Kurzemes Vārds

07:57 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Latvijas jūrnieki ir gatavi doties uz Persijas līci

Saeima pieņēma lēmumu par Latvijas bruņoto spēku vienību piedalīšanos starptautiskajā operācijā Persijas līcī, ja diplomātiskie centieni izrādīsies neveiksmīgi. Ceļam sagatavots Jūras spēku Dienvidu rajonā dislocētais kuģis "Imanta", kas līdz galamērķim varētu nonākt aptuveni mēneša laikā.

GUNDARS MATĪSS

Jūras spēku Dienvidu rajona komandiera pienākumu izpildītājs komandkapteinis Aleksandrs Vaļums "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka mīnutraleris "Imanta" jau ir sagatavots tālajam ceļam. Taču Latvijas militārpersonu turpmākā rīcība būs atkarīga no starptautiskās situācijas un mūsu valsts vadītāju lēmumiem.

Mīnukuģis "Imanta", kas varētu piedalīties atbalsta operācijās Persijas līcī, ražots 1971.gadā Austrumvācijā. Pagājušajā gadā to remontēja un modernizēja Vācijas militārie speciālisti. "Imanta" aprīkots ar mūsdienīgu mīnu meklēšanas aparatūru, un kuģis spēj veikt sarežģītus militāros uzdevumus. Atbildot uz jautājumu, vai kuģa dzinējs un citi mehānismi ir tik labā stāvoklī, lai dotos tālajā ceļā, Aleksandrs Vaļums teica, ka nekādu problēmu neesot. Neviens arī nebūtu piedāvājis sūtīt uz Persijas līci vienu no Latvijas mīnukuģiem, ja būtu radušās šaubas par tā izturību un kaujasspējām. Ja "Imantai" tomēr vajadzēs piedalīties militārajās operācijās, tad ceļā dosies aptuveni 30 cilvēku liela apkalpe. Protams, komanda vēl nav nokomplektēta, nav piešķirti naudas līdzekļi, jo karadarbība nav sākusies. Taču jau tagad komandierim pieteikušies daudz vairāk brīvprātīgo nekā reāli vajadzīgs. "Tas tikai liecina, ka cīņas gars latviešos vēl nav zudis," teica Aleksandrs Vaļums. Tāpēc nekādu problēmu ar profesionālas apkalpes izveidošanu nav.

Aizsardzības ministrijas preses dienesta priekšnieks Jānis Podiņš vakar "Kurzemes Vārdam" arī apliecināja, ka galīgais lēmums par brīvprātīgo piedalīšanos atbalsta operācijās Persijas līcī vēl nav pieņemts. Viņš uzskata, ka mūsu jūrnieki ir labi sagatavoti un spētu profesionāli pildīt savus pienākumus. Kuģa komanda jau piedalījušās vairākās mīnu meklēšanas un iznīcināšanas operācijās kopā ar Zviedrijas un Vācijas kara jūrniekiem. Daudzas mīnas izdevies atrast un likvidēt arī Liepājas pusē. Turklāt, lai iznīcinātu visu munīcijas arsenālu, ko Krievijas militāristi atstāja jūrā pie Papes, darba pietiks vismaz līdz 2000.gadam.

Neviens gan nenoliedz, ka atrašanās militāra konflikta zonā vai vietā, kur tas tikko beidzies, ir bīstama. Tomēr 1991.gada Līča kara pieredze liecina, ka, meklējot un iznīcinot mīnas piekrastes ūdeņos, neviens nopietni nav cietis. Jānis Podiņš uzskata, ka mūsu jūrnieku iespējamo līdzdalību atbalsta operācijās nevajag uzskatīt par simbolisku soli, jo Latvijas speciālisti var veikt reālu un konkrētu darbu.

Mūsu valsts gandrīz visās militāro struktūru apakšvienībās sākuši pieteikties brīvprātīgie, kas vēlas doties uz iespējamo militārā konflikta zonu. "Arī Aizsardzības ministriju brīvprātīgie gāž otrādi," jokojot sūdzējās Jānis Podiņš. Karavīru un speciālistu, kas vēlētos doties uz Persijas līci, Latvijā netrūkst.