Kurzemes Vārds

06:48 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Godīguma panesamā nasta

Pilsētas domes vadītāji nolēmuši aizņemties galvaspilsētā radušos ideju un arī pašu mājās pateikt paldies tiem uzņēmumiem, kuri nedala savu grāmatvedību gaišajā un tumšajā un izvairās no aplokšņu politikas. Solis nenoliedzami ir apsveicams, jo tādējādi pilsētas vara nodemonstrē, ka balso par legālu un godīgu biznesu, un tas nebūt nav mazsvarīgi, turklāt ne jau tikai tāpēc, ka pēc iekšlietu ministra Ziedoņa Čevera vizītes pār mūsu pilsētu tīši vai netīši pārslīdējuši mājieni par organizētās noziedzības klātesamību.

Daudz būtiskāk, ka pašvaldība ar šo soli būtībā izvirzījusi godīgu biznesu par vienu no savas darbības prioritātēm, un diezin vai tai darītu godu viens paldies pateikšanas pasākums apzinīgajiem, bet līdz ar to krietni mazāk nopelnošajiem, ja pēc tam nesekos kara cirvja izrakšana pret ļaunprātīgajiem nemaksātājiem. Jo īpaši tāpēc, ka pēc neatkarības atjaunošanas likumdošanas nesakārtotība būtībā veicinājusi nesodāmības apziņu nemaksātājiem, kas bieži vien ar rafinētiem vai pat ciniskiem paņēmieniem mēģina piespiest pie sienas savus konkurentus. Jo nav grūti iznīcināt kaimiņfirmu, ja uz nodokļu nemaksāšanas rēķina var precei palaist krietni zemāku cenu.

Domes ieroču arsenāls nav nemaz tik niecīgs. Ja, piemēram, kādas firmas ļaudis teorētiski pelna zem piecdesmit latiem, bet faktiski brauc ar jaunāko modeļu automašīnām, tad, asfaltējot Liepājas ielas, pašvaldība, manuprāt, drīkst neuzņemties rūpes par pievedceļiem veiklo zēnu birojiem. Gluži tikpat likumsakarīga būtu dažādu atļauju liegšana biznesa paplašināšanai, ja ievērojamu firmu maksātie nodokļi krietni atpaliek no viņu biznesa reālā apgrozījuma. Tāpat arī efektīvs līdzeklis būtu krāpniecisko firmu publiskošana, jo vismaz "Kurzemes Vārdam" nav īsti saprotams, kāpēc pilsētas vadītāji izvairās no negodīgo biznesa pārstāvju nosaukšanas, ja reiz domes amatpersonām tie ir konkrēti zināmi, kamēr paši blēdīgie bez sirdsapziņas pārmetumiem nodarbojas ar sponsorēšanu vai tiešu sevis reklamēšanu.

Būt godīgam ir grūti. Ne vienmēr tas ir izdevīgi. Taču, tikai godīgi maksājot nodokļus, ir cerības, ka Liepāja atgūs savas daļēji pazaudētās pozīcijas Latvijas spicē.