Kurzemes Vārds

06:47 Piektdiena, 28. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Alģimants Jusons: "Mūsos rit vienas asinis"

INDRA IMBOVICA

Divu māsaspilsētu - Liepājas un Klaipēdas - sadarbības līguma ietvaros trešdien pie mums ciemojās kaimiņpilsētas kultūras darbinieku delegācija. Darba vizītes noslēgumā galerijā "Rožu laukums" svinīgi atklāja Lietuvas Mākslinieku savienības Klaipēdas nodaļas vadītāja Alģimanta Jusona gleznu izstādi. Atcerēsimies, ka aizvadītā gada maijā pirmais pēc lielā pārtraukuma šeit pat savas lieliskās skulptūras bronzā, marmorā un sarkankokā izstādīja pazīstamais lietuviešu tēlnieks Alģirds Boss. Topavasar mākslinieku pavadīja arī Alģimants Jusons un solījās arī pats noteikti atvest savas gleznas.

Diemžēl ceļš līdz mums viņam nebija vienkāršs, jo toreiz robežu un muitas darba nesaskaņotības dēļ mākslinieks tā arī līdz Liepājai nenokļuva. Varbūt tam tā vajadzēja notikt, jo tos, kas pazīst Alģimanta Jusona spilgto, krāsaino glezniecību, šoreiz sagaidīja pārsteigums - tas ir it kā tas pats un tomēr gluži cits Jusons. Vispirms jau mūsu mākslinieki ar baltu skaudību var noskatīties kaut vai uz lietuviešu materiālajām iespējām. Proti, visas divdesmit eksponētās gleznas noformētas ar mūsdienīgo, stipri dārgo gaismas atstarojošo importa stiklu, kas dod īpatnēju matētu tonējumu kopumā košajām, vienkāršajām guaša krāsām. Skatītājs var minēt, kādā veidā gleznas tapušas, bet paši mākslinieki - pārliecināties par izmantotā materiāla efektu.

Mākslinieks pats personālizstādes atklāšanā teica, ka latviešos un lietuviešos rit vienas asinis un tādēļ mēs cits citu saprotam no pusvārda. Gleznu tēma mūsu tautām vienojoša - saule, augšupceļošā cerība un dzīves izjūta. Modernajā glezniecības manierē nepazūd izteikti lietuviskais kolorīts, ar baltu tautām raksturīgajiem iekodētajiem simboliem un zīmēm, ieskaitot zalkšu karalieni, putnus, sauli utt. Katrai gleznai dots nosaukums, kas netraucē skatītājam ļauties savām izjūtām un asociācijām.

Tā kā Liepājā jau viesojušies divi Klaipēdas mākslinieki ar savām personālizstādēm, tad drīzumā varam sagaidīt klaipēdiešu mākslinieku organizācijas lielo izstādi. Pie tā pašreiz tad arī strādā Liepājas mākslinieku līga ar kaimiņpilsētas māksliniekiem.