Kurzemes Vārds

16:49 Trešdiena, 23. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Tas nav pārsteigums
Raita Karnīte, ekonomiste

Ekonomiskā situācija Latvijā pašlaik nav nekāds pārsteigums – tā ir tāda, kādai tai arī vajadzēja būt. Treknie gadi bija neveselīgi, to laikā tika uzstrādāts, pārvietojot naudu no vienas struktūras uz citu, reālu ieguvumu tā arī bieži vien neradot. IKP cipari bija augsti, bet pamata tam tā īsti nebija. To jau daudzkārt eksperti ir teikuši – ir trīs četras nozares, kas dod lielāko pieauguma daļu, un tās visas saistītas ar naudas kustību, ar ieplūstošās naudas ātru likšanu lietā, ātru peļņas iegūšanu un aizvešanu prom. Nu tas periods ir beidzies, tas arī radīja šo augsto inflāciju.

Patlaban skatos, kā valdības vadītājs plāta rokas, cilā papīrīšus. Nav nekā, ko piedāvāt situācijas uzlabošanai. Tas tikai palielina sabiedrības uztraukumu, bet vajag sniegt informāciju – nevajag domāt, ka cilvēki neko nesaprot.

Tomēr, ja runā par šo inflācijas pieaugumu par 16,7 procentiem, tad es nevaru to izskaidrot. Domāju, ka tas nav patiesi, šajā valstī es vairs ne par ko nebrīnītos.

Statistika rāda, ka tirdzniecības apgrozījums krīt, samazinās arī citi rādītāji, bet cenas turpina celties. Tas nav loģiski izskaidrojams, ja nu vienīgi tikai ar kaut kādiem matemātiskiem aprēķiniem, kas nav saistīti ar reālo situāciju.

Manuprāt, ražotāji un tirgotāji ir pārrēķinājušies. Lai saglabātu ražošanas apjomus, cenas būtu jāsaglabā pašreizējā līmenī vai atsevišķiem produktiem pat jāsamazina. Latvijas iedzīvotājiem ikdienas pārtikas grozs jau tā ir ļoti vienkāršs, un ekskluzīvas pārtikas preces vairumā gadījumu tajā nav atrodamas.

Cenu kāpuma iespējas ir izsmeltas, pat vairāk – tās ir jau pārsniegtas. Pircēji acīmredzot kļuvuši izvēlīgāki, bet, ja cenas turpinās pieaugt, ne ražotājiem, ne tirgotājiem no tā ieguvuma nebūs. Turpinoties mazumtirdzniecības cenu kritumam, samazināsies arī iekšzemes kopprodukts.