Kurzemes Vārds

18:00 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Reizi gadā Darmštatē

Sarmīte Pujēna

Bruņojies ar skaistu fotoalbumu par Latvijas dabu, informatīviem materiāliem par Liepāju un vārdnīcu, Pilsētas domes deputāts Arkādijs Leinis apmēram pirms nedēļas devās uz Vāciju - uz Darmštati.

Liepājas domes priekšsēdētājs U.Sesks deputātam bija uzticējis pārstāvēt sevi tradicionālajā Darmštates māsupilsētu mēru sanāksmē. Iespējams, izvēle krita uz A.Leini arī tāpēc, ka viņš domē pārstāv sociāldemokrātus, bet Darmštates pašvaldībā sociāldemokrātu frakcija ir tikpat liela kā kristīgo demokrātu pārstāvniecība. Interesanti, ka Darmštatē pašvaldības vēlēšanas šogad notika tikai nedēļu pēc vēlēšanām Liepājā - 18.martā. Šogad pirmo reizi darmštatiešiem bija iespēja balsot nevis par listi, bet par jebkuru kandidātu no jebkura saraksta. Arī mēra vēlēšanas Darmštatē notiek citādi, nekā Liepājā - Pēters Bencs savā amatā ir visu vēlētāju, nevis tikai deputātu ievēlēts.

"Pilsētas un pilsētu reģioni - iespējas un risks" - šāds nosaukums bija mēru tikšanās reizē sarīkotajai konferencei, uz kuru bija ieradušies četrpadsmit pilsētu pārstāvji. Runāts gan par politiskām (reģionālā reforma), gan saimnieciskām lietām. A.Leinim turpat uz vietas improvizēto runu pārtulkot palīdzējusi Darmštatē dzīvojošā latviete Alla Kuša. "Atspēros no iepriekš teiktā par Skandināvijas un Eiropas attīstīto valstu pilsētām, kas uz kartes veido kaut ko līdzīgu banānam, un savu runu virzīju uz to, ka banānam ar laiku vajadzētu kļūt par apaļu arbūzu, kurā ietilptu visas klātesošo pārstāvētās pilsētas."

Kā atzīst A.Leinis, visām Darmštates sadraudzības pilsētām neatkarīgi no lieluma un budžeta ir viena problēma - trūkst līdzekļu pilsētnieku vēlmju apmierināšanai. Atšķiras tikai šo vēlmju latiņas. Dažādas ir arī pilsētu iespējas: piemēram, kāda Šveices pilsētiņa, kuras budžetā rūpniecība dod tikai 0,01 procentu ienākumu, pārējo saņem no tūrisma nozares, un nedzīvo slikti.

Viens no iespaidīgākajiem pasākumiem ikgadējo tikšanos ietvaros ir arī tā sauktais robežu gājiens, kas beidzas ar kopīgu zirņu zupas ēšanu un alus dzeršanu. Atsaucība bijusi liela - piedalījušies ap 2000 cilvēku. Tur A.Leinis saticis arī mūsu pilsētas ilggadējo atbalstītāju brīvkundzi Valtrauti fon Tīzenhauzenu, kas jau atkal pošas uz Liepāju. Viņa arī gādā par vairākām palīdzības programmām: skolām (Darmštatē izveidots mūsu skolu atbalsta fonds), bērnu un bāreņu aprūpes centram "Liepāja" u.c. Starp citu, arī Darmštates sociāldemokrāti palīdz mums, konkrēti - Liepājas Internātskolai.