Kurzemes Vārds

19:54 Pirmdiena, 1. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

saruna

Viņa ir mūsu zvaigznīte

Daiga Mikuļska

Vizītkarte

Vārds, uzvārds: Svetlana Putilova.

Nodarbošanās: aerobikas trenere, kas strādā ar bērniem un pieaugušajiem.

Viņa ir vienīgā trenere no Latvijas, kas kļuvusi par Starptautiskās sporta aerobikas sistēmas instruktori un šajā sistēmā pārstāv mūsu valsti.

Acu krāsa: tumši brūna.

Augums: 1 metrs 60 centimetru.

Svars: 50 kilogramu.

Par saviem gadiem saka: "Man ir tik daudz gadu, cik jūtos."

Dažādās aerobikas sacensībās saņemtās medaļas: astoņas.

Mīļākā krāsa: balta, sarkana, melna.

Mīļākais gadalaiks: pavasaris.

Pēc horoskopa: zivs.

Brīvo laiku pavada: kopā ar ģimeni.

Cilvēkos visvairāk nevar ciest: nodevību.

Par Liepāju domā: "Man patīk mazas pilsētas. Vēl jo vairāk - pie jūras."

Virsraksts šim rakstam "atnāca" pēdējā brīdī. Lielākā daļa jau bija uzrakstīta, bet jutu - virsraksta nav. Tad, lai vēl ko vairāk uzzinātu par savu varoni, runāju ar sievietēm, kuras iet pie viņas uz aerobikas nodarbībām. Viena, lūgta raksturot Svetu, tikai mirkli padomāja un tad sacīja: "To var pateikt īsi. Viņa taču ir mūsu zvaigznīte!" Man tas šķita tik trāpīgi, mīļi un konkrēti, ka sapratu - virsraksts ir tapis.

Ir cilvēki, kuru tuvumā vienmēr jūti, ka saņem ļoti daudz labvēlīgas enerģijas. Tad gribot negribot jābrīnās: kā viņiem tās nekad nepietrūkst? Kur viņi ņem spēku, labestību, neremdināmu darbotiesgribu un galu galā laiku, lai īstenotu savus plānus? Viens no šādiem cilvēkiem ir Svetlana Putilova. Vienmēr aktīva, smaidoša, skrienoša, darbīga, aizņemta. "Mēs no viņas nodarbību laikā vienmēr gūstam ļoti daudz pozitīvu emociju!" sacīja sievietes, kuras iet pie Svetas uz atveseļojošo aerobiku "SVK" klubā, un ne viena vien atzina, ka reizēs, kad garastāvoklis ir bijis zem katras kritikas, bet uz treniņu tomēr aiziets, pēc tam pasaule, šķiet, ieguvusi pavisam citas krāsas. Noskaņojums strauji mainījies. Un tas ir tieši treneres dēļ.

Pagājušā gada oktobrī Svetlana Putilova Maskavā nokārtoja eksāmenus, lai iegūtu Starptautiskās sporta aerobikas sistēmas sertifikātu, kas tagad viņai kā aerobikas pasniedzējai dod tiesības strādāt ļoti daudzās pasaules valstīs, kas ir šīs sistēmas dalībnieces. Ja nepārtraukti pats nemācīsies un neattīstīsies, Starptautiskās sporta aerobikas sistēmas sertifikāts tā arī var palikt tikai kā gaišzils sapnis. Sveta nesapņoja "pa tukšo", viņa zināja, ko grib sasniegt, un nu sertifikāts ir iegūts.

Sveta smaidot stāsta, ka savulaik vēl paspējusi iegūt PSRS sporta meistares nosaukumu mākslas vingrošanā. Pēc aktīvo sporta gaitu beigšanas nav gribējusi sportošanu pamest, un tieši tolaik, 1988.gadā, savu uzvaras gājienu sākusi aerobika jeb ritmiskā vingrošana. 1989.gadā Svetlana izveidoja savu komandu, kas piedalījās vairākos Krievijas aerobikas čempionātos, un galu galā tieši Svetas meitenes stiprā konkurencē izcīnīja pirmo vietu un čempionu nosaukumu.

"Es sapratu, ka aerobika ir un būs manas dzīves neatņemama sastāvdaļa," atceroties piebilst trenere.

"Par Latvijas aerobikas čempionātu uzzināju nejauši"

Svetlana Putilova: "Kad atbraucu dzīvot uz Liepāju, kādu laiku bērniem biju mākslas vingrošanas trenere, bet aerobiku nepametu. Nejauši uzzināju par tuvojošos Latvijas aerobikas čempionātu. Izveidoju savu programmu individuālajām sacensībām un centīgi trenējos. Toreiz ieguvu otro vietu. Pēc šīm sacensībām sapratu, ka tomēr varu būt labākā."

No nākamajiem diviem Latvijas aerobikas čempionātiem Sveta atgriezās kā čempione. Čempiones tituls izcīnīts arī trijnieku konkurencē kopā ar Irinu Vīnvalku un Tatjanu Janoviču. 1995.gadā sagatavota Liepājas trijnieka komanda, kurā bija Tatjana Savčuka, Zita Kukuka un Rasa Ponamorjova. Šis trijnieks Rīgas čempionātā bija līdergrupā.

"Es pati ļoti gribēju piedalīties pasaules aerobikas čempionātā..."

Jā, to Svetlana ļoti gribējusi, bet viss atdūries pret naudas trūkumu. Sponsorus sameklēt ir ārkārtīgi grūti. Pašai tādu naudu nopelnīt - neiespējami. Neaizbrauca. "Vajadzēja izvēlēties, vai nu trenēties pašai, vai trenēt citus," saka trenere. "Izvēlējos pēdējo un nenožēloju. Bet, kad aizbraucu uz Maskavu, Krievijas aerobikas asociācijas viceprezidents man parasti atgādina, ka tomēr nekad nav par vēlu nopietni domāt par pasaules aerobikas čempionātu..."

Svetlana stāsta, ka tagad, kopš viņa kļuvusi par Starptautiskās sporta aerobikas sistēmas instruktori un līdz ar to visas Latvijas pārstāvi, ir daudz lielākas iespējas ļaut izskanēt Latvijas vārdam pasaulē. Mūsu valsts tiešām ir maza un daudziem cilvēkiem, ar kuriem Svetai nākas satikties savos mācību un sacensību braucienos, tā ir pavisam sveša. Taču nu situācija mainoties, jo atkalsatiekoties daudzi saka: "Ā, tā ir Putilova. No Latvijas." Sevišķi jau reizēs, kad trenere dodas uz Maskavu vai kur citur ārpus Latvijas, lai mācītu citus aerobikas trenerus.

Aerobika nav mākslas vingrošana

Daudzi treneri, kuri tagad vada aerobikas nodarbības, agrāk ir bijuši sportisti, kas profesionāli nodarbojušies ar mākslas vingrošanu. "Tikai tagad, gadiem ejot, sāku saprast, cik ļoti aerobika atšķiras no mākslas vingrošanas," stāsta Svetlana. "Tās ir divas pavisam dažādas lietas. Man ir sajūta, ka aerobika ir kā bezgalīgs lielums. Jo vairāk zini, jo atkal vairāk gribas par to uzzināt. Es zinu. Ir jātic saviem spēkiem un nevajag baidīties savas zināšanas un prasmi dot, mācīt citiem."

Mana sarunas biedrene stāsta, ka vienmēr ir bezgala interesanti satikties un runāt ar starptautiskās klases aerobikas treneriem. Un runāt ar viņiem ir ļoti viegli, jo tā vien šķiet, ka cilvēka psiholoģiju šie speci pārvalda par visiem simts procentiem. Atceroties tikšanās reizes ar Starptautiskās sporta aerobikas sistēmas vadītāju Ivonnu Linu, esot sajūta, ka sarunas laikā radušies secinājumi ir tevis pašas, nevis viņas kā zinošas speciālistes izteikti.

"Sporta dzīve ir patiešām ļoti interesanta,"

turpina Svetlana. "Nekas nestāv uz vietas. Viss kustās un mainās. Man ļoti gribētos, lai arī mēs šeit, Liepājā, kustētos uz priekšu. Nereti sevi pieķeru pie domas, ka mūsu lielākā bēda ir "mazās pilsētiņas" sindroms. Mēs paši noniecinām savu vērtību. Mēs neesam nekāda province! Mēs esam daudz labāki par visiem "centriem"! Nepārtraukti ir jāaug un apstāties nedrīkst ne mirkli. Vēl jo vairāk tādēļ, ja mēs VARAM iet uz priekšu!" Vispār jau to - apstāties - Svetlana nemaz neprot...

Uz jautājumu, ko viņa pati ir jaunu paveikusi, Sveta atbildēja, ka Latvijas Aerobikas federācijai gatavojas iesniegt vairākus projektus, kuros izstrādāti jauni sacensību un festivālu norises noteikumi. Lai tie nebūtu uz pašdarbības, bet uz daudz augstāka līmeņa. Vēl, par aerobiku un šiem saviem projektiem stāstot, viņa ir pārliecināta, ka sarīkot labas sacensības ir jāprot. Lai tas tā būtu, ir vajadzīga pieredze sportā un ar visu sirdi un dvēseli ir "jādeg" par savu lietu.

Lai piedalās katra, kas to vēlas!

Vadot atveseļojošās aerobikas grupas "SVK" klubā un citur, trenere vienmēr ir teikusi, ka gatavoties aerobikas festivāliem un sacensībām var ikviena no šīm sievietēm, ja tikai pati to vēlas. Neviena netiek šķirota pēc gadu skaita vai figūras formām. Sveta: "Tas ir vienkārši super, ka sievietes grib piedalīties! Un jo jūsu vairāk, jo labāk. Tā ir kolosāla sajūta - mēs esam viena komanda - visi par vienu! Un kopā piedalāmies sacensībās."

Trenere ir tiešām ļoti priecīga par to, ka ar aerobiku nodarbojas daudzas meitenes. Uz treniņiem nākot arī mammas kopā ar meitām. Tātad viņas domā par sevi un savu veselību. Svetlana: "Ir ļoti grūti nodarboties ar aerobiku, ja paralēli tam vēl tiek pīpēts un dzerts alkohols. Vai arī ik dienas ēsts uz nebēdu! Tas viss ļoti traucē. Zinu un priecājos, ka tās meitenes, kuras nāk uz treniņiem, grib būt veselas un skaistas."

"Es rūpējos par sevi,"

jautāta par to, cik daudz laika viņa velta pati sev, atbildēja Svetlana. "Eju uz frizētavu, uz solāriju, pirti. Pie masiera. Tas ir vienkārši nepieciešams! Ja es eju, piemēram, pa ielu, man ir labi jāizskatās. Es esmu aerobikas trenere, nevis vienkārši kaut kas. Man ir jābūt par paraugu."

Jautāju, kādēļ daudzas sievietes izvēlas un apmeklē aerobikas nodarbības? Mana sarunu biedrene nevilcinoties atbildēja: "Tieši tādēļ, lai sajustu, ka viņas ir sievietes. Mēs nereti pazaudējam pašas sevi, un, kad tas notiek, mēs sev vairs nepatīkam. Aerobikas grupās ir visdažādāko slāņu un profesiju sievietes. Tā ir jauna pasaule, jauns emocionālais fons.

Liela daļa vingrot nāk ar domu, lai novājētu. Es domāju, tas nav tādēļ. Pamatā tomēr ir šis emocionālais fons. Jebkura sieviete savās fiziskajās formās ir skaista. Nav neglītu cilvēku. Jā, ir tādi, kurus zemu pie zemes piespiedušas ikdienas rūpes un tas atstāj savu iespaidu uz izskatu, pašsajūtu. Sākot nākt uz aerobikas nodarbībām, cilvēks sāk plānot savu dienu, un brīnums - visu var padarīt, arī visur citur var paspēt! Dzīve kļūst interesantāka, un tieši tādai tai ir jābūt!"

Tagad pasaulē aizvien populārāka kļūst vīriešu atveseļojošā aerobika. Pamatā tas ir spēka steps, vingrojumi ar hantelēm. Kādēļ gan arī mūsu vīrieši to nevarētu, domā trenere. Viņa ir gatava rādīt, "kā tas ir jādara".

Tik daudz ko gribot paspēt, nopūšas Svetlana, bet vienmēr pietrūkstot piecu minūšu! Galvenais "globālais uzdevums", kā saka Sveta, esot izaudzināt dēlu Ņikitu, kuram nu jau ir desmit gadu.

Trīs vēlēšanās zelta zivtiņai

Pirmā esot - tāda: gribot pati savu "lietu", savu sporta zāli jeb sieviešu centru. Otrā vēlēšanās: lai cilvēki kļūtu labāki, palīdzētu, atbalstītu cits citu, lai bērniem būtu nākotne.Trešā: lai pietiktu spēka īstenot visu iecerēto.

To Svetlana novēl arī citiem, lai ikviens censtos īstenot savus plānus un ietu uz panākumiem. "Mīliet savus draugus!" viņa saka. "Runājiet taisnību un ticiet sev! Es ļoti priecājos par sievietēm, kuras nāk vingrot. Viņas to dara sevis labā. Viņas ir pelnījušas justies un izskatīties labi. Kopā mēs to varam izdarīt!"

"Aerobika - viens no veselību veicinošiem vingrošanas veidiem. Aerobikas pamatā ir vispārattīstošie vingrojumi, skriešana, palēcieni, dejveida kustības, ko izpilda ritmiskas mūzikas pavadībā bez pauzēm starp vingrojumiem. Ar aerobiku galvenokārt nodarbojas sievietes, tā ieteicama arī bērniem un vīriešiem. Vingrojumu izpildes tempu nosaka mūzikas ritms. Aerobika ir aktīvās atpūtas līdzeklis, kas uzlabo veselību, stāju, gaitu, kustību kultūru, samazina lieko svaru".

(Ģimenes enciklopēdija. 1.sējums, Rīga, 1989.gads, 700.lappuse)

Tagad tas, ko par aerobiku un Svetlanu Putilovu domā viņas grupu dalībnieces.

Maira Kolberga, grāmatvede:

- "SVK" klubā vingroju kopš tā atvēršanas brīža. Ja to nedarītu, noteikti nejustos tik labi kā tagad, jo man darbā ir jāsēd un tas atstāj zināmu iespaidu. Jūtu, ar mani šajā laikā ir notikušas pārmaiņas. Esmu kļuvusi kustīgāka, lokanāka, daudz vieglāk pārdzīvoju neveiksmes un stresus. Svetlana ir trenere un speciāliste ar lielo burtu. Ne ko pielikt, ne atņemt. Enerģija no viņas kūsāt kūsā.

Agita Šterna, Sociālās aprūpes nama dežurante:

- Svetā ir fantastisks optimisms. Pēc nodarbības tā vien gribas iet, skriet, darboties. Kreņķus sāku uztvert pavisam savādāk nekā agrāk, kad netrenējos. Dzīve taču ir tik jauka! Viņu, Svetu, ieraugot, jau viss mainās. Vingrot nāku tiešām ar prieku, jo šeit ir Svetlana.

Ira Jepišina, pārdevēja:

- Kāda es biju pirms tam, kad sāku vingrot? Neticami, bet pavisam citāda! Šo divu gadu laikā, kopš darbojos pie Svetas, esmu pazaudējusi 13 kilogramus liekā svara. Agrāk man bija apaļa mugura, tā bieži sāpēja, gaita bija neglīta. Gribēju pārvarēt sevi, mainīties, jā - izdarīt, kā tobrīd šķita, neiespējamo. Nekad agrāk ar sportu nebiju nodarbojusies. Gribēju nomest lieko svaru, uzlabot figūru. Tagad esmu ļoti mainījusies. Es taču nemaz nezināju, ka es protu dejot! Līdz tam trenējos pie četriem citiem treneriem un nebiju visai apmierināta. Tagad figūras dēļ mani apskauž pat piecpadsmit gadus vecas meitenes. Svetlana gluži mistiskā veidā savu enerģiju prot nodot citiem. Viņa burtiski visus ar to "saindē"!

Svetlana Ivanova:

- Viņa mums ir zvaigznīte! Pie Svetas trenējos jau trīs gadus. Vispirms jau nodarbībās gūstu daudz dzīvesprieka un enerģijas. Iepazīstu daudz jauku sieviešu. Liekais svars samazinās, garastāvoklis uzlabojas.

Ņina Tracenko:

- Es uzskatu, ka Svetlana ir pati profesionālākā aerobikas trenere. Lai arī kādas ir kustību kombinācijas, tās ir tik loģiskas un dabiskas, ka visa grupa mūzikas ritmā strādā apbrīnojami saskaņoti. Jāņem vērā, ka mēs neesam nekādas sportistes, bet ļoti dažādu profesiju sievietes, kurām ikdienā rūpju ir gana. Mani aizrauj Svetas emocionalitāte, tas, ka katru reizi pārdomāti tiek "izkustinātas" pilnīgi visas muskuļu grupas.

Blāzma Vikmane, LPA Pedagoģijas un psiholoģijas katedras lektore:

- Pirms pusotra gada biju emocionālā un fiziskā krīzes situācijā. Paldies meitai, ka viņa mani pierunāja sākt nodarboties ar aerobiku tieši pie Svetlanas. Tagad par to esmu liktenim pateicīga. Nekad agrāk neko tādu taču nebiju darījusi! Aerobikas nodarbības ne tikai apbrīnojami labi palīdz atbrīvoties no stresa, bet arī norūda, nostiprina veselību. Neesmu pat ar saaukstēšanās slimībām slimojusi! Svarīgs ir pats process - kustēties. Sveta ir kolosāla trenere, teorētiski un praktiski ļoti zinoša. Viņa vienmēr strādā ar pašaizliedzību un entuziasmu. Viņas prieks pielīp arī mums. Katra nodarbība man ir mazi, bet ļoti aizraujoši svētki.