Kurzemes Vārds

20:40 Ceturtdiena, 20. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Komiteja atbalsta ledushalles celtniecību

Pilsētas Saimniecības un attīstības komitejas sēdē vakar viens no darbakārtības jautājumiem bija par ledushalles celtniecību Liepājā. Komitejas locekļus ar projektu vissīkākajās tā detaļās iepazīstināja arhitekts Uldis Pīlēns un pilsētas galvenais arhitekts Uģis Kaugurs. Beidzot zināmas arī halles celtniecības izmaksas - kopumā tās ir apmēram trīsarpus miljoni somu marku. Saimniecības un attīstības komiteja nolēma atbalstīt halles celtniecību un pieņēma lēmumu sagatavot lēmumprojektu domes nākamajai sēdei, kas paredzēta 26.martā.

Projekts vēl turpina rotēt

Aizvakar SEZ pārvaldnieka vietnieks un ostas pārvaldnieks Aivars Boja piedalījās Latvijas Ostu padomes sēdē, kuras darbakārtībā bija vairāki arī Liepājas ostu interesējoši jautājumi. Katrā ziņā to var sacīt par lēmumprojektu īpašu muitas kontroles pasākumu veikšanai brīvajās ekonomiskajās zonās, kas beigās jāapstiprina Ministru kabinetam. Kaut gan valstī ir nodibinātas vairākas zonas un Liepājā tāda jau darbojas apaļu gadu, kārtības uzturēšanai nepieciešamā lēmuma projektu vēl turpina apspriest visdažādākajās instancēs un jādomā, ka līdz tā pieņemšanai vēl paies kāds mēnesis, ja ne vairāk.

Baņķieri no Rīgas ciemojas ostā un uzņēmumos

Vakar Liepāju apmeklēja Unibankas viceprezidents Juris Aizezers un Investīciju nodaļas vadītājs Kazimirs Šļakota, ko daudzi atceras kā bijušo meža ministru. Tiekoties ar mēru Uldi Sesku, SEZ pārvaldnieka vietnieku Aivaru Boju un citām amatpersonām, ciemiņi uzsvēra, ka Unibanka esot viena no galvenajām kredītu devējām valstī un vēlas atbalstīt arī Liepājas uzņēmējus. Baņķieri tikās arī ar vairāku ostas firmu vadītājiem un apmeklēja dažus pilsētas uzņēmumus.

Par militāro mācību skolās

Šodien uz Saldu dodas grupa Liepājas pārstāvju - domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Dambergs, personāldaļas vadītāja Olita Augustovska, Fiziskās kultūras un sporta nodaļas vadītājs Aivars Sveilis, Skolu valdes priekšsēdētāja Ludmila Molčanova, kā arī Liepājas pilsētas un rajona militārā dienesta nodaļas vadītājs Māris Lejava un galvenais speciālists aizsardzības mācībā Andris Kurpnieks. Saldū notiks tikšanās ar izglītības un zinātnes ministru Juri Celmiņu, aizsardzības ministru Tālavu Jundzi un labklājības ministru Vladimiru Makarovu. Sarunas tēma - jauniešu militāri patriotiskā audzināšana un militārās mācības ieviešana skolās. Tieši Kurzemes novadā paredzēts eksperimentāli ieviest militāro apmācību skolu jauniešiem.

Šodien Talsos dzied mūsu zēnu kori

Šorīt uz Talsiem izbrauca četri mūsu pilsētas zēnu kori, lai piedalītos Kurzemes novada skatē. Tie ir no Centra sākumskolas - skolotāja I.Vindava, 5.vidusskolas - skolotāja A.Čakša, 15.vidusskolas - I.Logina un Mūzikas koledžas - A.Lekstutis. Skatē zēnu kori startē divās grupās: A grupā - mūzikas skolas, bet B grupā - skolas ar mūzikas novirzienu. Mūzikas koledžas zēni A grupā kā obligāto dziesmu izpildīs F.Mendelsona "Svētdienas rīts", kā izlozes dziesmu dziedās J.Logina "Šķelmīts manis kumeliņis" un kā izvēles - E.Kivilas "Latvijas vasara dāsnā". Tā dziesma, kas koledžas zēniem "iekrita" izlozē, B grupas visiem trīs koriem būs obligātajā programmā. Skates rezultāti kļūs zināmi 17.aprīlī, tad arī zināsim, kas ieguvuši 1., 2. un 3. pakāpes laureātu diplomus. No 29. līdz 31. maijam Cēsīs notiks 6.zēnu koru salidojums, uz kuru pieteikušies 3000 dalībnieku, bet uzņemti tiks tikai 1500, tātad Kurzemes novada skates rezultāti izšķirs arī, kuri kori maijā piedalīsies salidojumā.

Ērika Kūļa sirds pieder bērniem

Arī rakstnieka sirds nav no koka, pavasarī tā atmaigst īpašā dāsnumā, un tā noticis arī ar Ēriku Kūli, kurš nākamotrdien Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā atplauks visā daudzšķautņainībā, kopā ar aktieriem iepazīstinot ar savām divām jaunajām un ļoti atšķirīga žanra grāmatām - bērniem domāto "Nikniķa jaunie stiķi", bet asinis stindzinošu notikumu cienītājiem - "Kaisles dzēriens Nr?". Un tomēr rakstnieka sirds pēc savas būtības ir maiga kā pavasara pūpoli un pieder bērniem, jo drīz viņi saņems "Pērļaino piedzīvojumu pusnaktī", bet top vēl viena bērnu grāmata, ar kuru būs noslēgts simts pasaku cikls. Pēdējais gads Kūlim bijis īpaši ražens, jo cilvēku dvēseļu inženiera spalva radījusi veselas sešas grāmatas.

Uz Kuldīgu dosies 21 zīmētājs

Pilsētas vizuālās mākslas olimpiādē šopavasar piedalījās 139 skolēni, sākot no 1. līdz 12. klasei. Nebija ieradušies vienīgi 4.pamatskolas un Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas, arī Internātskolas zīmētāji. Uz novada skati, kas notiks Kuldīgā 2.aprīlī, izvirzīja 21 skolēnu. Kā pastāstīja pilsētas Vizuālās mākslas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Indra Sproģe, visaktīvākie zīmētāji ir 4.-9. klašu grupās, mazāk piekritēju šim spēju izpausmes veidam ir vidusskolas klasēs. 1.vidusskolas skolēni pavisam saņēma 11 diplomus, deviņi tika 3.pamatskolai, vēl par vienu mazāk - 10.vidusskolai un vēl - mazajiem Centra sākumskolas jaunajiem māksliniekiem. Arī uz novada skati tieši no 1.vidusskolas dosies lielākais pārstāvju skaits - seši bērni, četri - no 3.pamatskolas, tad vēl pa trīs skolēniem - no Centra sākumskolas un 7.vidusskolas, pa diviem bērniem - no 2. un J.Čakstes 10.vidusskolas, viens skolēns pārstāvēs 15.vidusskolu.

Liepājas Īrnieku biedrība nepiekrīt

Pašvaldību savienība iesniegusi labojumu likumam par "Dzīvojamo telpu īri" - 29.panta 1., 2. un 4. punktu, kas paredzētu to īrnieku izlikšanu no dzīvokļa, kuru darbības vai bezdarbības dēļ dzīvoklis netiek apsildīts. Brīdinājumu par parādu piedziņu vai izlikšanu no dzīvokļa ieteikts ievietot laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", nevis sūtīt katram cilvēkam uz mājām. Par to Liepājas Īrnieku biedrību vakar informēja Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš. Liepājas Īrnieku biedrības viedoklis: tas neko neatrisina. Vispirms jāsakārto dzīvokļu politika valstī.

Ies pretim skolēniem

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Liepājas nodaļā joprojām sapringtas dienas. Jau ir 19 800 iesniegumi nepilsoņu pasu saņemšanai, un rinda dokumentu noformēšanai iestiepusies jau jūlijā. Iekšlietu ministrija vēl joprojām nav arī informējusi, cik papildu darbiniekus varēs pieņemt nepilsoņu dokumentu apstrādei. Taču Liepājas nodaļas darbinieki "Kurzemes Vārdu" informēja, ka nekādā gadījumā sarežģījumu nebūšot skolu beidzējiem, kuriem vajadzīgi dokumenti, lai skolu beigtu un iestātos nākamajā vai darbā. Jau tagad nodaļas darbinieki sāk apzināt, cik tādu skolēnu ir, kam vajadzīgas pilsoņa vai nepilsoņa pases, no viņiem dokumentus pieņems ārpus kārtas saskaņā ar skolu administrācijas iesniegtajiem sarakstiem.

Restrukturēt jeb optimizēt?

Šis Hamleta cienīgais jautājums šobrīd nomoka gan Latvijas Jūras administrācijas vadītājus, gan Liepājas, Ventspils un Rīgas ostu pārvaldes. Jo, kā teica SEZ pārvaldnieka vietnieks Aivars Boja, pārkārtojot ostas kapteiņa, Hidrogrāfijas dienesta un citu struktūrvienību pakļautību, var būtiski izmainīties ne tikai ostu pārvalžu pilnvaras, bet arī finansējuma sadales kārtība. Tieši tāpēc sanāksmē, kurā viņš aizvakar piedalījies Rīgā, Liepājas, Ventspils un Rīgas ostu pārvaldnieki izteikušies par Jūras administrācijas restrukturizāciju, bet opozīcija aizstāvējusi šīs sistēmas optimizācijas ideju. Vēl neesot zināms, kas gūs virsroku.

Dziedniece Ilze Jansone aicina uz tikšanos

Nu jau ilgāku laiku Liepājā regulāri ierodas tautas dziedniece Ilze Jansone (attēlā). Agrāk tikšanās ar saviem klausītājiem viņa organizēja aptiekā "Salvija", bet, kopš Ludviķa ielā 9 ir atvērts veikals "Medicīnas preces", tikšanās notiek tur. Šodien pulksten 17 Ilze Jansone atkal gaida uz tikšanos, tikai šoreiz tai būs svētku pieskaņa - tas būs dziednieces 55 gadu jubilejas vakars un vienlaikus arī kluba "Salveo" 10 gadu jubileja. Vakara gaitā notiks arī jaunu biedru uzņemšana, arī atveseļošanas seanss un varēs iegādāties dabas dziedniecības līdzekļus bez tirdzniecības uzcenojuma. Notiks arī jaunā žurnāla "Latvju Mājai un Ģimenei" un jaunās avīzes "Svētavots" prezentācija. Būs iespējams pierakstīties uz individuālām konsultācijām, kas notiks sestdien.

Augstskolā lekcijas lasa Broņislavs Tabūns

Vakar Liepājas Pedagoģiskajā augstskolā ar lekciju ciklu viesojās LU profesors, habilitētais filoloģijas doktors Broņislavs Tabūns. Viņš topošajiem latviešu valodas, literatūras un svešvalodu skolotājiem lasīja piecas lekcijas par tēmu "Literārās jaunrades process". LPA ar profesoru B.Tabūnu saista jau ilggadēja sadarbība. Viņš ir piedalījies semināros, regulāri lasījis lekcijas studentiem, arī recenzējis augstskolas zinātnisko rakstu krājumus.

Okeāna gadā - par avotiem

Šo gadu ANO pasludinājusi par Pasaules okeāna gadu. Bet svētdien visā pasaulē būs Ūdens diena, kas reizē ir arī starptautiskā Baltijas jūras diena. Latvijā to atzīmēs jau otro reizi. Latvijas Vides aizsardzības klubs Ūdens dienai devis devīzi "Atdosim avotam vārdu". Liepājas Zaļais centrs ir aicinājis Liepājas rajona skolas un aicina arī pilsētas skolas iesaistīties šīs dienas atzīmēšanā, rīkojot avotu sakopšanas talkas, meklējot un apzinot aizmirstus un pamestus avotus un atdodot tiem vārdu. Jaunāko klašu bērni aicināti piedalīties zīmēšanas konkursā par tēmu "Ūdens un es". Darbi tiks izstādīti, un labāko zīmējumu autori saņems balvas. VAK Ūdens dienā aicina arī visus sagaidīt saullēktu pie kāda avota vai upes, izmazgāt acis skaidrā, tekošā ūdenī. Zaļajā centrā var saņemt Ūdens dienai veltītu plakātu.

Tiekas augstskola un skolas

Šodien Liepājas Pedagoģiskajā augstskolā notiek seminārs "Skolēns - students - skolotājs", kas tapis, sadarbojoties augstskolai un Liepājas pilsētas un rajona skolu valdēm. Tajā to priekšsēdētājas L.Molčanova un S.Golde runā par skolu un augstskolas saskares problēmām skolu skatījumā, augstskolas dekānes I.Trumsiņa un I.Genese iepazīstina semināra dalībniekus, kuru vidū ir skolu direktori, ar pašreizējām studiju programmām, to realizāciju un attīstību, mācību prorektors R.Veits stāsta par studiju programmu struktūru. Skolu pedagogi iegūst informāciju arī par pieaugušo izglītības, arī tālmācības iespējām. Seminārs dos iespēju skaidrāk saskatīt sadarbības iespējas un metodes, lai iesaistītos kopējos pētījumos, popularizētu skolotāju radošo darbu.

Dejo un dzied citu priekam

Šodien uz Ezeres un Nīgrandes skolām dosies Bērnu estētiskās apmācības centra "Varavīksne" dziedātāji un dejotāji. Šajos koncertos piedalīsies arī Latviešu biedrības nama deju kopa "Krustiņi". "Varavīksnes" bērni pēdējā laikā uzstājušies vairākos koncertos. Tautas deju kopas lielā grupa skatītājus priecēja svētdien Pētertirgus laukumā. Dziedāja ansambļa bērni. Bija uzstāšanās Zinātniskajā bibliotēkā. Šosestdien "Varavīksnes" bērni piedalīsies savu draugu - folkloras kopas "Saknes" dzimšanas dienas svinībās. Mazie sagatavojuši pārsteiguma koncertu.

Injekcijas aplikators

Vakar sabiedrībā "Tari" notika speciālistu tikšanās, kuras gaitā apsprieda klaiņojošo suņu likvidāciju. Tas saistīts ar speciālas vācu pneimātiskās šautenes iegādi, kas paredzēta suņu iemidzināšanai. Oficiāli to dēvē par teleinjekcijas aplikatoru, kas apgādāts ar šļirču un adatu komplektu. Tas viss sabiedrībai izmaksāja 450 latus. Ierīci izmēģināja uz vietas. Apspriedē piedalījās Municipālās policijas, Ceļu pārvaldes un veterinārā dienesta pārstāvji. Tagad, pamatojoties uz jelgavnieku pieredzi, tiks izstrādāti visi nepieciešamie dokumenti un izveidota atestācijas komisija, kas piešķirs tiesības lietot aplikatoru. Uzskata, ka reidos aplikatoru praksē pielietot varēs pēc divām, trim nedēļām. "Kurzemes Vārds" par to paziņos atsevišķi.