Kurzemes Vārds

17:04 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Pikets vai balagāns?

Aizvakar Rīgā notika tas, kas rudenī varēja notikt arī tepat mūsu novadā - Vaiņodē, kur piketētāji tāpat pārkāpa sabiedrisko kārtību, bloķējot satiksmi, taču tika cauri ar pirksta brīdinošu pakratīšanu, kamēr Rīgas centrā par satiksmes aizkavēšanu pūli izdzenāja policija un dažu labu nācās pat iekaustīt.

Un tomēr ārēji šis notikums vairāk atgādināja 1990.gada maiju, kad pusotru nedēļu pēc Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas civildrēbēs pārģērbušies armijnieki mēģināja ielauzties Augstākās padomes namā Rīgā, un kārtības sargātāji tāpat netika cauri bez daža laba nozilināšanas.

Šoreiz prasības bija pavisam citas. Vismaz publiski paustajām bija ekonomisks raksturs - protests pret arvien lielāko maksu par apkuri un karsto ūdeni, un gluži kā saukta nāca telefona abonēšanas tarifu paaugstināšana, kas bija pēdējais piliens, lai pacietības mērs būtu pilns.

Var jau būt, ka akcijas rīkotājiem bija pavisam citi mērķi, ne jau ekonomiski, jo naivi izklausījās akcijas izziņotāja laikraksta "Panorama Latvii" darbinieces taisnošanās, ka ar augstajiem komunālajiem maksājumiem neapmierināto cilvēku telefona zvani viņai traucējot strādāt, tāpēc viņa vēlējusies šiem cilvēkiem sarīkot tikšanos pašā Rīgas centrā? Tāpat mulsināja sociālismu slavinoši lozungi, kas rada aizdomas, ka kādi spēki izmanto trūcīgos cilvēkus saviem politiskajiem mērķiem.

Taču ne jau aizdomas par akcijas īstajiem pasūtītājiem bija tas, kas pret šo akciju radīja kopumā negatīvu attieksmi, neraugoties arī uz to, ka policijas rīcību par acij tīkamu nosaukt nevar. Visu izbojāja ne tik daudz saturs, cik forma - pūļa draudi izrēķināties, lāstu izkliegšana, transporta kustības apstādināšana, ātrās palīdzības automašīnu aizkavēšana doties pie slimniekiem, kas patiešām ir sabiedriskās kārtības pārkāpšana un paver policijai brīvas rokas rīkoties, patīk tas kādam vai nepatīk. Žēl, ka Rīgas protestētāji atšķirībā no vaiņodniekiem pārvērta šo tik izplatīto protesta formu - piketu - balagānā.