Kurzemes Vārds

00:30 Trešdiena, 23. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Spriež par graudiem

Pagājušajā nedēļā Liepājas rajona Lauksaimniecības departamentā notika graudkopības kooperatīvās sabiedrības "Liepāja 1" biedru kopsapulce.

Par "Liepājas maiznieka" darbību pastāstīja valdes priekšsēdētājs Aloizs Norkus. Par nozīmīgāko pērngad paveikto direktors uzskata kombināta pārkārtošanu uz gāzes apkuri, tādējādi tagad maize izmaksā par 20 procentiem lētāk, nekā kurinot ar mazutu.

Zemniekus akcionārus interesēja, no kurienes "Liepājas maiznieks" ved miltus. Valdes priekšsēdētājs atbildēja, ka miltus pērkot no "Dobeles dzirnavnieka" un "Rīgas dzirnavnieka". Pērkot graudus no vietējiem, mazajiem graudu audzētājiem, uzņēmums nevarot nodrošināt viendabīgu maizes kvalitāti - katrs malums, katrs cepiens iznākot savādāks.

Jā, graudus izaudzēt, tapat kā maizi izcept, ir tikai puse no veicamā darbiņa. Otra puse ir saražoto realizēt.

Par nākamo ražu domājot, dažādas labības realizēšanas iespējas klātesošie pārrunāja ar "Saldus labības" direktoru Egilu Kļavu. Kurzemes zemniekiem grūti konkurēt ar zemgaliešiem pārtikas graudu ražošanā, tāpēc "Saldus labība" vairāk strādā ar lopbarības graudiem. Kā iespējamos sadarbības veidus ar zemniekiem Kļavas kungs piedāvāja graudus mainīt pret kombinēto lopbarību, minerālmēsliem, augu aizsardzības līdzekļiem, sēklu. Drīzumā no Zviedrijas gaida konteineru ar elites klases zirņu sēklu, vēl var pieteikties. Zirņiem varētu būt labs noiets (maksā ap 75 latus par tonnu plus PVN), tos izmanto spēkbarības ražošanā.

Lai labāk varētu plānot iepērkamo graudu daudzumu un samaksas kārtību, kā arī citus sadarbības veidus, "Saldus labība" lūdz zemniekus izpildīt un nosūtīt pieteikuma lapu (var saņemt Lauksaimniecības departamentā pie agronomes Mirdzas Kalnītes). Konkrētu līgumu iespējams noslēgt vēlāk.

Atskaites ziņojumu par "Liepāja 1" darbību aizvadītajā gadā sniedza valdes priekšsēdētājs Juris Bērziņš. Tā kā labības tirgus Latvijā ir piesātināts - izaudzēts vairāk, nekā spējam patērēt, tad kooperatīvs aktīvi meklējis zemniekiem dažādas labības realizācijas iespējas.

Aizvien svarīgāki kļūst sēklkopības jautājumi, jo nereti sadarbības partneri pieprasa noteiktu labības šķirni.

Mūsu graudkopju priekšstāvis sadarbojies ar Labības tirdzniecības aģentūru, kur pārstrādes uzņēmumi strīdas par graudu iepirkuma cenām. Šoruden prognozējamās graudu iepirkuma cenas ir vidēji par 8 līdz 10 latiem zemākas nekā iepriekšējā gadā.

"Rīgas dzirnavnieks" uzsācis līgumu slēgšanu: par kviešiem ar lipekļa saturu 28 procenti sola 75 latus plus PVN par tonnu, ar lipekļa saturu 25 - 27 procenti maksās 73 latus plus PVN, ja lipekļa saturs būs 21 - 24 procenti, samaksa būs 68 lati plus PVN, par smalko frakciju - 62 lati plus PVN.

Latvijas graudu audzētāju 4.kongresā, kas notiks 20.martā, mūsu graudkopjus pārstāvēs Ēriks Putra, Vilnis Puļķis un Juris Bērziņš.

Graudu audzētāju saietā labāk nekā nekur citur varēja pārliecināties, ka tikai kopīgiem spēkiem, kooperējoties zemniekiem iespējams sekmīgi risināt realizācijas, materiālu sagādes un citas lietas.

Jānis Aigars,

Vecpils pagasta PKS "Straume" priekšsēdētājs