Kurzemes Vārds

20:44 Trešdiena, 11. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Tik īsā, tik gaidītā Jāņu nakts

Andžils Remess

Vēl jau kādu dienu gaisma turpinās aust visagrāk gadā un tumsa atnāks visvēlāk gadā. Vēl saule būs apstājusies savā visaugstākajā kalnā, lai nolūkotos uz Jāņu nakts tuvošanos, un parīt, jāņugunīm skrejot debesīs un Jāņu alum putojot pāri malām, līgodziesmām skanot un papardes ziedam uzziedot visā krāšņumā, tā jau ripos pretī rudenim.

Diez vai ir vēl kādi citi svētki Latvijā, uz kuriem var attiecināt tik daudzus apzīmējumus – līksmākie, skaļākie, priecīgākie, zaļojošākie, romantiskākie, tautiskākie. Sauciet, kā gribat, un viss būs pareizi.

Tāpat diez vai ir vēl kādi svētki, kuriem ir tik dažādas tradīcijas un kurus tik dažādi svin. Ja vieni Jāņos meklē cilvēku drūzmu, kur izjust svētku noskaņu, tad citi to labāk izjūt divvientulībā. Ja vieni paši labprāt pin vainagus mājiniekiem un nes meijas istabā, tad citi tikpat labprāt izmanto Jāņu komercializācijas radītās iespējas. Ja vieni skandina līgodziesmas tā, ka kokiem galotnes līgojas, tad citi šo līgošanu gaida no televizoru ekrāniem. Ja vieni gaida sauli uzlecam, lai strautā nomazgātu muti un izbradātos pa rasu, tad citi jāņuzālēs paver acis tikai tad, kad rasa jau nožuvusi. Ja vieni sien sieru un cep pīrāgus, tad citi tālāk par alus pudeli neredz.

Nekādi negribu jūsmot, ka visi to vien tik gaida, lai izjustu Jāņu nakts burvību, jo ir arī tādi, kuriem sākušās nekas vairāk kā četras brīvas dienas. Un tomēr Jāņi ir rada Jaungadam – ne vienus, ne otrus nevar palaist garām nepamanītus, vienalga, kaut arī negribi svinēt vai arī nevari atļauties svinēt.

Jāņi ir mēģināti ievirzīt tādā vai citādā gultnē, tajos ir uzsvērtas tās vai citas tradīcijas, Jāņus pat mēģināts izskaust, tikai nekas nav izdevies, un arī tajās vasarās birztalu ielokos jāņugunis dega tāpat un Jāņu dziesmas skanēja tāpat kā līdz tam un pēc tam.

Īsa jau ir šī Jāņu nakts, īsāka par visām naksniņām, bet varbūt arī tāpēc tik gaidīta.