Kurzemes Vārds

19:21 Pirmdiena, 1. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Tradīciju spēks

Vakar Liepājas teātra zālē ar spožu koncertu atklāja Starptautisko pianisma zvaigžņu festivālu, šo pašreiz visreprezentablāko un visprestižāko sarīkojumu Liepājā, uz kuru biļetes jau bija izpārdotas dienām iepriekš, un tas ir pats interesantākais visā šajā lietā, jo vēl pirms gadiem desmit par kaut ko tādu attiecībā uz klasiskās mūzikas koncertiem mūsu pilsētā nevarēja pat iedomāties.

Kāpēc tādas pārmaiņas? Varbūt es maldos, taču gribētu apšaubīt, ka liepājniekos būtu pēkšņi pamodušās alkas pēc Brāmsa, Mocarta, Ravēla vai Sen-Sansa mūzikas. Tuvāk patiesībai būsim, ja atzīsim mūsu simfoniskā orķestra izcilās muzicēšanas lomu liepājnieku tuvināšanā klasiskās mūzikas žanram. Un tomēr diez vai festivālam būtu tāda piekrišana, ja tas notiktu no reizes reizē, no gadījuma uz gadījumu, nevis būtu noturīgs, stabils, tātad tradicionāls.

Un man nāk prātā popmūzikas festivāls "Liepājas dzintars", kad tā pirmajos gados festivāla tēvs un dvēsele Rihards Stankevics lūdza žurnālistus radīt presē ažiotāžu, lai vismaz laureātu koncertā zāle būtu aizpildīta līdz pusei. Vajadzēja paiet vairākiem gadiem, liepājniekiem vajadzēja saprast, ka tas ieņēmis stabilu, paliekošu vietu pilsētas kultūras norisēs, lai festivāls kļūtu par visapmeklētāko sarīkojumu pilsētā.

Ar to tikai gribu teikt, cik liels spēks ir tradīcijām, jo līdz ar tām veidojas mijiedarbība, un ej nu pasaki, kurš kuru ietekmē vairāk: klausītāju un skatītāju arvien lielākā interese liek ierasties arvien spožākām zvaigznēm, vai otrādi. Bet iznākums ir viens - sarīkojums noskan arvien vērienīgāk.

Tāpēc arī žēl to kultūras un sporta sarīkojumu organizētāju, kuri pēc pirmās reizes atmet ar roku: sak, nav vērts, cilvēki nenāk. Un nesaprotu tos naudas devējus, kuri par savu atbalstu prasa rezultātus tūlīt, nekavējoties, un viņi neaizdomājas, ka, lai sagaidītu cerēto, ir vajadzīga pacietība, vajadzīga neatlaidība un vajadzīgs laiks, ko visu kopā sauc par tradīciju veidošanu un tradīciju kopšanu.