Kurzemes Vārds

05:44 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Fotomākslinieks Gunārs Kopštāls

pieder pie mūsu Tautas fotostudijas vecmeistariem, kurš ieguvis arī starptautisko nosaukumu AFIAP. Rakstīt par Gunāru, no vienas puses, ir viegli, bet, no otras puses, - savādi, jo būtībā jāsaka: kurš tad, kas kaut cik interesējas par fotogrāfiju, vēl nepazītu viņa mākslu. Vēl vairāk, kurš nezina otru viņa talanta šķautni - pedagoga darbu, viņa apbrīnojamo precizitāti, pedantismu un mērķtiecību. Gunārs Kopštāls daudz nerunā, daudz nesola, bet klusi strādā un, skat tikai, atkal jauna izstāde, jauni panākumi starptautiskajā arēnā gan pašam, gan viņa skolniekiem.

Pirms gada Gunārs Kopštāls, jautāts par medaļu un citu apbalvojumu skaitu, viegli pasmaidot, teica, ka tik daudz jau neesot, lai nevarētu saskaitīt: kādas pārdesmit (!) starptautiskās medaļas, bet diplomu gan vairāk būšot. Par vienu no savām skaistākajām uzvarām meistars uzskata piedalīšanos Argentīnas izstādē 1992. gadā, kur par darbu "Mākslinieks" ieguvis trīs zelta medaļas uzreiz - Argentīnas El Gaučo, FIAP un PSA - Amerikas. Kopš tā laika Gunārs par medaļu trūkumu nevar gausties.

Pirmoreiz fotokamera Gunāra Kopštāla rokās nonāca tūlīt pēc kara. Kādā bunkurā viņš atrada aparātu "Zeis ikon". Ar to tad arī sākās, lai gan bija gadi, kad interese par kino cīnījās ar fotografēšanu, vairākus gadus viņš strādāja par korespondentu TV "Panorāmā", savulaik iedibināja Liepājā arī kinoamatieru studiju. Tomēr ar gadiem fotomāksla ņēma virsroku. Gunārs Kopštāls kopā ar Hubertu Stankeviču un nelaiķi Visvaldi Blankenburgu 1958.gadā nodibināja Liepājas fotostudiju, tagad savu fotogaitu četrdesmit gados viņš ir piedalījies vairāk nekā simts autoritatīvās starptautiskās un arī Latvijas mēroga izstādēs, ieguvis kausus, spožas medaļas, neskaitāmus diplomus un apmācījis vairāk nekā 250 audzēkņus.

Vislabprātāk mākslinieks strādā pie portretiem. To ir ļoti daudz un visvairāk saņēmuši apbalvojumus. Taču 1997.gadā Gunārs Kopštāls pārsteidza visus ar brīnišķīgu krāsainā foto izstādi, kuru novembrī bija sarīkojis kopā ar savu sievu, keramiķi Dainu Kopštālu. Tā nebija pirmā mākslinieku tandema izstāde, bet, kā vienmēr, iepriecināja skatītājus ar rūpīgi sagatavoto ekspozīciju un filigrāni izstrādātajiem darbiem - 33 fotogrāfijas sajūsmināja ar savu apbrīnojamo toņu paleti, gluži kā seno meistaru gleznās.

Aizvadītais gads Gunāram Kopštālam izvērtās īpaši nozīmīgs, jo, pirmkārt, viņš kopā ar vēl četriem liepājniekiem Latvijas grupas sastāvā kļuva par pasaules čempionu Pasaules kausa izstādē Austrijā. Otrkārt, viņš tika apbalvots ar mūsu valsts augstāko apbalvojumu fotomākslā - latviešu fotogrāfijas pamatlicēja Mārtiņa Buclera prēmiju. Kopš 1987.gadā šo godalgu nodibināja, to ir saņēmuši 14 Latvijas fotomākslinieki, tagad arī Gunārs.

Nobeigumā īss pārskats par Gunāra Kopštāla pārējo veikumu 1997.gadā. Aizsūtīti fotodarbi uz septiņu valstu izstādēm: Austriju, Franciju, Dāniju, Luksemburgu, Brazīliju, Spāniju, ASV.

Aizvadītajā gadā meistara septiņi audzēkņi no 15.vidusskolas guvuši atzīstamus panākumus, iegūstot goldalgotās pirmās trīs vietas un speciālbalvas gan Liepājas pilsētas konkursā, gan Valsts jaunatnes iniciatīvas centra rīkotajā Latvijas skolēnu fotodarbu skatē Rīgā, gan starptautiskajā izstādē ar FIAP patronāžu "Pasaules tautu etnogrāfija un kultūra". Pēdējā piedalījās deviņu valstu 74 dalībnieki ar 317 fotodarbiem. No katra tika pieņemti pa vienam, diviem darbiem, bet vienīgi no Gunāra audzēkņa Mārtiņa Andersona - visi seši darbi, pa vienam - arī no Kristīnes Gorškovas, Agijas Kupšes, Armanda Lisenko un Jura Oleksa.