Kurzemes Vārds

10:12 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Ziņas atrod "Kurzemes Vārda" redakcijā

Vakar pilsētas skolās sākās Projekta nedēļa. Un, šķiet, liepājnieki pamanīja, ka stundu laikā ielās ir vairāk skolasbērnu nekā citkārt. Jo darbs pie dažādiem projektiem neaprobežojās tikai skolas sienās. Tā, piemēram, grupa 1.viduskolas meiteņu no 9.c un 11.b klases strādāja "Kurzemes Vārda" redakcijā. Viņas pētīja pilsētas avīzes "Komunists" piecdesmito, sešdesmito un septiņdesmito gadu numurus, lai atrastu, kas toreiz rakstīts par viņu skolu. Vēlāk šos datus sistematizēs un apkopos. Pašas meitenes atzinās, ka esot ļoti interesanti šķirstīt to gadu norišu lieciniekus, kad viņas nemaz vēl nebija piedzimušas.

Izveidota Skolu direktoru padome

Vispārizglītojošo skolu direktori savā tikšanās reizē, kurā klāt nebija 3.pamatskolas un 11.vidusskolas direktori, izveidoja Direktoru padomi un apstiprināja tās jaunos statūtus un nolikumu. Šī padome risinās izglītības jautājumus, par goda biedriem ir uzaicināti bijušie skolu direktori. Par priekšsēdētāju ievēlēja Maiju Neimani (15.vidusskola), par sekretāri - Jevgeņiju Mickēviču (8.pamatskola). Šonedēļ padomes pārstāvji dosies uz Uzņēmumu reģistru, lai reģistrētu to kā sabiedrisku organizāciju.

Inventarizācijas lauku darbi pabeigti

Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes darbinieki pabeiguši Karostas inventarizācijas lauku darbus. Kā pastāstīja projekta vadītāja vietnieks Gunārs Kazeks, ir apsekotas visas būves un noteikts to stāvoklis. Tas nozīmē, ka ir iegūta pilnīga skaidrība par pašreizējo situāciju un varēs pieņemt lēmumus, kā rīkoties ar to vai citu objektu. Ja ēku atjaunot vai rekonstruēt vairs nebūs iespējams, to varēs atdot nojaukšanai, lai tās gaitā atlasītu tālāk izmantojamos būvmateriālus. Inventarizācijas rezultāti ļaus iezīmēt arī robežas, kur Karostā varēs privatizēt dzīvokļus. Tad arī šis process vairs nekavēsies. Iegūtie dati lieti noderēs arī teritorijas plānošanai.

Kordiriģēšanas nodaļu audzēkņu konkurss Ventspilī

Ventspilī tikko risinājās mūzikas koledžu kordiriģēšanas nodaļu audzēkņu valsts konkurss. No Liepājas koledžas tajā piedalījās trīs pārstāvji: pedagoga Andra Lekstuta audzēkņi Renārs Juzups (5.kurss) un Ilona Krastiņa (3.kurss) un pedagoģes Dzidras Spēlmanes audzēknis Raivis Kronbergs (5.kurss). Vecākajā grupā (4. un 5. kurss) piecpadsmit dalībnieku konkursā trešo vietu ieguva Renārs Juzups, bet Raivis Kronbergs saņēma diplomu par veiksmīgu piedalīšanos konkursa otrajā kārtā. Atzīstami startēja arī Ilona Krastiņa, ne vienmēr svarīgākā ir iekļūšana pirmajā trijniekā.

Iesaka gādāt par abiem leļļu teātriem

Pilsētas dome saņēmusi oficiālu atsauksmi par pilsētas leļļu teātru izrādēm, ko Kultūras ministrijas uzdevumā noskatījās Valsts leļļu teātra direktors V.Dziedātājs, galvenais mākslinieks P.Šēnhofs, režisore V.Blūzma un aktieris P.Šogolovs. Pēc divu Liepājas Leļļu teātra izrāžu noskatīšanās rīdzinieki uzskata, ka "teātris atstāj provinciālu iespaidu" - vecas vai neizteiksmīgas lelles, dekorācijās - dažāda stilistika utt. Ceļojošā leļļu teātra izrādes "Buratino" dekorācijas un lelles izpelnījušās labāku vērtējumu. Tāpat vēstulē teikts, ka kolektīvs ir ar neapšaubāmām iespējām radoši augt un attīstīties, "ja to netraucēs jau pašreiz jūtamā viņu pašapziņa". Rīdzinieki arī uzskata, ka būtu vēlams pašvaldībai rūpēties par abiem kolektīviem, "tad dažu gadu laikā veselīgas konkurences apstākļos būs redzams, kurš kolektīvs ir dzīvotspējīgāks". Valsts leļļu teātra vadītāji neuzskata, ka iespējams abus kolektīvus salikt vienās telpās, jo katram no tiem ir sava atšķirīga radošā nostādne, cita estētika, un "tas radītu radošus konfliktus".

Par aktualitātēm literatūrā

Šodien Liepājas Pedagoģiskajā augstskolā notiek zinātniska konference "Aktuālas problēmas latviešu literatūras zinātnē". Tajā ar saviem pētījumiem uzstājas gan pašmāju docents, lektori, asistenti, arī maģistranti, gan arī viesi no Rīgas, no Zinātņu akadēmijas un Latvijas Universitātes. Literatūras pētnieku uzmanību piesaistījuši gan mūsu romantiskās literatūras pārstāvji, kā filoloģijas doktoru Edgaru Lāmu, kurš pievērsies J.Akuratera rakstiem par literatūru un mākslu, gan Andrievs Niedra, gan V.Plūdonis, gan A.Deglavs ar savu romānu "Rīga". Netradicionāli solās būt Brigitas Šiliņas un Aijas Priedītes pētījumi. Pirmā no viņām pievērsusies Agates Nesaules romānam "Sieviete dzintarā", otrā lasīs savas pārdomas par Ilzes Indrānes romānu "Putnu stunda".

Atklāts Bērnu literatūras centrs

Nedēļas nogalē Rīgā, Tērbatas ielā 75, svinīgi atklāja Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centru. Līdz šim kā nodaļa tā nodarbojās ar bērnu literatūras metodisko vadīšanu. Šis centrs tapa ar Dānijas fonda atbalstu pēc rīdzinieku izstrādātā un iesniegtā projekta. Tagad tas apgādāts ar modernu tehnisko aprīkojumu, jauniem plauktiem utt. Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un Bērnu literatūras centra vadītāja, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes prezidente Silvija Tretjakova izteica gandarījumu par jauno centru, jo tam tagad būs iespējas vēl ciešāk un operatīvāk sadarboties ar bērnu bibliotēkām visā Latvijā. No Liepājas Bērnu literatūras centra atklāšanā piedalījās 2.bērnu bibliotēkas vadītāja Ilga Erba.

"Dziesma manai paaudzei" aizvadījusi otro kārtu

Koncertestrādes "Pūt, vējiņi!" ziemas mītnes vietā kafejnīcā "Kaste" notika konkursa "Dziesma manai paaudzei" atlases otrā kārta. Šoreiz gan pa vienam, gan arī duetos un kvartetā bija pieteikušies sešpadsmit dalībnieki. Vakaru vadīja dīdžejs Mārcis, kurš izpelnījās publikas atsaucību ar savu izpildīto dziesmu "Lodziņš" no grupas "Labvēlīgais tips" repertuāra. Viņš (attēlā) uz nelielu sarunu aicināja arī katru konkursa dalībnieku. Noslēguma konkursam no šīs reizes dalībniekiem izvirzīja duetu - Ievu un Maiju, kvartetu - Ievu, Maiju, Andri un Agnesi, kas visi kopā izpildīja "Eolikas" dziedāto "Pasaule, pasaulīt!" un Kristīni, kuras dziesmu no filmas "Likteņdzirnas" dziedāja līdzi visa zāle. Nākamais konkurss notiks 20.martā, un tam ir pieteikušies jau vairāki dalībnieki ne tikai no Liepājas, bet arī rajona. Šis pasākums pierādīja ne tikai to, ka liepājnieki ļoti vēlas uzstāties, bet arī to, ka nākamajā ziemas sezonā "Pūt, vējiņiem!" droši vien būs jāmeklē plašākas telpas, jo vakara apmeklētājiem bija jāizvietojas gandrīz vai vairākos stāvos.

Stāstīs par mīlestību

Rīt Latviešu biedrības namā par mīlestības lietām un savu izpratni tajās liepājniekiem pavēstīt saposušies Priekules dramatiskās kopas dalībnieki. Literāri muzikālā kompozīcija tā arī saucas "Es jums pastāstīšu par mīlestību". Kā zināja sacīt informētāki ļaudis, tas būšot mazliet neparasts skatījums, taču saprotams un mīļš gan izpildītājiem, gan skatītājiem. Skanēs dzeja, dziesmas un romances, kas pazīstamas visiem, kuri jau mīlējuši, joprojām mīl un vēl gatavojas mīlēt.

Ar automobili saistītas zināšanas - bez maksas

Ikvienam liepājniekam, vai viņš savā uzņēmumā atbildīgs par autotransportu, vai nodarbojas ar automobiļu tirdzniecību, vai vienkārši interesējas par auto, ir iespēja papildināt zināšanas, bez maksas un bez iepriekšējas pieteikšanās piedaloties seminārā, kurā varēs uzzināt par jaunumiem un izmaiņām tehniskās apskates noteikumos, transportlīdzekļu reģistrācijā un autovadītāju kvalifikācijas iegūšanas jautājumos. Semināru organizē Ceļu satiksmes drošības direkcija, un tas notiks 26.februārī pulksten 14 Rīgā. Varēs saņemt precīzas atbildes un komentārus par šiem jautājumiem.

Atzīmē 23. februāri

Daudz pieticīgāk nekā citgad vakar Liepājā atzīmēja bijušo Padomju armijas un Jūras kara flotes dienu, ko Krievijā tagad svin kā Tēvzemes aizstāvju dienu. Centrālkapos vietā, kur apbedīti Otrā pasaules kara upuri no padomju puses, tostarp - ģenerālis Dedajevs, sanāca cilvēku desmit, divpadsmit. Bija dažas puķes. Bija dažas uzrunas. Joprojām ar agresivitāti pret šodienu. Kāda sieviete, kas mēģināja ar pietāti runāt par latviešiem, tika apklusināta. Dažas minūtes kopā ar mītiņotājiem pabija arī Krievijas Ģenerālkonsulāta pārstāvji.