Kurzemes Vārds

17:09 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

LIEPĀJAS JAUNUMI

Ventspils brīvostas šefs ciemojas pie kolēģiem

Vakar Liepājas ostu apmeklēja Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis. Sava kolēģa, Liepājas ostas pārvaldnieka Aivara Bojas pavadīts, viņš apskatīja piestātnes un iepazinās ar to, ko gada laikā, kopš Sarmuļa kunga iepriekšējās viesošanās šeit, paveikušas mūsu ostas nomniekfirmas. Kaut gan osta, Aivara Bojas vārdiem runājot, šobrīd atgādina lielu būvlaukumu, Sarmuļa kungs tomēr saredzēja pārmaiņas un atzina, ka daudz ir paveikusi, piemēram, firma "Terrabalt". Tikšanās laikā abi pārvaldnieki risinājuši arī ostu savstarpējās sadarbības jautājumus, kas pirmām kārtām varētu izpausties bagarēšanas lietās. Ventspilnieki patlaban gatavojas iegādāties spēcīgu zemessūcēju un ir ieinteresēti šo tehniku pilnīgi noslogot, bet liepājniekiem tieši šogad paredzēts īstenot apjomīgus ostas padziļināšanas darbus un ir izdevīgāk, ja to veikšanai var noslēgt vienu drošu kontraktu. Lietišķa sadarbība starp abām ostām esot iespējama arī Jūras administrācijas reformu īstenošanā.

Šodien izšķirošā diena Lejaskurzemes Slimokasei

Otrdien Centrālajā slimnīcā tikās jaunveidojamās Lejaskurzesmes Slimokases darba grupa, lai vienotos par perspektīvo attīstības plānu, ko pieprasīja Valsts slimokase. Gan pilsētas, gan arī rajona tagadējā slimokase bija sagatavojusi savus variantus, no kuriem viens bija vairāk teorētisks, otrs - vairāk praktisks, taču abos par prioritāti minēta veselības primārā aprūpe, kas nozīmē veicināt un atbalstīt poliklīniku un ģimenes ārstu prakses attīstību. Darba grupa apvienoja abus projektus. Bet šodien Liepājas domē tiekas Liepājas pilsētas, rajona un Saldus pašvaldību vadītāji, kas ir jaunās slimokases dibinātāji, lai vienotos, uz kā bāzes to veidot un kas būs tās direktors. Kā apliecinājuši Liepājas rajona pārstāvji, ja vienošanos nebūs iespējams panākt, Liepājas rajons atteiksies iesaistīties Lejaskurzemes Slimokasē un meklēs kopīgu valodu ar Kuldīgu.

Liepājnieces iegūst nedalītu Rīgas publikas atzinību

Pagājušās nedēļas nogalē Rīgā notika ikgadējais sarīkojums "Stils un mode", kura ietvaros bija organizēts frizieru čempionāts. Tajā piedalījās arī divas Liepājas frizieres no salona "Inese Lukss" - Inese Polovjanova un Simona Freidenfelde. Modeļi bija V.Solovjova Neatkarīgās modeļu studijas puiši un meitenes. Frizieres rādīja savu māku avangarda frizūru veidošanā, griezumos un strādāja ar krāsām. Kā atzina I.Polovjanova, ļoti labi savus izgājienus parādījuši visi modeļi, un rīdzinieki ar sevišķu sajūsmu uzņēma to kolekcijas daļu, kurā demonstrētas līgavu un līgavaiņu frizūras. Lai izveidotu frizūras divdesmit vienam savam modelim, I.Polovjanova un S.Freidenfelde strādājušas no agra rīta līdz pat izgājiena brīdim - sešiem vakarā. Taču tas bijis tā vērts, jo skatītāji bijuši sajūsmināti. Saņemts uzaicinājums rudenī piedalīties "Londas" frizieru konkursā.

Ceļojošā leļļu teātra viesizrāžu turneja

Kā zināms, Liepājā ir divi leļļu teātri: viens stacionārs pilsētas teātris un otrs privāts - ceļojošais, kas bāzējas uz SIA "Agitas klubs". Ziemas un pavasara sezona ir visaktīvākā, kad Ceļojošais leļļu teātris pēc pāris vai trīs dienu nelielas attelpas atkal dodas kārtējā divu nedēļu viesizrāžu turnejā pa Latvijas novadiem un pilsētām. Pagājušajā nedēļā leļļinieki ar savu vadītāju Agitu Lieldidžu atgriezās no viesizrādēm Valmierā, Siguldā, Smiltenē, Cēsīs, Madonā u.c., bet pirmdien ar savu jauko izrādi "Buratīno" jau devās uz Daugavpili, Aglonu, Dagdu, Subati, Aknīsti un vēl daudzām citām vietām un pilsētām. Pa starpām pamazām top arī jauns iestudējums.

Liepājas Pedagoģiskā augstskola - izstādē "Skola 98"

Arī Liepājas Pedagoģiskā augstskola piedalās izstādē "Skola 98", kas notiek Rīgā, RTU Starptautiskajā izstāžu centrā. Iepazīstoties ar mūsu ekspozīciju, interesenti var uzzināt par iespējām studēt LPA, par iestājeksāmenu grafikiem, par studentu apmaiņu ar ārvalstīm, kultūras un sporta iespējām, arī par sadzīves apstākļiem. Skolotājiem ir sagatavota informācija par kursiem, maģistratūru, doktorantūru, LPA centriem, par konferencēm un semināriem, tālākās izglītības iespējām. Turpat var nopirkt arī augstskolā izdotu metodisko literatūru un mācību līdzekļus. Kā zināms, pagājušajā gadā izstādi "Skola 97" apmeklēja ap 10 000 skatītāju. LPA izstādes sagatavošanas grupa un tās vadītāja S.Kurtiša cer, ka arī šoreiz apmeklētāju interese nebūs mazāka.

Skolā skan Ārijas Elksnes dzeja

Vakar 15.vidusskolā notika dzejnieces Ārijas Elksnes 70 gadu jubilejai veltīts dzejas sarīkojums. Viņas dzeju runāja aktieri Ieva Mūrniece un Haralds Umanis. Klausījās 8.-12. klašu audzēkņi, un klausījās ļoti uzmanīgi un klusi, tā, lai nepazustu ne rinda no runātā. Sarīkojumā piedalījās arī pilsētas un rajona valsts izglītības inspektore Alda Ķestere. Ā.Elksnes dzeja bija kā atslodze šajās skolai spraigajās dienās. Jo pašlaik notiek 15.viduskolas akreditācija, un tas ir nopietns pārbaudījums visam kolektīvam - gan pedagogiem, gan audzēkņiem, arī vecākiem, jo tās rezultāti noteiks skolas statusu. Bet nākamnedēļ sāksies "eksāmens" direktorei Maijai Neimanei, jo skolā ieradīsies skolu direktoru atestācijas eksperti, lai vērtētu viņas darbu.

Nav pieprasījuma

Divas kapitālas divstāvu ēkas, kas gan nebūt nav ideālā kārtībā, tiek pārdotas tikai par 6000 latu. Tās ir bijušās rūpnīcas "Hidrolats" kopmītnes Aldaru ielā 44 un 46. Izsole13.martā, kurā tās tiks piedāvātas, nebūs pirmā, un objekta cena ik reizes samazinās tādēļ, ka nav pieprasījuma no uzņēmēju puses. Tas pats notiek arī ar likvidējamā uzņēmuma atpūtas pilsētiņu Dunikas pagastā, Bārtas krastā. Tās pašreizējā cena - 1800 latu.

Rinda sarukusi

Pilsētas domes Dzīvojamā fonda sektorā beigusies visu pērn rindā esošo personu pārreģistrācija dzīvokļu saņemšanai no pašvaldības. Šie saraksti vairākkārtīgi sarukuši. Patlaban kopējā uzskaitē palikušas 140 ģimenes un atvieglinātā - tikai 41. Pēc sektora vadītāja G.Djundas domām, arī šo personu vidū ir tādas, kas piereģistrējušās "katram gadījumam" un konkrētu piedāvājumu gadījumā šīs personas no dzīvokļa atteiksies. Tas saistīts ar iedzīvotāju zemo maksātspēju.

Norvēģi apseko patruļkuģi "Bulta"

Vakar Jūras spēku Dienvidu rajonā ieradās norvēģu militārie speciālisti, lai apsekotu Norvēģijas dāvināto kuģi "Bulta". Arī turpmāk Norvēģijas Jūras spēki solījuši rūpēties par patruļkuģa bruņojumu un aprīkojumu. Vizīte bija vajadzīga, lai novērtētu kuģa pašreizējo stāvokli. Tas palīdzēs apzināt vajadzīgās palīdzības apjomu. Norvēģi atzina, ka "Bulta" Latvijas flotē ir labi uzturēts kuģis.

Nākamnedēļ Metalurgu kultūras pilī

sāks demonstrēt jaunākās kinofilmas

Vakar uz pirmo preses konferenci Liepājas masu saziņas līdzekļu korespondentus aicināja Metalurgu kultūras pils jaunā direktore Dace Gruntmane. "Es negribu zīmēt jaukas nākotnes plānu vīzijas," žurnālistus uzrunāja direktore, "bet iepazīstināt jūs ar mūsu pirmo projektu." Jau nākamnedēļ, 19.martā, pilī sāks četras reizes nedēļā demonstrēt jaunākās un populārākās kinofilmas uz lielā ekrāna, ieskaitot latviešu oriģināllentes. Proti, kā pirmās redzēsim "Titaniku" un režisora J.Streiča "Likteņdzirnas". Metalurgu kultūras pils slēgs līgumus ar vairākām ārzemju izplatītājfirmām, tādējādi Liepāja kļūs, kinovalodā runājot, par pirmo ekrānu jaunākajām filmām. Tā kā Liepājā vairs nav neviena kinoteātra, tad, domājams, Metalurgu kultūras pils varētu labi aizpildīt šo robu, īpaši laikā, kad kinoteātru darbība Latvijā atdzimst. D.Gruntmane sola, ka ieejas maksa būs pieņemama, elastīgi to diferencējot bērniem un pieaugušajiem, kā arī garantējot ērtu zāli, bāru, garderobi un citas ērtības.

Aktuālākais kardioloģijā un alergoloģijā

Trešdienas kārtējā seminārā ārstiem lekciju par jaunākajiem pētījumiem kardioloģijā lasīja Medicīnas akadēmijas Iekšķīgo slimību katedras profesors Ivars Siliņš, bet alergoloģijā - Tuberkulozes un plaušu slimību centra ārste Ineta Grīsle. Kā sacīja profesors Siliņš, sirds mazspēja un citas sirds slimības aizvien aktīvāk ieņem līderpozicijas citu vidū. Tas lielākoties ir saistīts ar cilvēku mazkustīgo dzīvesveidu un pārāk trekno uzturu, arī stresiem. Aizvien tiek izstrādāti jauni medikamenti, kurus izmanto šo slimību ārstēšanā, kā arī jaunas diagnostikas iespējas, par kurām arī runāja profesors Siliņš. Savukārt daktere Grīsle sacīja, ka aizvien vairāk pieaug to cilvēku skaits, kas cieš no dažādām alerģijām. Visbiežāk to izraisītāji ir sadzīves putekļi, no kuriem izvairīties ir gandrīz neiespējami. Turklāt šobrīd, kad strauji tuvojas pavasaris, daudziem cilvēkiem saasinās alerģiskās iesnas, tāpēc tā bija galvenā tēma, par ko runāja daktere Grīsle. Semināru rīkoja Vācijas farmaceitiskā firma "ASTA MEDICA", kas iepazīstināja mediķus ar jauno preparātu - deguna pilieniem alerģisko iesnu ārstēšanai "Allergodil".

Gulbji cīnās ar ziemas untumiem

Vakar rīta pusē spīdošā saule viltīgi atsedza savu auksto ziemas zobu, dāvādama Liepājai vienu no gaišākajām, taču arī saltākajām marta dienām. Jau priekšpusdienā redakcijai vairākkārt zvanīja galvenokārt jaunākās paaudzes liepājnieki, lai paustu savas bažas par to, ka ezera ledū iesalst gulbji. Satrauktos prātus varam nomierināt, jo acīmredzot emocijas radušās, vērojot ezera panorāmu pa dzīvokļa logiem. Mūsu fotokorespondents Egons Zīverts, pārbaudot trauksmes signālus, fiksēja, ka gulbji gan ir manāmi sabozušies par promejošās ziemas untumiem, tomēr kolektīviem spēkiem spēj atstumt uzmācīgo ledus deķīti sāņus un peldēt brīvi.