Kurzemes Vārds

05:58 Pirmdiena, 10. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mākslas izstāžu bums nedēļas nogalē Liepājas galerijās

INDRA IMBOVICA

Tikko aizvadītajā nedēļā Liepāja mākslas dzīvē uzstādīts līdz šim nepieredzēts rekords - četras mākslas darbu ekspozīcijas četrās zālēs un galerijās. Par vienu izstādi - Klaipēdas mākslinieka Alģimanta Jusona gleznu ekspozīciju galerijā "Rožu laukums", ko atklāja trešdien, jau rakstījām. Piektdienas pēcpusdienā galerijā "Klints" skatītājus sagaidīja mūsu pilsētā sen neredzētas mākslas pārstāve - Iveta Aigare ar savām apgleznota porcelāna servīzēm.

Iveta ir liepājniece. 1982.gadā beigusi mūsu Mākslas vidusskolas keramikas nodaļu, bet 1989.gadā absolvējusi Mākslas akadēmijas Lietišķi dekoratīvās mākslas nodaļu un tūlīt sākusi strādāt Rīgas Porcelāna rūpnīcā, kur arī īstenojusi savas radošās ieceres. Iveta Aigare ir Mākslinieku savienība biedre, izstādēs sākusi piedalīties 1983.gadā, bet kopš tā laika viņas darbi bijuši skatāmi vairākās nacionālās un starptautiskās izstādēs.

Šajā izstādē parādīti deviņi apgleznota porcelāna trauku komplekti un servīzes. Māksliniece ar apgleznojumu, ar krāsu toņiem un salikumu demonstrē, kā pārvēršas pēc formas un dizaina līdzīgi trauki. Šajos darbos var pārliecināties, kā mākslinieka - keramiķa fantāzija ikdienišķām vajadzībām pielietojamos traukus pēc savas formas var pielīdzināt tēlniecības objektiem, ko krāšņo un bagātina apgleznojums.

Porcelāna izstādi lieliski papildina Dainas Galakrodzenieces apgleznotais zīds un Noras Ārgales gleznas, tādējādi noapaļojot telpas kopējo ekspozīciju.

Ivetas Aigares vecāki savas meitas pirmo personālizstādi dzimtajā pilsētā pārvērta par jauku tikšanās brīdi ar bijušajiem kursa biedriem, kolēģiem un bērnības draugiem.

Pēdējā laikā intensīvu izstāžu organizēšanu savās mājās izvērsis Leļļu teātris. Gan lieliem, gan maziem liepājniekiem bijusi izdevība iepazīties ar vairākiem interesantiem māksliniekiem un viņu darbiem. Sestdien pusdienlaikā Leļļu teātrī Latviešu biedrības namā mazos skatītājus un viņu vecākus sagaidīja jauns pārsteigums - tektilmākslinieces Annas Eltermanes gobelēnu un pasteļu izstāde.

Ekspozīcija ir plaša, jo māksliniece izstādījusi gandrīz divdesmit lielus gobelēnus, arī pāris pasteļus. Pēdējos gados Anna Eltermane strādā pie cikla "Divpadsmit mēneši", šajā reizē apskatāmi seši: Sulu, Veļu, Silu, Vilku, Sveču un Sala mēnesis. Māksliniece izstādei Leļļu teātrī devusi kopējo nosaukumu "Manas dienas, nedienas", jo visos darbos, arī pasteļu gleznojumos "Manas vasaras", atspoguļo daļu no pašas pārdzīvotā un izjustā. Bet pašus mazākos saistīs četras miniatūrtekstīlijas "Uzmini, nu!".

Akti - tas ir tikpat sarežģīts un grūts mākslas žanrs kā portreti. Ne visi mākslinieki ar to nodarbojas, ne visi tam ir gatavi. Tomēr kluba "Lauma" jaunās izstāžu zāles pastāvēšanas pirmā gada atcerei tās vadītāja Marita Krūmiņa šo grūto uzdevumu mēģināja īstenot. Un tā sestdienas pēcpusdienā tur atklāja arī reti veidotu ekspozīciju "Akti". Tajā ar saviem darbiem riskēja piedalīties deviņi mākslinieki: Aivars Kleins, Inta Vītoliņa, Pēteris Taukulis, Svetlana Beļinska, Dzintra Vīriņa, Dzintra Rozentāle, Marita Krūmiņa, Nora Ārgale un Raimonds Gabaliņš. Tās ir gan gleznas, gan zīmējumi, gan akvareļi, gan skulptūras un tēlniecības objekti.

Jāatzīst, jaunā galerija ir ļoti jauka un pateicīga šādām ekspozīcijām. Katrs darbs ir labi apskatāms no attāluma, kas nereti pietrūkst citām mazajām Liepājas galerijām. Ar savu plastisko harmoniju akts vienmēr saistījis ne tikai māksliniekus, bet arī skatītājus. Šajā izstādē var lieliski redzēt, ar kādām acīm uz sievietes ķermeni skatās vīrīetis un kā - pati sieviete. Te valda sava intriga un arī sagaida savi pārsteigumi.