Kurzemes Vārds

02:12 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Izveidots bērnu invalīdu rehabilitācijas centrs

Kopš 1.janvāra bijušās 1.poliklīnikas pagalma mājā darbojas bērnu invalīdu un viņu vecāku dienas rehabilitācijas centrs. Tā idejas autore un izveidotāja ir Helga Dēbele. Lappusītes "Dakter, palīdzi!" lasītājus viņa iepazīstina ar centra veidošanas nepieciešamību, darbību un nākotnes iecerēm.

 

Centra izveidošanai bija vajadzīgi vairāki gadi

Šobrīd Liepājā ir ap 250 bērnu invalīdu līdz 16 gadu vecumam, bet rajonā viņu ir vairāk nekā 110. Lielākoties tie ir bērni, kas sirgst ar cerebrālo bērnu trieku, dažādām sirdskaitēm, vājdzirdīgi, vājredzīgi un akli, kā arī ar citām diagnozēm. Turklāt ar katru gadu viņu skaits palielinās.

Kā atceras Helga Dēbele, pirmo reizi ideja par šāda centra nepieciešamību izskanējusi pirms septiņiem gadiem. Tika izveidota organizācija "Rūpju bērns", kas aktīvi sadarbojās ar Latvijas Bērnu fondu.

Pēc gada vecāki pulcējās vēlreiz un viņu problēmas uzklausīja toreizējās pilsētas valdes deputāti. Pēc šīs reizes tikšanās Liepājā notika pirmais lielais bērnu invalīdu pasākums. Pēc kāda laika Dēbeles kundzei bija iespēja viesoties Dānijā, kur viņa redzēja, kā pati saka, sapņu pasauli bērniem invalīdiem. Tas arī deva ierosmi, ka kaut kas līdzīgs jāsāk veidot arī Liepājā. Labklājības ministrija atrada par iespējamu dažus mēnešus samaksāt speciālistiem - pedagogiem un mediķiem, kas Speciālajā skolā darbojās ar bērniem invalīdiem. Šo varētu saukt par pirmo centra veidošanas mēģinājumu. Taču naudas drīz vien pietrūka un darbu nācās pārtraukt.

"Nebūs pārspīlēts, ja es teikšu, ka 70 procenti slimo bērnu mammu nevar bērnu slimības dēļ iet uz darbu," saka Debeles kundze. "Turklāt visbiežāk viņas bērnus audzina vienus, jo tēvi no ģimenēm ir aizgājuši. Tāpēc pēc šīs neveiksmes mani spēki tikai auga augumā un šobrīd es esmu ļoti pateicīga visiem tiem, ar kuru palīdzību ir tapis centrs bijušās 1.poliklīnikas sētas mājā. Tā ir ēka, kas bija nolemta sagrūšanai, bet mēs esam nolēmuši to atjaunot.

 

Centrā var saņemt trejādu palīdzību

Pagaidām ēkai ir izremontēts otrais stāvs, un bērni invalīdi un viņu vecāki ik dienas no pulksten astoņiem rītā līdz pieciem vakarā var saņemt trejādu palīdzību: medicīnisko, pedagoģisko un sociālo. Šobrīd centrā darbojas bērnu psihiatre Gunta Krūtaine, logopēde Kaiva Žīmante, sociālās konsultācijas sniedz un ārstniecisko vingrošanu māca Helga Dēbele pati, masiere Valentīna Putna, terapeite un ģimenes ārste Violeta Celma, vājredzīgo un aklo bērnu rehabilitatore Rute Erenberga. Visu dienu ir pieejami aukles pakalpojumi, lai mammas varētu atstāt šeit savus bērnus, ja tas ir nepieciešams. Turklāt pie speciālistiem konsultācijas var saņemt ne tikai bērni, bet arī viņu vecāki.

 

Centrs varētu izveidoties par klubu

Jaunizveidoto centru plānots ar laiku attīstīt par klubu, kur speciālisti nodarbotos ar slimajiem bērniem, bet vecāki pa to laiku risinātu savas problēmas vai vienkārši atpūstos. "Tāpēc ir svarīgi, lai mammas zinātu, ka šajā centrā viņas jebkurā laikā var atstāt savu bērnu un būt pilnīgi drošas, ka viņš būs pieskatīts un apkopts un ar viņu nodarbosies zinoši speciālisti," sacīja Dēbeles kundze. Turklāt viņa piebilda, ka labprāt uzklausīs ikvienu ierosmi un priekšlikumu par to, kādi pakalpojumi vēl centrā būtu nepieciešami, jo "šis centrs ir slimajiem bērniem, nevis otrādi." Turklāt cenas visiem ir vienādas.