Kurzemes Vārds

20:55 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Ceļveža "Liepāja" atvēršanas svētki

Indra Imbovica

Vakar vēl topošajā Liepājas Centrālajā grāmatnīcā, jaucoties remontdarbu un bērzu meiju smaržām, Jāņu gaisotnē, klātesot Pilsētas domes priekšsēdētājam Uldim Seskam, citiem domes pārstāvjiem un daudziem viesiem, notika ceļveža "Liepāja" atvēršanas svētki. Kā jau "Kurzemes Vārds" rakstīja, krāsu fotoalbums nepilnu simt lappušu biezumā ar žurnālista Dāvja Gūtmaņa tekstu latviešu un angļu valodā apgādā "Jumava" izdots ar Pilsētas domes finansiālo atbalstu 10 000 latu apmērā.

Ceļvedī izmantoti Liepājas Vēstures un mākslas muzeja, Centrālās zinātniskās bibliotēkas un Pilsētas domes Preses dienesta materiāli, par konsultantiem pieaicināti valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektors Gunārs Silakaktiņš, žurnālists un domes Preses dienesta vadītājs Aigars Štāls. Grāmatā publicētas 13 autoru fotogrāfijas, kas vizuāli krāšņi rāda interesantāko, vērtīgāko un būtiskāko, ar ko ir vērts pilsētas viesiem iepazīties un redzēt Liepājā: gan detaļās, gan kopskatos, gan no putna lidojuma. Tas ir mākslinieciski un poligrāfiski perfekts darbs, kāds līdz šim ir trūcis Liepājai.

Kā prezentācijā uzsvēra apgāda "Jumava" prezidents Juris Visockis, ceļvedis "Liepāja" ir trešais izdevums šajā sērijā (pirms tam iznācis "Rīga" un "Rīgas rajons"), kas tapis pēc itāliešu speciālistu jaunākajām šādu izdevumu veidošanas metodēm. "Krāsu fotogrāfijās Liepāja izskatās daudz krāšņāka nekā dzīvē, tādēļ novēlu liepājniekiem savu pilsētu kopt tā, lai tā tuvākajā nākotnē kļūtu tikpat skaista kā šajā ceļvedī," teica "Jumavas" prezidents Juris Visockis. Savus vēlējumus pauda arī U.Sesks, I.Zeberiņa grāmatnīcas direktors P.Gobzemis un citi.

Priekšjāņu gaisotnē, kuru radīja arī Pedagoģijas akadēmijas teātra studijas "Rikošets" dalībnieki ar savām dziesmām un esejām par Liepāju, ceļveža autori tika apdāvināti ar balvām un ziediem. Tas bija pirmais sarīkojums, kopš Liepājas Centrālās grāmatnīcas telpas nonākušas izdevniecības "Jumava" un I.Zeberiņa grāmatnīcas apsaimniekošanā.

Streika dienā vienojas dibināt arodbiedrību

Kristīne Pastore

Vakar, kad visā valstī notika medicīnas darbinieku streiks, Liepājas mediķi to atbalstīja tikai morāli, jo nevienā no mūsu pilsētas ārstniecības iestādēm nav savas arodbiedrības, un tāpēc streiks likumīgi nevar notikt. Taču Centrālās slimnīcas mediķi pulcējās streika atbalsta sapulcē un vienojās, ka beidzot ir pienācis laiks izveidot savu arodbiedrību. Tāpēc, kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" sacīja daktere Dzintra Auzniece, visticamāk, ka nākammēnes paredzētajā mediķu streikā viņi jau varēs piedalīties. Daktere sacīja, ka jau vakar daudzi slimnīcas mediķi uzrakstījuši iesniegumus topošajai arodbiedrībai un jūlija pirmajās dienās paredzēta dibināšanas sapulce. Streiku tikai morāli atbalstīja arī pārējo ārstniecības iestāžu mediķi mūsu pilsētā.

Toties reāli streikā piedalījās rajona mediķi, jo tur ir savas arodbiedrības. Piemēram, Aizputē palīdzību sniedza tikai neatliekamos gadījumos, kā arī rīta pusē ar ķeizargriezienu pasaulē nāca viens mazulis. Kā pastāstīja rajona galvenā ārste Ingrīda Circene, cilvēki jau laikus informēti par gaidāmo streiku, tāpēc nekādu konfliktsituāciju nav bijis. Viņa ir pārliecināta, ka streiks noteikti ir iedarbīgākais līdzeklis no tiem, ko mediķi pašreizējā situācijā var izvēlēties, lai pievērstu uzmanību visā valstī samilzušajām medicīnas problēmām.

"Rāmavā" būs pirmsjāņu mielasts

Tuvojoties Līgo vakaram, pilsētas tirdzniecības vietās un arī tirgū "Rāmava" vērojams bagātīgs šiem svētkiem atbilstošo preču piedāvājums. Šobrīd "Rāmavā", firmas "Elpa" stendā, var nopirkt biezpienu par 72, sveramo krējumu par 48, sveramo jogurtu par 45 santīmiem kilogramā, pienu par 20 santīmiem paku, kā arī jaunumu - sieru ar dillēm par 1,65 latiem kilogramā. Saldus firmas "Ozols" stendā sveramais piens ir par 16 santīmiem litrā, biezpiens par 70 santīmiem kilogramā, kefīrs par 18, jogurts par 45 santīmiem litrā, kalnu siers par 1,85 līdz 1,95 latiem kilogramā, saldais krējums par 1 latu litrā, picas siers par 1,50 latiem kilogramā. Bet firmas "Lukas Lutz" stendā pašu ražotais saldējums nopērkams par 10-15 santīmiem, biezpiens par 72, krējums par 48, jogurts par 45, diētiskais jogurts par 28 santīmiem kilogramā, sieri par 1,6-1,8 latiem kilogramā, jogurta dzēriens par 25, kefīrs par 23, piens par 21 santīmu paka. Firmā "Amulis" sieri maksā no 1,74 līdz 2,60 latiem kilogramā, biezpiens paciņās - no 0,27 līdz 0,29 latiem, krējums 46, piens 23, kefīrs 28, jogurti 31-35, vitaminizētais enerģijas dzēriens 17 santīmu, piens bērniem "Lasēns" 17 santīmu par paku. Visus šos produktus pircēji varēs nogaršot un novērtēt 22. un 23. jūnijā no pulksten 14 līdz 16 mielastā tirgū "Rāmava".

Kara un darba veterāni pulcēsies 22.jūnijā

Pilsētas dome atļāvusi bijušās PSRS Kara un darba veterānu sabiedrībai 22.jūnijā pulksten 11 nolikt ziedus pie Liepājas aizstāvju pieminekļa. To lūdzis šīs organizācijas priekšsēdētājs Aleksandrs Fedorenko. Plānots, ka pasākumā piedalīsies ap simt cilvēku. Liepājas domes atļaujā norādīts, ka stingri jāievēro atbilstošie likumi. Jāpiebilst, ka ziedu nolikšana nevar būt ne pikets, ne mītiņš, ne cita veida skaļš pasākums.

Konta paziņojums - elektroniskā veidā

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Liepājas filiāles direktora palīdze Liene Zīverte, arī liepājnieki tagad var saņemt VSAA konta paziņojumus elektroniski. Tiem, kas to vēlas, līdz 12.jūlijam jāpiesakās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. Pēc tam paziņojumi par sociāli apdrošinātās personas konta stāvokli un valsts fondēto pensiju shēmas dalībnieka konta izraksti par 2001.gadu tiks sagatavoti elektroniskā formātā un būs pieejami internetā. Ja klients uz šo pakalpojumu būs pieteicies caur "Hansabankas" Internetbanku, adrese būs hanza.net, bet, ja klients būs pieteicies Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras filiālē, ziņas par savu kontu varēs atrast Nacionālo maksājumu centra (NMC) Elektronisko maksājumu lappusē. Paziņojumu internetā būs iespējams apskatīt sešus mēnešus pēc paziņojuma sagatavošanas, un tad vairs nebūs jābaidās, ka kāds to izvilks no pastkastes. Klients var pieteikties tikai uz SAVA paziņojuma saņemšanu. Lai nodrošinātu klienta identificēšanu, tiek izmantots katra personas kods. Obligāts priekšnosacījums: klientam jābūt e-pasta adresei. Katrs klients, kas būs pieteicies, no Nacionālā maksājumu centra saņems e-vēstuli ar paroli, lietotāja vārdu. Sīkākas uzziņas var saņemt darba dienās VSSA filiālē, Graudu ielā 50, un pa tālruni 8001015 vai 7066515, kā arī internetā - www.nmc.lv.

Iemaksā vairāk naudas

"Liepājas siltumā" ekonomiski sīki izanalizēts aizvadītās sezonas veikums. Uzmanības centrā joprojām ir tas, kā iedzīvotāji maksā par pakalpojumiem. Problēmu vairs nav ar budžeta organizācijām un privātfirmām. Lai gan materiālais nodrošinājums nav augsts, maksājumi tomēr palielinās. Aizpērn uzņēmuma kontā saņemti 2726,9 tūkstoši latu, pērn - 2879,6 tūkstoši, šogad - 3443,9 tūkstoši. Ir līdzējušas tiesā iesniegtās prasības un nemaksātāju daudzkārtējā brīdināšana. Tāpat summu ietekmēja papildu līdzekļi, ko iemaksāja patērētāji Karostā un Tosmarē, lai gan procentuāli viņi turpina vilkt lejup rādītājus. Tiesa, salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu šogad no janvāra līdz maijam šo divu mikrorajonu iedzīvotāju maksājumi vidēji ir lielāki par 11 procentiem. Prognozē, ka pirms paša sezonas sākuma samaksas līmenis būs visaugstākais kopš 90.gadu vidus.