Kurzemes Vārds

16:30 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Pie viņiem un pie mums

kirils Bobrovs

Sarunas par tēmu, kā risina to vai citu problēmu pie viņiem, Rietumos, un pie mums, Austrumos, aktualizējušās sakarā ar pēdējo abonēšanas maksas paaugstināšanu par telefonu. Būtībā viss it kā skaidrs. Par to var spriest pat pēc telefonzvaniem mūsu redakcijai. Izskan doma par nepieciešamību paaugstināt minimālo algu un pensijas līdz Eiropas līmenim, lai nebūtu pamata nekādiem protestiem.

Daudziem telefons kļūst par greznības atribūtu. Lai nu "Lattelekom" pamēģina atspēkot šo apgalvojumu. Šīs firmas dzelžainā loģika attiecībā uz tā vai cita sakaru pakalpojuma izmaksām neiztur nekādu kritiku. Pirms gada, pirms diviem gadiem, kārtējo reizi paaugstinot tarifus, mums izskaidroja, kurās tieši pozīcijās pietrūkst līdzekļu izmaksu segšanai. Un toreiz ar abonēšanu viss bija kārtībā. Nezin kādēļ tieši tagad iedomājušies, ka abonēšana galīgi neatmaksājas. Es pat negribu ieminēties, ka būtu interesanti ielūkoties šo izmaksu aprēķinos. Taču galvenais, ka uzskatāmības labad mums stāsta, kā to dara Vācijā vai Norvēģijā! Bet mēs pat bez "Lattelekoma" palīdzības zinām, ka pensijas tur, pārrēķinot mūsu naudā, ir 300-400 latus lielas. Turklāt tur paredzētas arī dažādas sociālās garantijas.

Uz Rietumiem vajag skatīties un vajag pārņemt visu labāko. Un pēdējais būs jādara pat tad, ja nebūs vēlēšanās. Dzīve piespiedīs. Esam taču ieviesuši starptautiskā parauga pases. Pat nepilsoņiem. Tikai tādēļ, ka nebija citas izejas. Mums ļoti iepatikās Kopenhāgenas siltumtrasēs izmantotā rūpnieciski ražotā cauruļu poliuretāna izolācija. Izmēģinājām - der. Brīnišķīgi, ja kantoris pieslēgts interneta informācijas sistēmai, ja ASV izgatavoto videoierakstu jau pēc nedēļas var nopirkt arī mūsu veikalos. Taču vienmēr jāņem vērā kāds svarīgs princips: nedrīkst uzspiest tehnisko progresu maznodrošinātajiem iedzīvotājiem. Ja kāds nevar atļauties nopirkt jaunu tehniku kompaktdisku atskaņošanai, lai klausās skaņuplates no vecās fonotēkas. Ja kādam nav pa kabatai nopirkt aviobiļeti līdz Montevideo vai Singapūrai, lai atpūšas kaut kur Tebras krastā. Bet attiecībā uz telefonu - ko lai dara, vai jāatsakās no tā?

Atsevišķa saruna un atsevišķas pārdomas būtu jāveltī mācībām. Ar to es domāju nevis Rietumu augstskolas, bet gan dažādus seminārus un kursus par it kā atpalikušās Latvijas virzīšanu uz civilizāciju. Ja pavaicātu jebkuram, kas ir nodibinājis tehnisko sadarbību ar Rietumu firmām, viņš noteikti sacītu, ka mūsu speciālistu zināšanas neatpaliek no ārzemju kolēģu līmeņa. Daudz interesanta par to varētu pastāstīt gan sakarnieki, gan siltumenerģētiķi. Šo cilvēku iepazīšanās braucieni uz kaimiņvalstīm, protams, ir ļoti vērtīgi. Taču daudzos darbības virzienos svešas pieredzes kopēšana nesola nekādas priekšrocības. Turklāt jābūt ļoti piesardzīgiem, klausoties no ārzemēm iebraukušo aspirantu lekcijas. Jā, viņiem taisnība, ka siltumenerģija jāmēra megavatos, nevis kvadrātmetros. Bet pamēģiniet to izdarīt praktiski. Grūti novērtēt Rietumu partneru sniegto palīdzību Ūdensvada un kanalizācijas saimniecības pārvaldei. Tā tik tiešām ir grandioza. Un tikai vienu pavisam vienkāršu augsti kvalificēto speciālistu padomu mums jau ceturto gadu nekādi neizdodas realizēt - iekasēt pilnu samaksu par iedzīvotājiem sniegtajiem pakalpojumiem. Tātad - veltīgi mācījuši.

Zviedri mācīja mūsu žurnālistus, kā jāraksta par kriminālām tēmām. Viņi uzreiz pamanīja, ka mums šajā ziņā ir vieglāk un vienkāršāk. Tajā komūnā, no kurienes bija ieradušies lektori, jau septiņus gadus nebija notikusi neviena slepkavība. Pie mums - pieci līķi divās nedēļās. Viņuprāt, šie notikumi jāatspoguļo daudz spilgtāk, nekā to darām mēs, un jāveltī tam veselas lappuses. Apžēlojieties, bet ko sacīs lasītājs? Viņš jau bez visa tā peļ laikrakstu par tik nelādzīga noskaņojuma uzturēšanu. Šie skolotāji uz pasauli raugās pilnīgi no cita viedokļa. Lai nu paliek slepkavības - tas ir īpašs gadījums. Bet pavaicājiet, vai viņi varētu iemācīt taisīt biznesu!? Nē, ne vienmēr. Ja, piemēram, jākārto darīšanas ar muitu, pie viņiem šajā jomā noteikta stingra kārtība, bet pie mums - gatavo tik kukuli. Vai mazums bijis tādu gadījumu? Lai pamāca, kā mūsu redakcija varētu paātrināt nomājamo telpu privatizāciju. Ar tādu valsts birokrātismu vēl nav saskārušies ne zviedri, ne dāņi.

Mēs bieži vien uzķeramies uz nevērtības āķa viena iemesla dēļ. Mums piedāvā apmaksātus seminārus ārzemēs. Arī viesnīca par brīvu un atmet kronas pat kabatas naudai. Izvadā ekskursijā pa Stokholmu. Kurš gan spēj no tā visa atteikties? Tagad mūsu Īrnieku beidrība nodibinājusi labu pieredzes apmaiņu ar zviedriem. Viņi brauc ciemos pie mums un aicina arī pie sevis. Lūk, ja tas viss palīdzētu sakārtot mūsu dzīvokļu saimniecību, ja nevajadzētu nabadzīgos izlikt no dzīvokļiem, ja pēc tādiem lenčiem vairs nevajadzētu atvienot apkuri, ja biedrība spētu uzturēt labu juristu. Kā pie viņiem...