Kurzemes Vārds

07:59 Piektdiena, 28. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Uzticības deficīta meklējumi

Šajās dienās divu Eiropas valstu kārtību un drošību sargājošās struktūras paziņoja par uzticības telefona ieviešanu iedzīvotājiem, kurās noziegumu aculiecinieki varēs informēt par redzēto. Grūti pateikt, cik liels ir Džeimsa Bonda maizes tēvu uzticības reitings Lielbritānijā, bet Latvijā tas diezin vai būtu sevišķi augsts.

Nupat Viesītē ļaudis cieta no mobilā pulka puišu sadistiskajām izdarībām. Daudzi liepājnieki pēc notikumiem Jēkabpils apkārtnē noteikti tūlīt atcerējās terorista Smirnova tvarstīšanas mēģinājumus pirms dažiem gadiem, kad šie specvienību zēni izklaidējās Liepājā. Toreiz kāds mans paziņa, kurš, starp citu, alkoholu nelieto, bet aizraujas ar austrumu filozofiju un cīņām, cieta no šīm rotaļām. Viņš zināja stātīt, ka varas pārstāvji apzināti mēģinājuši trāpīt pa ķermeņa visjūtīgākajiem nervu punktiem, kas nodara vislielākās sāpes. Par šīm varas pārstāvju spēka izklaidēm pilsētā runāja vairākus mēnešus, taču nevienam nebija dūšas cīnīties par taisnību, jo, kā teica tas pats puisis: roka roku mazgā, bet es šajā pilsētā gribu vēl dzīvot. Šo epizodi atgādinu nevis tāpēc, ka būtu pētījis arhīvus, bet gan tādēļ, ka pēc notikumiem Latgalē vairākkārt dzirdēju par to atgādinājumus ļaužu sarunās.

Un tas tikai vēlreiz apliecina, ka kārtību sargājošo struktūru rīcību sabiedrība allaž vērtē zem palielināmā stikla. Tāpēc, ja, piemēram, vieglprātīgāks policists paņems no autovadītāja kādu gluži simbolisku kukulīti, kas būs par dažiem latiņiem mazāks nekā minimālais naudassods, tad braucējs tobrīd, protams, būs priecīgs bez sava gala, ka viņam izdevies sarunāt pa draugam, bet tajā pašā laikā nevar gaidīt, ka viņš steigsies policijai ziņot par kādu nelikumību, jo loģiski taču pieļaujama iespēja, ka arī vainīgais pratīs sarunāt pa draugam.

Spēka struktūrām naivi būtu vēlēties, lai sabiedrība tās mīlētu. Lai ciena un respektē - to gan, jo, ja uzticība būs deficīts, tad grūti cerēt uz darba efektivitāti.

Liepājas policijā stāsta, ka iedzīvotāji pret kārtības sargu darbu izturas ar izpratni. To pašu nenoliedz arī municipālie kārtības sargi. Vai tas varētu nozīmēt, ka Liepājai šis deficīts ir svešs?