Kurzemes Vārds

08:43 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Rotkaļi konkursā Portugālē

Indra Imbovica

No Portugāles mājās atgriezās Mākslas vidusskolas Metāla izstrādājumu dizaina nodaļas vadītājs Andris Garokalns ar savu 4.kursa audzēkni Ilzi Ķīburi. Ilzes un vēl arī līdzi paņemtais viņas kursabiedra Edija Ābeles metāla darbs piedalījās Eiropas liceja parlamenta rīkotajā 10.starptautiskajā konkursā, kas nedēļu risinājās Porto pilsētā.

Liepājas Mākslas vidusskola ir oficiāla Eiropas liceja parlamenta locekle un tās rīkotajos konkursos. Iepriekš mūsu jaunie rotkaļi sekmīgi piedalījušies konkursos Nīderlandē, Vācijā, Spānijā, Itālijā. Katru gadu konkursam ir sava tēma. Šogad tā formulēta šādi: "Pieci pirksti veido plaukstu, divas plaukstas - katedrāli, daudzas plaukstas virza pasauli." Eiropas liceja parlamenta desmitās jubilejas konkursā piedalījās desmit valstis - Kanāda, Ziloņkaula Krasts, Beļģija, Nīderlande, Vācija, Skotija, Spānija, Grieķija, Portugāle un Latvija - ar apmēram 60 dalībniekiem.

Liepājnieki katrā no iepriekšējiem konkursiem ir guvuši augstus novērtējumus un atzinību par saviem darbiem, bet Kaspars Millers ar savām rotām izcīnījis pirmo vietu. Šajā reizē Ilzes Ķībures darbs ierindojās ceturtajā vietā, bet viņas eseja bija otra labākā. Ilze ne reizi vien ir publicējusies Eiropas liceja parlamenta izdotajā žurnālā "Le Mur", kas orientēts tieši uz mākslas augstskolu, koledžu, vidusskolu un amatniecības skolu jauniešu profesionālajām problēmām un interesēm, bet tagad saņēmusi oficiālu uzaicinājumu tam rakstīt regulāri.

Andris Garokalns, ņemot vērā iepriekšējo četru gadu pieredzi, secina: "Piedalīties šādos starptautiskos konkursos ir svarīgi no vairākiem aspektiem. Audzēkņi pārbauda savus spēkus un spēju konkurēt. Mēs, Latvijas pārstāvji, iepazīstamies ar juveliermākslas un amatniecības jaunākajām tendencēm pasaulē. Visbeidzot mēs pārliecināmies, ka nebūt neesam atpalikuši ne savā spējā konkurēt, ne arī palaiduši garām jaunākās tendences juveliermākslā. Šajā reizē, atšķirībā no iepriekšējo gadu konkursiem, dominēja ne tik daudz juvelierizstrādājumi, cik ideju pieteikumi par juveliermākslas tēmu. Tas nozīmē, ka konkursā līdzās praktiski pielietojamiem darbiem bija arī tādi, kas darināti no metāla kopā ar keramiku, papīru un citiem materiāliem. Tāpēc mūsu Edija Ābeles darbs ļoti labi iekļāvās šajā ekspozīcijā. Arī Beļģijas studentes darbs, kas ieguva pirmo vietu konkursā, bija darināts pēc desmit elementu principa ar magnētu. To izārdot, var dabūt kaklarotu, aproci, gredzenu un auskarus. Ilzes darbs arī ir transformējams, kas dod iespēju variēt ar tājā ievietotajām desmit pāru plaukstiņām."

Konkursa laikā dalībnieki varēja praktiski piedalīties meistardarbnīcās, Andrim Garokalnam bija saruna ar Florences Mākslas instūta pārstāvi par iespējām apmainīties ar audzēkņiem, arī liepājnieki saņēma uzaicinājumu piedalīties konkursā nakamgad.

Atsevišķā ekspozīcijā bija apskatāma arī ceļojošā izstāde. "Kurzemes Vārds" jau informēja, ka liepājnieku Kaspara Millera, kurš tagad jau ir Mākslas akadēmijas students, Ilzes Ķībures un Ilonas Krūčes rotas bija iekļautas šajā izstādē un ceļoja pa vairākām Eiropas valstīm, bet Porto bija tās noslēgums.