Kurzemes Vārds

10:32 Pirmdiena, 24. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Būs viesi un groziņu vakars

Lietuvas neatkarības 80.gadadienu sagaidot, Liepājas Lietuviešu kultūras biedrība aicina visus piedalīties Svētajā misē, kas 14.februārī notiks Sv.Jāzepa katedrālē un ko lietuviešu valodā vadīs priesteris Vilhelms Lapelis. Dievkalpojumā piedalīsies arī viesi no Lietuvas. Bet pēc tam Peldu ielā 17 viesi iecerējuši pasniegt Liepājas lietuviešiem dāvanu - koncertu. Bet mājiniekiem Lietuviešu biedrības vadītājs Ambrozijs Jankus lūdz uz šo svinību daļu nākt ar groziņiem.

"Vērniekā" viss ir kārtībā

Aizvakar Apgabaltiesā pēc divkārtējas atlikšanas izskatīta lieta par bezpeļņas organizācijas - namu pārvaldes "Vērnieks" (Zaļās birzs rajons) maksātnespēju. Pilsētas domes pieteikuma izskatīšana bija analoģiska iepriekšējiem. Domes ieceltais administrators R.Freimanis, tāpat kā vairums pārējo, neatbalstīja uzņēmuma statusa maiņu. Un tiesa astoto reizi pēc kārtas noraidīja domes priekšlikumu atzīt par maksātnespējīgiem tās dzīvokļu uzņēmumus.

Siltuma atvienošana turpinās

Pēc sākotnējās ieceres "Liepājas siltumam" vajadzēja apkuri atvienot pavisam 465 dzīvokļiem. Tagad to skaits nedaudz sarucis, jo daži nemaksātāji savus parādus dzēsuši. Kā vakar paziņoja uzņēmuma Ražošanas un tehniskās nodaļas darbinieki, siltums jau atvienots 20 dzīvokļiem. Šis darbs turpinās visos pilsētas rajonos, pat Zaļajā birzī, kur aizvakar atvienoti divi dzīvokļi Skrundas ielā 20. To īrniekiem bija vairāk nekā 300 latu parāds. Visgausāk darbs norit namu pārvaldēs "Vecliepāja" un "Ezerkrasts".

Bet paša Zīgerista nebūs

Piektdien Latviešu biedrības namā paredzēta tikšanās ar Tautas kustības "Latvijai" (Zīgerista partijas) līderiem, tostarp pašu partijas tēvu Joahimu Zīgeristu. Bet vakar Pilsētas dome saņēma vēsti, ka būs gan 6.Saeimas deputāts Odisejs Kostanda (uzklausīs iedzīvotāju sūdzības un ierosinājumus), gan deputāts, Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētāja biedrs Jānis Kazāks (solās runāt par noziedzības apkarošanas stāvokli valstī), gan jurists Alfrēds Circenis, gan deputāta palīgs Andris Liepiņš, bet paša Zīgerista kunga gan nebūs.

Vēl viena "lieka" teritorija

Par to, ka "Kursas" jaunie saimnieki nolēmuši iztīrīt māju un to arī dara, esam jau rakstījuši. "Kursa" tikusi vaļā gan no dzelžiem, gan veciem braucamrīkiem, gan no vistu fermas, gan pieminekļa bojā gājušiem zvejniekiem un jūrniekiem. Starp dažādiem ārā metamiem lūžņiem un liekiem krāmiem iekļuvusi arī kādreizējā zvejnieku kolhoza "Boļševiks" ezera zvejas brigādes bāze Amatas ielā 10. "Kursa" grib atteikties gandrīz no visas šīs teritorijas ar būvēm uz tās, jo nespēj samaksāt zemes nodokli par 20 tūkstošiem kvadrātmetru lielo platību (par 1997.gadu nodoklis ir samaksāts). Zemes komisija priekšlikumu pagaidām ir noraidījusi. Vakar šo teritoriju vēl uzraudzīja viens sargs un suns, bet pamestības rēgs jau klejo apkārt - par to vēsta kaut vai kanāla vidū ledū iesalusī laiva, tukšās noliktavas un pamestā būve.

Dejotāji bija atbraukuši no visas Kurzemes

5.viduskolā jau piekto gadu pēc kārtas notika moderno deju konkurss jaunāko klašu bērniem. Uz to bija uzaicināti dejotāji ne tikai no Liepājas, bet arī no daudzām Kurzemes skolām - Kuldīgas, Aizputes, Skrundas, Medzes un citām. Pavisam piedalījās septiņpadsmit deju kolektīvi un kopumā simt sešdesmit pāri. Šīs sacensības organizēja 5.vidusskolas skolotāja Inese Čabovska. Visus dejotājus vērtēja žūrija, un neviens nepalika bez nelielas balvas vai diploma. Savu prasmi rādīja arī jaunieši no deju centriem "Svings" un "Aura".

Uzvar trīs liepājnieki

"Vaduguns" bērnu invalīdu pulciņa (vada Arta Salmiņa) dalībnieki Saldū piedalījās Kurzemes novada bokija spēles turnīrā bērniem un jauniešiem ar kustību traucējumiem. Ar transportu izlīdzēja Jauniešu Sarkanais Krusts. Liepāju pārstāvēja divas komandas. Sacenšoties ar bērniem no Saldus, Tukuma, Skrundas, Rubas, mūsējie ieguva ceturto vietu jaunākajā grupā un pirmo vietu grupā, kurā startēja 14-19 gadus veci jaunieši. Līdz ar to liepājnieki Agrita Mikāne, Baiba Neilande un Mārtiņš Mamis vasarā piedalīsies finālā.

Var rīkoties ar Krājbankas akcijām

Liepājnieki "Kurzemes Vārdam" vairākkārt jautājuši, kādēļ nevar dereģistrēt Latvijas Krājbankas akcijas. Ar speciālistu starpniecību izskaidrojām radušos situāciju. Šobrīd visas vajadzīgās formalitātes ir nokārtotas - Vērtspapīru tirgus komisija ir izdevusi Latvijas Krājbankas akciju emisijas apliecību un Latvijas Centrālais depozitārijs akcijas ir reģistrējis. Ar 6.februāri akcijas iespējams dereģistrēt, tas ir, pārskaitīt no sākotnējā reģistra uz savu personīgo vērtspapīru kontu un brīvi ar šīm akcijām rīkoties - pirkt un pārdot.

"Ceļā uz pilsonisku sabiedrību"

Marta beigās ar tādu nosaukumu Pedagoģiskajā augstskolā rīkos Kurzemes novada konferenci. To gatavo Naturalizācijas pārvalde sadarbībā ar Liepājas Pilsētas domi un Liepājas Cilvilzinību centru. Tās darbā piedalīsies arī Naturalizācijas pārvaldes Ventspils un Saldus nodaļu vadītāji. Konference solās būt ļoti nopietna, jo tās darbam faktoloģisko pamatu, speciālus pētījumus ar Sorosa fonda atbalstu gatavo Baltijas Datu nams un vairākas tā saucamās "fokusa" grupas.

Arī jaunie tehniķi vizēs varavīksnē

Jauno tehniķu stacijā izvērtēja pulciņu darbu. Jo valsts mēroga konkursā "Nāc un vizi varavīksnē" var piedalīties ar dažādiem bērnu un jauniešu mākslinieciskās izpausmes veidiem. Jauno tehniķu stacijā darbojas gan keramiķi, gan ādas, koka un metāla apstrādātāji, gan pinēji. Pēc konkursa nolikuma no katra mākslas veida jāsūta septiņi darbi, un stacijas direktors Māris Fūrmanis atzina, ka būs gan attiecīgais skaits, gan arī iespējas atlasīt labākos. Varbūt grūtāk ar vienu no noteikumiem, proti, zilo krāsu, kas no visa varavīksnes spektra atvēlēta mūspusei. Ja vēl koku un ādu var piekrāsot, tad grūtāk būs ar keramiku un metāla izstrādājumiem.

Firmas "Laima" veikalā - arī "Uzvaras" gardumi

Ilgāku laiku masu saziņas līdzekļos runāja un rakstīja par to, ka šokolādes firma "Laima" un karameļu un citu gardumu uzņēmums "Uzvara" apvienojas. Tagad tas ir noticis, par ko var pārliecināties arī liepājnieki, ieejot "Laimas" veikalā Lielā ielā. Centrālajos plauktos izlikta te līdz šim neredzēta produkcija, proti, marmelāde, zefīrs, "Jūras akmentiņi", "Rīgas maisījums", "Piena gardums" un daudz kas cits. Reizē ar karstas šokolādes vai smaržīgas kafijas tasi var nobaudīt saldumus plašā klāstā.

"Hidrolats" neaizmirst par reklāmu

Rūpnīcas produkcija reizēm ir liela izmēra un potenciālajam patērētājam maz pazīstama. Pirmajā Rīgas poligrāfiķu darinātajā reklāmas izdevumā pārstāvēta praktiski visa uzņēmuma izstrādājumu gamma: sākot ar tradicionālajiem iekrāvējiem un beidzot ar kanalizācijas lūku vākiem. Nepieciešamā informācija sniegta trīs bukleta variantos - valsts, angļu un krievu valodā. Lai pircējam nerastos šaubas par piedāvājamās iekārtas izcelsmi, daži fotoattēli izdarīti uz Lauksaimniecības mašīnu rūpnīcas korpusu fona.

Arodbiedrību centrs maina statūtus

Arodbiedrību centra dalīborganizāciju līderi nolēmuši mainīt tā statūtus. Galvenais mērķis - iegūt juridisko patstāvību. Tas ļaus Arodbiedrību centram patstāvīgāk strādāt, veidot savu krājaizdevu sabiedrību. Liela nozīme būs arī tam, ka jauno statūtu projektā, kas tagad tiek apspriests, nopietnāk izsvērts, kā centrs sadarbosies ar dalīborganizācijām: iecerēts, ka no tām jāprasa ne tikai morāla, bet arī materiāla atbildība par centra darbu. Par to, cik lieli var būt procenti no katras dalīborganizācijas savāktajām biedru naudām, vēl jālemj atsevišķi. Bet jau tagad skaidras ir pamatnostādnes, tostarp tāda, ka centrā jābūt gan valdei, gan revīzijas komisijai.

Gada pārskati jāiesniedz līdz 1.aprīlim

Šogad, tāpat kā pērn, uzņēmumiem LR Uzņēmumu reģistra Liepājas pilsētas un rajona reģionālajā nodaļā jāiesniedz gada pārskati par 1997.gadu. Tas jāizdara visām uzņēmējsabiedrībām, arī pārējiem uzņēmumiem, kuru gada apgrozījums ir 45 tūkstoši latu. Uzņēmumu reģistrā jāiesniedz tāda pati dokumentu pakete kā Valsts ieņēmumu dienestā. Sods par pārskatu neiesniegšanu paredzēts no 100 līdz 250 latiem. Pēc atgādinājuma publicēšanas laikrakstos, ka nepieciešma uzņēmumu vadītāju parakstu paraugu un pasu kopiju iesniegšana, aktīvi atsaucās zemnieku saimniecību vadītāji.