Kurzemes Vārds

16:49 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Konkursu bankām izsludinās pēc mēneša

Speciālās ekonomiskās zonas valde nolēmusi mēneša laikā izsludināt noteikumus un nolikumu konkursam Latvijas bankām par 2 miljonu latu kredīta piešķiršanu ostas akvatorijas padziļināšanai. SEZ pārvaldnieks Guntars Krieviņš paskaidroja žurnālistiem, ka konkursā varēs piedalīties tikai Latvijas bankas, jo ar tām salīdzinājumā ar ārvalstu kredītorganizācijām esot vienkāršāk sadarboties. Lai piesaistītu finansu līdzekļus, SEZ investoriem valde piedāvā nodokļu un ekonomiska rakstura atvieglojumus. Īpašuma un zemes nodoklis var būt samazināts no 80 līdz 100 procentiem. Dažos gadījumos pamatkapitālam var pievienot paātrinātu amortizāciju, importētās investīciju preces atbrīvo no PVN un muitas nodevām, ir vēl virkne citu privilēģiju.

Uzklausīja deputātu

Liepājas Īrnieku biedrību apciemoja Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš. Viņš runāja ar valdes locekļiem un citiem aktīvistiem. Saruna ritēja ne tikai par parlamenta likumu veidošanas principiem, bet arī par biedrības darbības praktiskajiem jautājumiem, daļēji par dzīvokļu privatizāciju, attiecībām ar nesen denacionalizēto namu īpašniekiem, pilsētas pašvaldības dzīvokļu politiku. Deputāts norādīja uz gadījumiem, kad izveidojusies prakse nonāk pretrunā ar spēkā esošajiem likumiem, un iespējamām drīzām izmaiņām tiesiskajos aktos.

"Piemare" iekrauj stieples, bet izkrauj minerālmēslus

Sāk aiziet pagātnē tas laiks, kad ostas piestātnēs kravu kustība galvenokārt noritēja vienā virzienā. Tagad kuģi ne tikai aizgādā labumus prom, bet kaut ko arī atved uz mūsu krastu. Šajā ziņā raksturīga ir aizvadītā diena SIA "Piemare", kur dokeri kuģi "Gulf Harmony" piekrāva ar 1500 tonnām "Liepājas metalurgā" ražotās stieples, ko nogādās uz Vāciju, bet dažas stundas vēlāk pie piestātnēm piestāja liels kuģis "Indian" no Zviedrijas. Tas Latvijas zemnieku vajadzībām atgādājis 2000 tonnu minerālmēslojuma. Kaut nu lauku apsaimniekotājiem pietiktu naudas, par ko nopirkt šo kvalitatīvo un samērā dārgo preci.

Piemineklim nepieciešama aprūpe un kopšana

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektors Gunārs Silakaktiņš saņēmis vēstuli, ko parakstījusi Latvijas Mākslinieku savienības viceprezidente mākslas zinātniece Dr.art.Ruta Čaupova. Vēstulē teikts, ka pieminekli bojā gājušiem zvejniekiem un jūrniekiem Liepājā veidojuši Alberts Terpilovskis un Gunārs Asaris, kas ir Latvijā pazīstami speciālisti ar ievērojamu pieredzi monumentālās mākslas darbu radīšanā. Kā mākslas darbs piemineklis ir tipisks septiņdesmito gadu nogales monumentālā stila paraugs. Piemineklim noteikti nepieciešama pienācīga aprūpe un kopšana, raksta mākslas zinātniece, izsakot cerību, ka tiks panākta vienošanās starp pilsētas vadītājiem un līdzšinējiem pieminekļa apsaimniekotājiem.

Sagādāts nepieciešamais ceļu locītavu operācijām

Nesen no Gēteborgas (Zviedrijā) atgriezusies Medicīnas skolas direktore Gunvalda Pacunska, kas tur kopā ar savas skolas studentēm un pasniedzējām pavadīja divas intensīva darba nedēļas. No turienes ir atvests ļoti vērtīgs dāvinājums Centrālajai slimnīcai. Zviedru kolēģi ir atsūtījuši mūsu mediķiem divus pilnīgi jaunus artroskopus - ierīces ceļu locītavu un citu lielo locītavu operācijām, arī skrūves šo operāciju veikšanai. Slimnīcas galvenais ārsts Egils Freidenfelds "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka šobrīd ceļu locītavu operācijām slimnīcā esot viss nepieciešamais aprīkojums.

Lidmašīna no kārbas

Pasaules eksčempione planierismā Daina Vilne tagad neformāli Liepājā pārstāv Rīgas firmu "Grits", kas nodarbojas ar Slovakijā ražoto nelielo, divvietīgo lidmašīnu izplatīšanu Baltijas valstīs. Ikviens interesents, samaksājot 15 tūkstošus dolāru, saņems sava lidaparāta komplektu, kuru var samontēt pats. Bet gatava un pārbaudīta lidmašīna maksā jau 40 tūkstošus. Piedāvātā lidmašīna "Zodiaks", kas būvēta pēc amerikāņu projekta, var nolidot 1400 kilometrus ar ātrumu 200 kilometri stundā četru kilometru augstumā, patērējot uz 100 kilometriem tikai 9 litrus autobenzīna.

Iegādāti jauni kardiogrāfi

Centrālās slimnīcas Funkcionālās diagnostikas nodaļā ir uzstādīti jauni kardiogrāfi. Vecie, ar kuriem mediķi strādāja līdz šim, pirkti septiņdesmito gadu sākumā un ir gan fiziski, gan morāli novecojuši. Tie vairs nedarbojas ar nepieciešamo precizitāti un neatbilst mūsdienu prasībām. Jaunie kardiogrāfi ir precīzi un moderni, mediķiem ar tiem strādāt būs daudz vieglāk. Turklāt darbs veiksies ātrāk. Jaunajiem kardiogrāfiem var pievienot arī kompjūteru, ar kuru iespējams analizēt kardiogrammas rezultātus, arī tos varēs saglabāt kompjūtera atmiņā un vajadzības gadījumā pēc kāda laika salīdzināt ar citiem mērījumiem.

Kā izprast vainas apziņu

Grobiņas prāvesta iecirkņa Diakonijas centra darbinieki ne tikai māca tos cilvēkus, kas uzņemas rūpes par citiem, bet mācās arī paši. Sestdien, 7. martā, pie viņiem ieradīsies mācītājs, Rīgas Gaiļezera slimnīcas onkoloģisko slimnieku dvēseļu kopējs Māris Samts. Viņa vadītās nodarbības tēma - pareizā un nepareizā vainas apziņa.

Ienākumu nodokļu atlaides invalīdiem

Saeima ir pieņēmusi un Valsts prezidents izsludinājis likumu, kas nosaka, ka 1998. un 1999. gadā no ienākuma nodokļa maksāšanas tiek atbrīvoti vairāki Latvijas Invalīdu biedrības uzņēmumi un uzņēmējsabiedrības. Starp tām ir arī liepājnieku uzņēmējsabiedrības - Latvijas Neredzīgo biedrības SIA "Neredzīgo biedrības Liepājas uzņēmums", šīs pašas biedrības SIA - namu pārvalde "Liepājas pērkonīte" un Latvijas Invalīdu bierības Liepājas nodaļas Mācību, ražošanas un rehabilitācijas centrs.