Kurzemes Vārds

14:29 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

TADAIĶOS

Zemnieki gatavojas graudu sējai

Aizvadītās nedēļas nogalē pagastnamā pulcējās zemnieki, kuriem bija radīta iespēja izpildīt PVN deklarācijas, jo uz sapulci bija atbraukuši arī Valsts ieņēmuma dienesta darbinieki.

Kā pastāstīja pagasta zemnieku organizators Andrejs Upmalis, tādu ērtu izdevību, ka nav jāmēro ceļš uz Liepāju, izmantoja apmēram pussimts lauku apsaimniekotāju. Pie viena viņiem bija laba izdevība apspriesties par sēklas iegādi, jo par spīti sarežģītajām graudu realizācijas problēmām zemnieki nevēlas atstāt zemi neapstrādātu un domā par labības sēju. Tadaiķnieki uzzinājuši, ka labu sēklas materiālu iespējams iegādāties tepat rajonā, nemērojot garus ceļus. Bārtā sēklu tirgo zemnieks Gunārs Baltbārzdis, to var iegādāties arī kooperatīvā pie Antona Vanaga, bet Kazdangā tā nopērkama paju sabiedrībā "Alokste".

Upmaļa kungs teica, ka graudu sējai īpaši gatavojoties tie saimnieki, kas labību audzē 40-50 hektāru un lielākās platībās. Gandrīz visi viņi nolēmuši sējumus palielināt. Kaut gan šī ziema ziemājiem īpaši nav skādējusi, zemniekos tomēr bažas vieš tas, ka nāksies daudz naudas izdot, lai apkarotu augu kaitēkļus un slimības. Arī augsnes virskārta nav caursalusi un tāpēc tai šopavasar nebūs vajadzīgā irdenuma. Lai to tomēr nodrošinātu, būs jāveic papildapstrāde, kas atkal prasa liekus līdzekļus.

Sapulcē zemnieki atkal kritizējuši birokrātiskās barjeras, kas traucē subsīdiju saņemšanu. Lai iegūtu pabalstu piecu, sešu hektāru zemes kaļķošanai, esot jāapraksta gandrīz desmit papīra lapas. Arī viena baltgalvaina bullīša audzētājiem, ja viņi vēlas saņemt finansiālu atbalstu, ir jāpārvar šie papīru šķēršļi.