Kurzemes Vārds

09:26 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Lai novērstu sekas, ir jāredz cēloņi

Aizvadīto nedēļu vērtē Liepājas galvenais ārsts Egils Freidenfelds

- Mani aizvien ir satraukušas dažādas dabas katastrofas un cilvēku neapdomīgas rīcības, kuru dēļ visvairāk cieš nevainīgi cilvēki. Piemēram, tagad Austrālijā notiekošie plūdi. Tas man asociējas ar plūdiem tepat pie mums Latvijā. Mēs, liepājnieki, pie jūras dzīvodami, domājam, ka mūs tas neskar, bet, redzot, kā ar cilvēka nepārdomātas rīcības sekām - plūdiem - cīnās jēkabpilieši, jāsecina, ka uz Daugavas esošie dambji dabai īsti pa prātam nav.

Tikpat traģiski notikumi ir Kolumbijā un arī Austrijā, Vīnē, notiekošie sprādzieni. Man šķiet, ka cilvēkus, kas tādus organizē, nevar nosaukt par pilnīgi normāliem, jo šādi notikumi ir viena vai vairāku cilvēku, vai cilvēku grupu ambīciju apmierināšana. Bet cietušajiem visbiežāk ar to nav pilnīgi nekāda sakara. Manuprāt, šī problēma ir jārisina visas pasaules līmenī. Turklāt šādi notikumi liecina, cik vērta šobrīd ir cita cilvēka dzīvība.

Man bija iespēja viesoties Skotijā tajā klīnikā, kurā ārstējās bērni, kurus pirms gada sašāva terorists. Ja, pa televizoru skatoties, šīs lietas šķiet tālas un mūs neskarošas, tad esot tur uz vietas un redzot, cik daudz cilvēku no visas pasaules ir snieguši palīdzību šai klīnikai, lai cietušie varētu saņemt vislabāko medicīnisko palīdzību, jādomā, ka labais varbūt tomēr ņems virsroku.

Runājot par Latviju, jāatzīmē divas lietas. Pirmkārt, tas, ka slavenā trīs miljonu lieta sāk plesties plašumā, un, ja būtu labi racēji, iespējams, ka izdotos izrakt īstos vainīgos un pavisam drīz vairākus labi situētus un tautā mīlētus kungus mēs ieraudzītu pavisam citā izskatā - iespējams, sātana ģīmī. Jautājums tikai, vai atradīs tos īstos, vai sodu nesaņems tā saucamie pārmijnieki - starpnieki, kurus pēc uzdevuma veikšanas gan parasti nošauj.

Otrkārt, aizvien vairāk tuvojoties vēlēšanām, aktivizējas politiskās partijas. Nu, kaut vai tas, ka Čevera kungs apsolīja jēkabpiliešiem aizsūtīt mobilo pulku, kas tur ieviesīs kārtību, jo vietējie policisti terorizējot iedzīvotājus. Bet izrādījās, ka Čevera puiši dara to pašu. Nu Čeveram būs jāatrisina situācija. Tomēr viņš rāda, cik viņš ir aktīvs un darboties spējīgs, līdz ar to vācot punktus "Saimniekam". Otrs ir "Tēvzemes un brīvības" ar premjerministra Guntara Krasta starpniecību paustais viedoklis par nepilsoņiem. Diskusija atkal ir sākusies. Tā ir spēle uz tiem iedzīvotājiem, kas ir nacionālistiski noskaņoti un nav tik liberāli domājoši. Šī pati partija ir arī paziņojusi par pensiju indeksāciju un citas lietas, bet cilvēkiem, manuprāt, ir jāsaprot, ka tā ir balsu vākšana un ka beigu beigās katram pašam pirms vēlēšanās būs jāizšķiras par ko balsot, jo pēc vēlēšanām var izrādīties, ka solītais realizējas pilnīgi savādāk.

Runājot par Liepāju, iepriecinošs notikums šonedēļ ir Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centra divdesmit piecu gadu jubileja. Man ir prieks, ka centrs spējis mainīties, izdzīvot un meklē jaunas iespējas, kā attīstīties, vadoties no šā laika prasībām.

Ezerkrasta iedzīvotājiem noteikti patīkams notikums ir jaunā tirgus "Rāmava" atklāšana. Pirmkārt, tāpēc, ka viens nesakopts stūris pilsētā atkal ir sakārtots. Otrkārt, līdz šim šajā rajonā, kur dzīvo tik daudz cilvēku, nebija neviena liela, normāla iepirkšanās centra. To, vai šis centrs patiešām ir vajadzīgs, parādīs laiks un tas, vai "Rāmava" tirgus apstākļos spēs izdzīvot.

Šonedēļ sabiedriskā rosība atgriežas pie klaiņojošo un bez uzraudzības atstāto suņu problēmas. Jau pirms trīs gadiem es vērsu sabiedrības uzmanību uz to, ka pludmale ir pilna ar suņiem, kas turpat nokārto savas vajadzības, un ka sāksies dažādas infekcijas. Nu tās ir klāt, un mēs vēršamies pret sekām. Bet to cēlonis ir tas, ka netiek prasīta atbildība no dzīvnieku saimniekiem. Tāpēc es vēlreiz atkārtoju, ka, tik ilgi, kamēr nebūs tiesas procesu un kamēr saimniekiem nebūs materiāli jāatbild par savu mīluļu nodarījumiem, šī problēma turpināsies.

Nevar nepamanīt, ka strauji tuvojas pavasaris un līdz ar to drīz vien aktuāla atkal kļūs problēma par izbraukātiem zālieniem. Bet šai problēmai tomēr vispirms būtu jāmeklē cēloņi un tad jācīnās ar sekām. Kur patiesībā lai autovadītāji savas automašīnas atstāj, ja mikrorajonos reti kur ir iekārtotas normālas autostāvvietas. Bet kaut kur automašīna ir jāatstāj, un tad tiek izvēlēts vienkāršākais variants - zem dzīvokļa logiem. Es domāju, ka nevienam nebūtu iebildumu, ja mikrorajonos iekārtotu stāvvietas - problēma būtu atrisināta, un apmierināti būtu gan automašīnu īpašnieki, gan tie, kas mīl zālīti.

Otra pavasara problēma ir šobrīd izdangātās brauktuves. Ziemeļvalstīs, kur ir līdzīgi laika apstākļi un līdz ar to tāpat tiek bojātas brauktuves, tās noklāj nevis ar asfaltu, bet ar akmeņiem. Tas gan ir dārgāk, taču izdevīgāk, jo akmeņi slapjajā un aukstajā laikā neizskalojas un brauktuves nav nepieciešams katru gadu remontēt. Turklāt mani kā pilsētas galveno ārstu tas interesē tīri profesionāli: ja ir slikti ceļi, notiek daudz vairāk avāriju un cilvēkiem ir jāārstējas slimnīcā, bet pilsētai ir vajadzīgi veseli cilvēki.