Kurzemes Vārds

08:49 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Ekrāns un Liepāja

Šajās dienās Latvijas televīzija sākusi demonstrēt un līdz jūnijam turpinās seriālu "Tumsas puķe". Scenāriju tam rakstījusi žurnāliste, publiciste, dramaturģe un? zīlniece Monika Zīle, kura sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados dzīvoja Liepājā un strādāja pilsētas laikraksta redakcijā. Šim seriālam ar Liepāju gan nav nekāda sakara, un tomēr gribas domāt, ka dažu labu savu personāžu, rakstura iezīmi un sižeta pavērsienu Zīle noskatījusi un paturējusi prātā no vērojumiem un iespaidiem žurnālistes gaitās mūsu pilsētā, kur viņa guva savu pirmo atzīšanu preses druvas kopšanā.

Ja nemaldos, tad ir vēl tikai četri liepājnieki vai arī bijušie liepājnieki, kuru gara darbus esam vērojuši uz kino vai televizoru ekrāniem, un patīkami apzināties, ka viņi visi vai nu strādājuši Liepājas "preses namiņā" Pasta ielā, vai vismaz bijuši ar to cieši saistīti, bet viens no viņiem - Ēriks Kūlis, kurš kopā ar Egonu Līvu rakstīja scenāriju kinofilmai "Parāds mīlestībā", joprojām strādā mūsu redakcijā.

Viktors Lagzdiņš bija ja ne pirmais, tad viens no pirmajiem Latvijā, kuram tapa psiholoģiska kriminālfilma "Aveņu vīns". Savukārt pēc Jāņa Petera scenārija uzņemtais "Strēlnieku zvaigznājs" bija pirmā filma, kura par latviešu strēlniekiem stāstīja patiesi.

Bet pats pirmais no liepājniekiem līdz lielajam ekrānam tika Egons Līvs, un tas bija sešdesmito gadu sākums, kad viņš vēl dzīvoja Liepājā un pat domās neposās uz Rīgu. Līvam ir arī visgarākais filmu saraksts - "Rīta migla", "Kapteinis Nulle", "Prelūdija", "Lielā Jaungada nakts", "Meldru mežs", "Nakts bez putniem". Droši vien šis saraksts būtu garāks, taču Līvs bija pietiekami principiāls, iecirtīgs un neielaidās kompromisos ar tiem, kuri viņa kinoscenārijus mēģināja locīt pēc sava prāta.