Kurzemes Vārds

16:27 Trešdiena, 19. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Brīvdienas bez Lieldienām

DAINA MEISTERE

Nākamnedēļ sāksies skolēnu pavasara brīvdienas, pēdējā atelpa pirms mācību gada nobeiguma akorda. Ko darīt divpadsmitarpus tūkstošiem zēnu un meiteņu, no pirmklasnieka līdz vidusskolas abiturientam, brīvdienu nedēļā? Kādas ir iespējas atpūsties, pilnveidot sevi? Ja brīvdienas tik tiešām sasaucas ar Lieldienu gaidīšanu un svinēšanu, daudzējādā ziņā ir vienkāršāk. Kaut vai tādēļ, ka norit gatavošanās šiem svētkiem, ka kultūras un atpūtas centri piedāvā dažādus sarīkojumus, izpriecas, domātas gan maziem bērniem, gan pieaugušajiem, uz kurām tad vecāki var doties kopā ar savām atvasēm. Arī vecākiem ir vieglāk, jo tāpat viņiem ir brīvas dienas, kas dod iespēju vairāk laika pavadīt kopā ar saviem dēliem un meitām, ģimenes lokā gatavojoties Lieldienu sagaidīšanas rituālam. Atkrīt arī raizes un neziņa, ar ko nodarbojas mazulis, kamēr neviena nav mājās. Bet kā šogad, ja Lieldienas ir tikai aprīlī?

Kā allaž, šādu rūpestu nav tiem skolēniem, kuri darbojas kādā no ārpusskolas iestādēm, kuri jau mācību laikā savas brīvās stundas pavada darbībā. Skolēnu brīvlaikā strādās visi tie pedagogi, kuri vada un māca dažādus pulciņus ārpusskolas iestādēs. Dažviet pat ir mainīts darba laiks, un ierasto vakara stundu vietā pulciņu dalībnieki būs gaidīti arī dienā. Kā teica Jauno tehniķu stacijas direktors Māris Fūrmanis, ja nav skola, lai tik nāk šurp un dzīvojas par darbnīcām. Man vienmēr būs viņiem ko darīt.

Tā kā pavasaris ir tāds kā atskaites punkts, kurā pa garajiem un tumšajiem rudens un ziemas vakariem izdarīto un apgūto var parādīt citiem, tad mēģinājumu process nerimstas. Pastiprināti savus iestudējumu tekstus un ainas atkārto dramatiskie kolektīvi, jo tuvojas pavasara skate. Aktīvi vingro aerobikas pulciņu dalībnieki, kuri gatavojas festivālam, kas notiks nākamsvētdien. No savām darbnīcām grūti būs izvilkt puikas, kuri gatavojas modelistu sacensībām. Te nu vecāki un skolotāji var būt mierīgi, ka bērni ir pie vietas, ka viņu dienas rit saturīgas, mērķtiecīgas un priecīgas.

Vasara brīvlaikā viena no iezīmēm ir nometnes. Aktīvi un darbīgi jauni cilvēki ir noreaģējuši un sola skolēnu nometnes arī īsajā pavasara atpūtas laikā. Bet - tas ir galvaspilsētā. Vienkāršo cilvēku varbūt uzmanīgu dara cenas, jo par nedēļu ilgu atpūtu šādā, jādomā, elitārā nometnē, esot jāmaksā līdz trīsdesmit latiem. Iespējams, ka arī Liepājā atrastos vecāki, kuri būtu ar mieru samaksāt par savu sirdsmieru, ka bērns ir pieskatīts un nodarbināts, ka viņa brīvais laiks aizrit interesants un piepildīts.

Savu veida izpriecas noteikti solīs vecais, labais "ģimenes draugs" televizors. Nebūtu jau nemaz slikti, ja pat tik nevainīgajās multiplikācijas filmiņās nedominētu vardarbība, kautiņi tādu pavisam nevainīgu dzīvnieciņu kā pelītes, kaķīši, susuriņi un citu mīļumiņu izpildījumā, mudžēt nemudžētu aizpasaules briesmoņi un varoņi, kuriem bijis nebijis ar lepni paceltu galvu kādu sašķaidīt, samīt, iznīcināt un doties pēc nākamā varoņdarba. Ir kāds interesants novērojums. Agrāk bērnus biedēja asiņaini skati, viņi sarāvās, redzot briesmīgas kautiņu ainas, sašautus cilvēkus. Vērojot to televizorā katru dienu, uztvere laikam notrulinās. Varmācība vairs nešķiet šausminoša. Labākā gadījumā tā tiek uztverta neitrāli. Vidējā skolas vecuma bērnus vairāk biedē izprotamais - spoki, paranormālas parādības. Bet ne jau par to ir runa, vienīgi baida, ka tieši brīvdienu nedēļā, pavadot pie televizora vairāk laika, nekā tad, kad rīta stundas aizrit skolā un pēcpusdienas, mājas darbus pildot, negatīvisms tiks uzņemts pastiprinātās devās. Jo nekā cita jau nebūs, ko darīt, nekur citur, kur iet. Tos, kuri nedarbojas konkrētos pulciņos, kolektīvos, kopās, gaidīs vienīgi slapjās ietves un pirmsziedēšanas laika drūmie pagalmi. Un kas paliek tiem, kuri izauguši no ārā skraidelēšanas vecuma? Kafejnīcu garlaicība? Bet kur var vienkārši satikties, pasēdēt, aprunāties sev tīkamu vienaudžu pulkā?

Metalurgu kultūras pils gan aizsākusi tādu sen aizmirst pagūtu atpūtas veidu kā kinoseansi, un nākamās nedēļas nogalē sola pilnmetrāžas multiplikācijas filmu demostrēšanu. Liepājas teātrī būs Teātra dienai veltīts šovs, kas patikšot arī vidusskolēniem, un svētdienā - iknedēļas izrāde bērniem.