Kurzemes Vārds

00:01 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Pirmsjāņu pedagoģiskais motīvs

Iespējams, kādam atgādinājums pirms Līgo svētkiem par nepieciešamo piesardzību līgojot šķitīs banāls. Un atļaušos pat atzīt, ka arī man pašam pedagoģisku uzsaukumu darināšana nešķiet pati patīkamākā nodarbošanās, vēl jo vairāk tapēc, ka neesmu puritānis un man šķiet: Līgo vakars un alus ir gandrīz nešķirami jēdzieni. Un tomēr jūtu nepieciešamību kolēģus autovadītājus uzaicināt solidarizēties alkohola nelietošanā pirms braukšanas, un uz šādu loģiskam saprātam pašsaprotamu atgādinājumu mani vedināja pērnās jāņošanas traģiskie notikumi.

Jo 2000.gada līgošana mūspusē palikusi atmiņā ne tikai kā ziņģēšana Raimonda Paula dziesmotajā lustē, bet arī ar 20 autoavārijām, kas prasīja triju cilvēku dzīvības. Visā Latvijā šī statistika bija vēl drausmīgāka, jo bojā gāja desmitiem cilvēku, kādēļ vēsturē tie paliks kā asiņainie Jāņi. Kas pie tā vainojams? Protams, tie, kas no Jāņu galda cēlās reibuši, lai dižotos ar savu uzdrīkstēšanos neievērot likumus. Protams, zināmā mērā arī tie, kas neprata, nespēja vai negribēja pārliecināt iereibušos līgotājus, ka tāda rīcība ir vieglprātīga. Bet vai tikai? Vai zināmā mērā nav jāuzņemas morāla atbildība arī tiem kārtību sargājošo struktūru pārstāvjiem, kas ļāva cirkulēt versijām par to, ka policisti šoreiz būs iejūtīgāki pret likumpārkāpējiem, kā tas arī bija. Ja vien tas atdotu kaut vienu dzīvību, varētu gari un plaši moralizēt par to, kāpēc uz dažādiem svētkiem piešķiramas šādas visatļautības indulgences, bet uz dažiem - ne, un kurš būtu gatavs uzņemties atbildību par tiem autobraucējiem, kas grēkojuši sēžas pie stūres.

Taču tam šobrīd vairs nav nozīmes, un daudz svarīgāk ir tas, ka kārtību sargājošās struktūras vismaz mūspusē ir sagatavojušās nopietnam darbam. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvalde vakar apstiprināja, ka vieglprātīgākajiem šoferiem nekādu atlaižu nebūs. Iespējams šī ziņa apbēdinās tos, kas iecerējuši jandalēt un figurēt bez likumu ierobežojumiem, tomēr svarīgākis ir tas, ka policijas apņemšanās strādāt pastiprinātā uzmanības režīmā vismaz teorētiski sola, ka līgodziesmu šoreiz būs vairāk nekā asaru.

Edgars Lūsēns