Kurzemes Vārds

08:10 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Ak, bailes, bailes

Daina Meistere

"Mūsu skolā nelikumīgi vāc naudu! Pasakiet, vai tas ir atļauts?" redakcijā atskan tāds telefona zvans. Uz korespondenta sīkākiem izvaicājumiem, kurā skolā, kurā klasē, kas vāc un cik vāc, un vai zvanītājs ir informēts, kāpēc, kādām vajadzībām šo naudu iekasē, jau skan izvairīgas atbildes.

"Jā, jūs pareizi rakstījāt par to dzeršanu, kura vairs nav nekāds retums jau pamatskolas klasēs. Arī es varu pastāstīt, ka bērni dodas izbraukumos, pat uz vairākām dienām, ar nakšņošanu. Un tad nu vakaros sākas, viņi sanes alkoholu, iedzer, skolotāji, protams, to nemaz neredz! Bet kaut kas taču ir jādara, tas ir jānovērš!" atkal netiek nosauktas tuvākas koordinātes. Taču ir vēlēšanās, lai to visu kāds izbeigtu, pārtrauktu, lai vainīgos pārmācītu. Bet kāpēc tāda slēpšanās? Viens no iemesliem, lai neciestu bērns. Tās ir bailes no atriebības, no iespējām, ka par protestiem notiks vēršanās pret konkrētu skolēnu. Jāteic, ka vērsties pret skolēnu nemaz nav grūti, jo kurš tad no viņiem ir tik ideāls, lai savu reizi neaizmirstu kaut ko izpildīt vai izdarīt līdz galam.

Tomēr, nezinot konkrētus datus, nav arī iespējams noskaidrot patiesību. Var jau būt, ka tiešām tas ir noticis nelikumīgi vai nepamatoti. Lai gan, aprunājoties ar skolotājiem, ar bērniem, ar vecākiem, visbiežāk atklājas, ka par to, ko rīkos un kā rīkos vienā vai otrā klasē, iepriekš ir kārtīgi pārrunāts. Gan klases sapulcēs, gan vecāku tikšanās reizēs. Tāpēc gribas jautāt šiem anonīmajiem nosodītājiem: kāpēc jūs nemēģināt runāt ar savu bērnu klasesbiedru vecākiem - gan par naudas vākšanu, gan par to, kā norit ārpusskolu sarīkojumi. Tāpat par pusaudžu iedzeršanu sarīkojumos un izbraukumos. Ja vecāki vai vecvecāki, kuri no savām atvasēm uzzinājuši par šādiem gadījumiem, nemēģinās paši savā starpā aprunāties un informēt pedagogus, nekas nemainīsies. Arī par naudiņas iekasēšanu. Visbiežāk par konkrētu summu konkrētām vajadzībām lemj klases vecāku sapulcēs. Kas mēdz būt sapulču aktīvākie apmeklētāji? Labāko, darbīgāko skolēnu tēti vai mammas, kuriem rūp savu bērnu skolas gaitas, to kvalitāte, kuri vēlas, lai zēni un meitenes mācās sakoptās klasēs, lai viņiem ir aktīva ārpusstundu dzīve, kuru veido skolēni kopā ar skolotājiem un, nenoliedzami, ar vecāku atbalstu. Bet ir mammas, ir vecmāmiņas, kuras nav bijušas klāt sapulcēs un ar savu nostāju nav paudušas protestu lēmumam, kas viņām liekas nevajadzīgs. Pēc tam gan saka, ka tas ir nelikumīgi. Bet ne skaļi un ne tam, pret kuru vēršas. Jo bailes...

"Skolā jau tā nežēlīgi izturas pret tiem, kuri nav tik labi apģērbti, kuriem nav skaistu skolas piederumu," ar rūgtumu teica kāda vecmāmiņa. Viņa stāstīja, cik ļoti cieš tāds bērns, kā viņu pārējie, tie uzpucētie, apsaukā, baksta un biksta starpbrīžos. Bet ko var teikt pretī? Bailes, ka būs vēl sliktāk, vēl ļaunāk.

Tagad nāk izlaidumi. Bērniem vēl beigšanas eksāmeni aizņem visas rūpes un domas, bet vecāki jau sapulcēs pārrunā, ko no savas un savu bērnu puses atstāt par piemiņu skolai. Tātad - atkal vāks naudiņu... Iespējams, ka tas, kas vienam otram ir samērā neliela summiņa, citam nemaz nebūs tik viegli atraujama no ģimenes kopīgā budžeta. Kur nu vēl tās štātes, citās klasēs pat spriež par vairākām kārtām - viena svinīgajam sarīkojumam, otra - vakaram. Atkal kādam tā būs liela problēma, jo ir bailes būt savādākam, atšķirties.

Gadiem ir runāts par izlaiduma ceremoniju, lai gaišā atmiņā paliktu brīdis, kad zēns vai meitene atvadās no savas mācību iestādes, no savas klases un saviem skolotājiem, un saņem nopelnīto beigšanas dokumentu. Taču ir bērni, kam bailes no šī brīža. Jo pie klasesbiedriem stāvēs garu garā apsveicēju rinda ar grezniem ziediem, bet viņam būs jāpaliek ar skolas doto maijpuķīšu vai puķzirnīšu pušķīti un aši jādodas apsēsties.