumus rīkotāji necietīs, un vakara (nakts) gaitā garastāvokļa uzlabošanos sajuta ne tikai viņi paši. To ievēroja arī ļaudis no malas.

Liepājas godu aizstāvēs "Nasty Smile"

Kā zināms, tikai divas no septiņām mūsu pilsētas grupām un viena Kuldīgas grupa pretendēja uz festivāla "Liepājas dzintars" konkursantu godu. Žūrija, kuras sastāvā darbojās tādi mūzikas speciālisti kā Vjačeslavs Mitrohins, Valdis Skujiņš, Dainis Virga, Tija Auziņa, savu vērtējumu par katru grupu pēc desmit baļļu sistēmas nodeva viena no festivāla rīkotājiem - Ulda Kleina rīcībā, kurš tad arī izskaitļoja uzvarētājus. Un tie bija: "Nasty Smile" no Liepājas un "R.A.P." no Kuldīgas. Tieši šādu iznākumu, pirms tika paziņots vērtējums, jau prognozēja vairāki mūzikas pazinēji, un Uldis Kleins atzina, ka šīs abas grupas pārējās sešas liepājnieku brigādes apsteidza visai pārliecinoši.

Tomēr atklātībai, kādus konkrētus vērtējumus saņēmusi katra no grupām, Uldis vismaz pagaidām nevēlējās nodot. Tā kā visas pārējās ir liepājnieku grupas, kas cita citu ļoti labi pazīst, tas, iespējams, nebūšot īpaši korekti. Un patiesībā šādam viedoklim var arī piekrist.

Prezentēs videoklipu

"Kurzemes Vārds" aprunājās ar "Nasty Smile" puišiem un viņu menedžeri Kristīni Bergholcu, un viņi atzina, ka konkursu sākotnēji tomēr neesot uztvēruši nemaz tik nopietni. Arī mēģinājumu skaits pirms izšķirošās uzstāšanās neesot palielināts. Tā teikt, - kas būs būs. Tiesa, festivālā "Mēs - liepājnieki" puiši izpildījuši divas pavisam jaunas dziesmas, un, viņuprāt, tās bijušas vienas no labākajām un palīdzējušas svaru kausus liekt sev par labu.

Pirms atlases fināla, esot bijusi pat doma, ja arī gadījumā nospīdēs iekļūšana "Liepājas dzintara" dalībnieku skaitā, atteikties no piedalīšanās tajā, jo puiši apzinās, ka darāmā mūzikas lauciņā viņiem vēl diezgan. Tomēr, ja jau viņi ir novērtēti, domas par atteikšanos pašas no sevis aizvējojušas prom un nekas vien neatliks, kā aizstāvēt kurzemnieku godu Latvijas prestižākajā rokmūzikas festivālā.

"Nasty Smile" dalībnieku vidējais vecums varētu būt ap 20 gadiem, un šādā sastāvā - Gints Meļķis (balss), Uldis Meļķis (ģitāra), Uldis Knapšis (bungas), Uldis Laipenieks (basģitāra) un Alans Jaunzems (ģitāra) - viņi ir kopā pusotru gadu, kaut grupa dibināta jau 1997.gadā.

Runājot par savas grupas mūziku, dalībnieki sacīja, ka daudzi viņos saskata iezīmes no "Led Zeppelin", arī "Metalica", bet mūziķus pārsteidzis zviedru viesmuzikanta viedoklis, ka "Nasty Smile" viņam atgādinot "U 2".

Šonedēļ mūzikas klubā "Pablo" plānota grupas dziesmas "Tonight" videoklipa prezentācija. Klipa idejas autori un režisori esot paši grupas dalībnieki, bet to uzfilmējusi "TV Dzintare". "Nasty Smile" izmantoja izdevību un ļoti pateicās par atbalstu veikaliem "Tev", "Top!" veikalu tīklam un veikalam "Mustang".