Kurzemes Vārds

22:41 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skolēnu prezidentes kredo: "Nekad nenožēlo to, ko esi izdarījis"

DACE BRIKMANE,

 

1.vidusskolas skolniece

1.vidusskolā mācās meitene, kura ir daudzu skolā notiekošo aktivitāšu vaininiece. Viņa it kā neizceļas skolēnu vidū, bet pat katrs mazo klašu skolēns zina, ka viņa ir skolas prezidente Baiba Spirģe.

Aicināju Baibu uz nelielu atklātības brīdi.

- Kā tu pati sevi apzinies: kā vidusskolnieci, kā prezidenti vai kā citādi?

- Noteikti kā vidusskolnieci. Es nejūtos un negribu būt pārāka par citiem. Sevi apzinos arī kā cilvēku, kurš aktīvi piedalās skolas dzīvē un dara visu, lai tā veidotos vēl labāka.

- Bet vai tas ir patīkami - būt prezidentei un vadīt parlamentu? Kādas ir šī amata labās un sliktās puses?

- Jā, man patīk. Tas, protams, nozīmē visur piedalīties, organizēt, bet tieši tāpēc man vēl jo vairāk patīk. Ir iespējas tikt uz plašāka mēroga pasākumiem, piemēram, skolu pašpārvaldes pārstāvju salidojumu un Latvijas skolēnu forumu Rīgā, pilsētas skolēnu domi. Iemācos vadīt un organizēt savu darbu. Bet paliek mazāk laika mācībām, mājas solim un sev. Bet, tā kā tā ir sirdslieta, tad es nežēlojos.

- Bet atbildība? Nav bail no tās?

- Ja cilvēks kaut ko uzņemas, tad viņš arī atbild par sekām.

- Ko tev nozīmē skola, kurā tu mācies?

- Man, kā arī daudziem citiem, tās ir otrās mājas, jo lielāko daļu laika pavadu tieši skolā. Man tā ir ļoti mīļa. Un, ja kāds piedāvātu mainīt skolu, noteikti atteiktos. Liepājā nav otras tādas skolas kā manējā. Man ir prieks, ka arī citi atzīst manu skolu par vienu no labākajām pilsētā. Un, dzirdot manas skolas vārdu, pat nepazīstami cilvēki izturas ar cieņu.

- Kur tevi visbiežāk var satikt ārpus skolas?

- Dažādos pasākumos, kas saistīti ar skolēniem, ar viņu darbību skolās un pašpārvaldēs. Bet tā pavisam ārpus skolas un tās pienākumiem - kopā ar tuviem un mīļiem cilvēkiem, ģimenē. Mēs laiku vislabprātāk pavadām izbraukumos. Vislabāk atpūšos, auklējot mazo māšeli Lauru, un draugu vidū.

- Kādas labas īpašības tu sevī saskati?

- Līdzjūtību. Pat tādā mērā, ka citi mani dažreiz nesaprot. Spēja saprasties ar jebkura vecuma cilvēkiem arī nav peļama īpašība. Māku atkāpties un atzīt savas kļūdas, taču ne vienmēr tas ir tik viegli.

- Bet kā ar sliktajām?

- Ja ieņemšu kaut ko galvā, tad centīšos to paveikt - ir vai nav iespējams. Es nesen nopirku skaistas kurpes, bet tās izrādījās par pusizmēru mazākas nekā vajadzēja. Un tā nu es panācu, ka tās man tomēr der kā uzlietas, bet neviens neticēja, kad solījos to panākt. Droši vien to sauc par stūrgalvību.

- Ja tev piedāvātu piedalīties skaistuma konkursā, tu piekristu?

- Nē. Es mīlu vienkāršību. Konkurss nav mana īstā vieta. Jā, man patīk organizēt un piedalīties visur, bet, ja piedalos, tad ne jau šāda tipa konkursos. Tas nav mans dzīves aicinājums.

- Kāds ir tavs dzīves moto?

- Nekad nenožēlo to, ko esi izdarījis. Jo, kas ir bijis, tas ir bijis. Dzīvē vajag savu devu sāpju, savu devu prieka.

- Vai ir cilvēks, kam tu gribētu līdzināties? Tava autoritāte dzīvē?

- Nē, tāda man nav. Es negribu līdzināties nevienam. Es neuzskatu sevi par ideālu cilvēku, bet es, kā jebkurš, esmu personība. Man pašai sevi jāveido.

- Bet vecāki?

- Man nav jāvēlas viņiem līdzināties, es esmu līdzīga. Raksturā gan vairāk tētim. Bet es viņus abus apbrīnoju par nenogurdināmību, ar kādu viņi vienmēr visu ir darījuši. Tas ir iedzimts arī manī.

- Vai tu arī nevarētu mums pavērt savas nākotnes ieceru priekškara maliņu? Varbūt gribi mācīties ārzemēs?

- Noteikti tur var ieraudzīt augstskolu. Psiholoģijas un tūrisma augstskolu Rīgā. Vispār negribētu mācīties ārpus Latvijas. Ja nu vienīgi svešvalodu dēļ.

- Bet kāds tad ir tavs sapnis?

- Viens no maniem sapņiem ir, lai manā dzīvē būtu mazāk pārpratumu. Tie mani ļoti vajā.

To par Baibu es uzzināju no viņas pašas. Lūdzu arī dažus skolotājus un klasesbiedrus raksturot viņu.

 

Žaneta Flaksa, latviešu valodas un literatūras skolotāja, klases audzinātāja:

- Baiba ir aktīva, sirsnīga meitene ar raksturu. Uzdevumu, kas ir uzticēts, vienmēr izpildīs. Bet man kā skolotājai gribētos, lai viņa veltītu vairāk laika mācībām, jo es viņas zināšanas vērtēju vēl augstāk nekā tas ir uz papīra.

 

Helvijs Valcis, skolas direktors, matemātikas skolotājs:

- Viņa ir ļoti atbildīga. Viegli spēj aizraut citus. Baiba ir ideju pārpilns cilvēks, turklāt idejas viņa piedāvā konstruktīvi, dodot uzreiz arī realizēšanas paņēmienus. Skolas prezidenta amatam viņa ir īstais cilvēks.

 

Dagnija Dreimane, ekonomikas skolotāja:

- Viņa ir mūsu skolēnu parlamenta pirmā prezidente, tāpēc šajā grūtajā brīdī Baiba ir tas cilvēks, kas ar to tiek galā. Viņa ļoti daudzko uzņemas un dara pati. Baiba arī prot ar cilvēkiem sarunāt.

 

Valda Dorša, bioloģijas skolotāja:

- Baiba ir spējīga, varoša un griboša. Interesējas par notikumiem pasaulē. Bet līdz ar to, ka viņa grib uzņemties tik daudz pienākumu, cieš mācības, kuru līmenis varētu būt augsts. Novēlu viņai savus spēkus sadalīt vienlīdzīgi. Lai viņai veicas!

 

Baibas klases biedri: