Kurzemes Vārds

10:07 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kalmju saimniekiem konkurence nav bubulis

Pēteris Jaunzems

Šī ir tāda retā vieta mūsu laukos, kādas gribētos redzēt visur, jo neizmantotu, usnēm aizaugušu zemi Jūrmalciema pievārtes polderos meklēdams nevar atrast.

Kurš pirmais tiks tirgū?

Nīcas polderu malā, viens no otra pieredzi smeldamies, sekmīgi saimnieko vairāki dārzeņu audzētāji. Zemnieku saimniecībā "Smāģi" to dara Lauma un Andris Paipas, "Kintsleros"- Jana un Agris Krētaiņi, "Bemberos" - Irēna un Mārtiņš Krētaiņi, bet "Kalmēs" - Solveiga un Vilnis Mačiņi, kas apjomu ziņā ir vissparīgākie. "Apvienojot spēkus, mums te varētu sanākt viens gruntīgs kooperatīvs, ar kuru Liepājas tirgum nāktos rēķināties," novērtējot nīcenieku spēkus, puspajokam pusnopietni teica Vilnis Mačiņš.

Uz vietas mīņāties viņam nepatīkot. Šis pavasaris "Kalmēm" esot atkal kārtējais solis uz priekšu. Zināmā mērā to sekmējuši arī laika apstākļi. Kartupeļiem laksti jau aizseguši vagas, bet agrie kāposti zem agroplēves garajiem palagiem rieš sulīgas galviņas. "Pēc pāris nedēļām tos droši vien jau varēsim vest uz tirgu," pašapzinīgi rāda saimnieks, kopīgi ar dēlu Uldi pavilkdams sāņus dārzeņu vieglo pārsegu. Viņš pastāstīja, ka šopavasar pirmo reizi izmantojis atsevišķos podiņos audzētus kāpostu stādus. Pārvietojot vagās, tiem netiekot bojātas saknītes, tādēļ augu attīstība notiekot ievērojami straujāk. Tā būtībā esot godīga, bet neatlaidīga sacensība par to, kurš pirmais no dārzeņu audzētājiem nonāks tirgū. Kurš to pratīs, tas piesaistīs sev pircēju.

"Nekāds sautējums tur vēl, protams, nesanāk. Agros kāpostus vislabāk ēst svaigus. Tie ir vitamīniem bagāti," zemkopis paskaidro. Redīsu ražu viņš jau esot realizējis. Vairākās tonnās tā vēl šogad neesot bijusi mērāma, bet tuvu tonnai gan. Tas viss pašiem vien, kopā ar Solveigu un trīs bērniem, bijis jāpārcilā un jāapdarina. Jau iztirgoti arī salāti un citi agrie zaļumi, bet drīzu ražu sola gurķi, kam pēc tam sekos arī tomāti. Tādējādi "Kalmju" saimnieki pārliecinājušies, ka ar pliku roku vairs konkurentiem nav ņemami. Ražošanas apjomi tomēr ir faktors, ar kuru uzpircējiem esot jārēķinās. Un viņi to saprot.

Bet šmaukšanās ir jānovērš

Vilnis Mačiņš nepiekrīt tiem, kuri apgalvo, ka dārzeņu audzēšanai Latvijā nav perspektīvas, ka nozari izkonkurēs lētākas produkcijas plūsma no Spānijas un Francijas tīrumiem. "Nebūs tik traki. Gadi nav aizvadīti veltīgi. Pa tiem mēs esam iemācījušies strādāt, un arī pircēji tagad prot novērtēt vietējā audzējuma pārākumu. Kvalitāte mums vienmēr ir laba. Arī subsīdijas kaut kādas saņemam. Tāpēc domāju, ka spēsim sacensties ar kolēģiem no Eiropas," spriež strādīgais nīcenieks.

Tajā pašā laikā viņam nepatīkot negodīga konkurence, kas jāizskauž. "Ja redīsi vai salātiņi ir atvesti no Holandes, Vācijas vai Izraēlas, tad tos nedrīkst pārdot kā vietējo audzējumu." Tas, kas notiekot Pētertirgū, neesot nekas cits kā pircēju nekaunīga šmaukšana, kas jānovērš, jo pāridarījums sit pa kabatu arī audzētājiem. Kad Mačiņi šopavasar sākuši tirgot savus redīsiņus, vietējās konkurences vēl tirgū neesot bijis. Taču tūdaļ parādījušies no ārzemēm atvestie redīsi, kas ievērojami lētāk realizēti kā šejienes audzējums. "Kaut arī bija jācieš zaudējumi, tas spieda mani tūdaļ samazināt cenu," viņš saka. "Un es to darīju, jo citādi būtu palicis skatoties."

Tomēr, neraugoties uz šīm problēmām, "Kalmēs" attīstība notiekot. Pēdējos gados viņi spējuši atlicināt līdzekļus, lai turpinātu mājas celtniecību. Pērn ieguldījuši naudu apkures sakārtošanai, bet šoruden cerot, ka varēs sākt namu arī apdzīvot. "Kad cilvēks dienu ir kārtīgi nostrādājies, viņam ir labi jāatpūšas," teica Vilnis Mačiņš. "Tikai tā var uzkrāt spēkus nākamajai dienai."