Kurzemes Vārds

07:40 Ceturtdiena, 27. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Santīmu rekets

Reketieris ar mātes pienu uz lūpām nav ne pārspīlējums, ne ironisks apzīmējums, bet gan bieža parādība, ja ne ikdiena, ap izcilām, labām, apmierinošām un zema prestiža mācību iestādēm mūsu pilsētā. "Kurzemes Vārds" par to rakstīja februāra pirmajās dienās, nupat šo problēmu par sabiedrībai akūtu nodēvējis arī iekšlietu ministrs, kuru tai pievērsties spiedis gadījums kādā no galvaspilsētas skolām.

Arvien biežāk dzird sabiedrību runājam un arī redakcija tiek informēta par santīmu izspiešanas mēģinājumiem skolās, un vecāki ar aizvien lielākām bažām uztic savai atvasei kabatas naudu, jo nav pārliecināti, ka bērni to neatdos pie skolas vai tās iekšpusē dežurējošajām savtīgo negantnieku patruļām. Municipālās policijas informācijas dienests "Kurzemes Vārdam" ziņoja, ka šomēnes kārtības sargi saņēmuši iesniegumus par pusaudžu izspiešanas gadījumiem 6.vidusskolā un Jūrniecības koledžā. Taču domāju, ka uzmanība pievēršama nevis oficiāli reģistrētajiem faktiem, bet gan problēmai, jo baidos, ka neviens no mūsu pilsētas mācību iestāžu direktoriem, roku uz sirds uzliekot, nespēs rakstiski vai mutiski apgalvot, ka neviens no viņa skolas audzēkņiem šā mācību gada laikā nav šķīries no kabatas naudas piespiedu kārtā.

Pēdējo pāris gadu laikā, kad šī negācija kļuva aktuāla, par to runāt skaitījās sliktais tonis, jo tādējādi it kā tiktu grauts konkrētas skolas prestižs. Diemžēl klusuciešana novedusi pie tā, ka santīmu reketu par grūti atrisināmu problēmu nu jau sauc gan municipālpolicisti, gan mazgadīgo lietu inspektori. Gan vieni, gan otri risinājumu saskata vienīgi tad, ja tiek pašu bērnu, viņu vecāku vai pedagogu informēti par katru konkrētu gadījumu.

Tāpēc, manuprāt, būtiskākais ir tas, cik ātri mācību iestāžu pedagogi (parasto un arī prestižo, jo mazgadīgais izspiedējs taču nav tik dumjš, lai neapjaustu, ka labākajās skolās mācās turīgāko vecāku bērni) sapratīs, ka, sargājot mundiera godu, cietēji bieži vien ir tie, kā dēļ viņi strādā, - bērni.