Kurzemes Vārds

23:30 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Veco ļaužu namā - jauna dzīve

LĪVIJA LEINE

Kopš pērnā gada nogales bijušajā Sociālajā namā, kas atodas Ganību ielā 135/141, strādā cita direktore - AINA UPMALE. Un - mainījies arī nama nosaukums. Nu tas ir vienkārši Veco ļaužu nams.

Kā tur tagad sokas?

- Nezināju, ka būs tik grūti, - pēc dažu mēnešu iejušanās jaunajā darbavietā saka Aina Upmale.- Bet galveno esmu sapratusi, - viņa turpina. - Šajā vietā var strādāt tikai ļoti godīgi, ļoti laipni, ļoti kārtīgi cilvēki. Lai vecos ļaudis neizmantotu un nemānītu. Viņi ir tik lētticīgi. Katrs laipns vārds viņus atver, sagādā prieku. Viņi ir ar mieru visu atdot cilvēkam, kas par viņiem izrāda jel kādu interesi. Ir bīstami tur laist tuvumā pašlabuma meklētājus.

- Kāds ir jūs mērķis, šo darbu darot?

- Tikai viena šāda māja pilsētā ir, un tai ir jāatplaukst. Jākļūst tādai, lai cilvēki te justos pasargāti, aprūpēti. Un tas ir izdarāms.

- Ar ko jūs domājat sākt?

- Esmu jau sākusi. Ar dokumentu sakārtošanu. Līdz šim ne ar vienu no šiem cilvēkiem nebija noslēgti īres līgumi, lai gan dzīvoklīti oficiāli piešķir Pilsētas dome. Esmu tikusi galā arī ar parādiem - tādi bija par silto ūdeni un apkuri. Nosvinējām, turklāt ļoti jauki, Ziemassvētkus. Par to no sirds gribu teikt paldies Sociālās apdrošināšanas aģentūras vadītājai Aijai Barčai, viņas palīgam Visvaldim Gūtmanim un Sarkanā Krusta Liepājas komitejas vadītājai Annai Krilovai. Un jaukajiem Liepājas teātra aktieriem, kas mums no sirds dziedāja, jo samaksāt mums nav ar ko. Un Austrai Pumpurei. Jā, jā, zinu jūsu iebildumus, kopš tā brīža laiks ir aiztecējis, bet tik un tā gribētu, lai izskan šis paldies.

Priecājos, ka, izrādās, nav tā, kā man, šo darbu pieņemot, stāstīja: cilvēki pļāpīgi, kašķīgi, nesaticīgi, ar viņiem grūti strādāt utt. Tas, kādi ir šā nama cilvēki, ir atkarīgs no darbiniekiem, kas ar viņiem strādā. To es saviem darbiniekiem atkārtoju ik dienu. Ja visi, kas tur strādājam, sapratīsim, ka mēs tur esam šo cilvēku dēļ, nevis viņi mūsu dēļ, tad viss būs kārtībā. Ja darīsim viņiem labu, ja būsim godīgi, tad mūsu darbs atmaksāsies. Un ir jau pirmie rezultāti.

- Kā jūs to panācāt?

- Cilvēkiem jājūt, ka pa viņiem rūpējas. Ka viņi nav tikai pa kājām, ka arī paši var iesaistīties sadzīves organizēšanā. Tāpēc izveidojām savu padomi. Priekšsēdētāja esmu es. Bet man ir padomniece, ļoti gudra sieviete Olga Lizete Bērziņa no iemītnieku vidus. Nama iemītnieki ir arī šīs padomes locekļi. Un jūtu: jau tagad, pēc dažiem mēnešiem, nams paliek klusāks, nedzird īgnas, sašutušas balsis.

Viņi novērtē arī to, kas tiek darīts pašā namā. Paldies Šlaita kungam, kas atsaucās mūsu lūgumam un norīkoja pie mums darbā bezdarbniekus. Iztīrījām abu namu pagrabus, kas tur nebija darīts, kopš šie nami celti. Esam iekārtojuši arī medicīnas māsu istabu, lai būt vieta, kur vecajam cilvēkam ieiet un izrunāt savu sāpi ar mediķi. Jau ir gatavs projekts un sadabūta nauda, lai vēl divos stāvos - trešajā un piektajā - ierīkotu dušu telpas. Ne visiem vecajiem cilvēkiem ir pa spēkam nokāpt līdz lejai. Ir mums tagad arī labs krāsu televizors. Ēdnīcā - jauns ledusskapis.

- Tik īsā laikā tas ir daudz. Iepriekšējā nama vadītāja sacīja, ka nekam neesot līdzekļu.

- Nezinu, kā viņa strādāja. Cik esmu gājusi ar saviem priekšlikumiem uz Pilsētas domi, tik esmu saprasta un līdzekļus konkrētai vajadzībai dabūjusi. Un ceru, ka man arī neatteiks, nākamo ieceri īstenojot: ļoti nepieciešams sakārtot siltumsistēmu un aukstā ūdens caurules. Pašlaik nav neviena metra ūdensvada bez kādas šuves.

- Vai nama nosaukuma maiņa kaut kā ietekmē cilvēku dzīvi tajā?

- Ne sevišķi. Joprojām īre te ir lētāka nekā citviet. Pašiem cilvēkiem gan jāmaksā par elektrību un siltumu. Joprojām gādājam, lai viņu sadzīve būtu interesantāka. Pie mums nāk gandrīz visu Liepājas konfesiju mācītāji, kas notur svētbrīžus ar dievgaldu un parunājas ar cilvēkiem par viņiem svarīgām lietām. Pie mums labprāt, reizēm pat bez īpaša lūguma, nāk un koncertē dažādi bērnu ansamļi - no bērnudārza "Saulīte", no Ezerkrasta sākumskolas, no daudzbērnu apvienības "Dēkla". Ar laiku domāsim, ko vēl varam darīt šo cilvēku labā.