Kurzemes Vārds

21:09 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skolēns - skola - mājas - draugi

ZANE LAGZDIŅA,

 

6.vidusskolas skolniece

Skola, ģimene, brīvais laiks un personības veidošana ir katra pusaudža dzīves neatņemama sastāvdaļa.

 

Kā tad viņi pavada savu brīvo laiku, kad nav jādomā par mācībām?

Aptaujājot skolasbiedrus, izrādījās, ka meitenes to vislabprātāk dara kopā ar saviem draugiem. Viņas uzskata, ka skatīties tikai televīziju nav īsti normāli. Diemžēl jāteic, ka zēniem tas ir visiecienītākais veids, kā atpūsties. Varbūt tas kaut ko liecina par mūsu jauniešiem - tas, kā viņi domā un rīkojas. Bieži pusaudži, saskatījušies vidofilmas, izdara ko neprātīgu. Vai tas ir normāli? Kāda ironija... Bieži mūsu mammas mums stāsta, ar kādu interesi, satraukumu un trīsām sirdī devušās uz teātri. Taču diez vai mūsdienu meitenes saviem bērniem to stāstīs. Tagad meitenes visbiežāk apmeklē diskotēkas un dažādus skolas vakarus.

Visbiežāk dotais padoms, kā saprast otru cilvēku, ir iet un ar to izrunāties. Tas bija atrisinājums arī šajā gadījumā. Tikai divas meitenes un viens zēns no 100 aptaujātajiem atbildēja, ka bieži savā brīvajā laikā apmeklē teātri. Svarīga atpūta ir arī kārtīga izgulēšanās, mūzikas klausīšanās, arī atpūšanās ģimenes lokā.

 

Vislielāko dienas daļu jaunieši pavada skolā, tāpēc tas, kāds ir skolēns, ir arī atkarīgs no skolas.

Cik labi un mājīgi skolēns jūtas skolā, tāds viņš ir arī mājās. Ja, piemēram, kādu jaunieti apvaino vai viņš savas klases kolektīvā nejūtas ērti un brīvi, tad arī mājās viņš ir saspringts un nervozs. Visgrūtāk skolēniem ir nosēdēt daudzās stundas. Vairāk nekā puse apjautāto atbildēja, ka ar mācībām galā tiek paši. Skumji ir tas, ka, izrādās, skolēniem visvairāk traucē skolotāju negatīvā attieksme. Taču nereti audzēkņi cieš arī no tā, ka skolotājam neveicas personīgajā dzīvē un dusmas viņš izgāž uz saviem skolēniem. Tomēr ne jau visi ir tādi.

 

Kā uzlabot skolas dzīvi?

Meitenes vēlas vairāk jaunu, izklaidējošu pasākumu, skolas radio. Zēni - lielāku demokrātiju attiecībās ar skolotājiem, jaunus kompjūterus, tāpat kā meitenes - daudzveidīgākus, interesantākus pasākumus, ekskursijas un diskotēkas. Lielākā daļa vidusskolēnu nolēmuši studēt augstskolā. Kāda skolniece atbildēja, ka mūsdienu jauniešu dzīves mērķis esot karjera un darbs, un tikai pēc tam varēšot domāt par ģimenes veidošanu. Visinteresantākais priekšmets skolā ir vēsture, tad seko angļu valoda.

 

Cik augsti jaunieši vērtē savu ģimeni un cik liela nozīme ir tam, ko saka un domā vecāki?

Visu savu laiku kopā ar mājiniekiem pavada retais. Lielākoties visi atbildēja, ka viņi esot pietiekami daudz laika kopā ar savu ģimeni. Tikai neviens tā īsti neprata izskaidrot šo jēdzienu "pietiekami". Citam tās varbūt ir 10 minūtes pie brokastu galda, citam - pusstunda ar vecākiem pie televizora, kad rāda iecienīto seriālu "Hameleonu rotaļas". Kāds zēns atzinās, ka ar savu tēti tā kārtīgi pabijis kopā tikai Nagano ziemas olimpisko spēļu laikā. Parasti katrs sēžot savā istabā un neliekoties cits par citu zinis. Izņēmumi esot brokastis, pusdienas, vakariņas.

 

"Kabatas nauda" skolēniem.

Tā tiek dota regulāri - skolas kafejnīca plaukst un zeļ. Kam negadās sastrādāt kādu pērienu pelnījušu nedarbu? Vecāki, kuri savus bērnus pārmāca noperot, ir palikuši mazākumā. Mūsdienās viņi ir daudz modernāki. Tikai nebēdni kārtīgi sarāj vai arī kārtīgi un nopietni ar to izrunājas. Paldies viņiem - jauniešus tas pilnīgi apmierina. Pusaudži par svarīgāko attiecībās ar ģimenes locekļiem uzskata savstarpēju saprašanos, mīlestību un uzticību. Viņi visvairāk uzticas paši sev - tātad nevienam. Lai neviens nesaka, ka pusaudžiem galvā ir tikai mīlas lietas, izrādās, ka galvenais, lai vidusskolēns būtu laimīgs, ir labas sekmes.

Jaunu un interesantu informāciju skolēni iegūst no televīzijas un draugiem. Visiecienītākās avīzes ir "Diena" un "Kurzemes Vārds", žurnāli - sākot ar "Santu", beidzot ar "Sexer". Bet viņi ir nesaprašanā, kāpēc jālasa tādi darbi kā brāļu Kaudzīšu "Mērnieku laiki", G.Merķeļa "Latvieši" u.tml. izcilu latviešu rakstnieku darbi. Tomēr viņi nesaprot, ka tas ceļ viņu domāšanas līmeni, skolotāji to saprot. Tādēļ klausiet viņus! Lai arī dažreiz mazliet jukuši, viņi tomēr ir gudri.

Protams, ļoti svarīga ir arī mūzika. Tā ir ļoti dažāda. Sākot ar repu, roku un beidzot ar klasisko mūziku.

 

Labākais draugs.

Noskaidrojās, ka skola satuvina cilvēkus, jo gandrīz katram labākais draugs ir no klases. Labie draugi ir retums, bet ko mēs viņos vērtējam visaugstāk? Uzticēšanos, prasmi glabāt noslēpumus un izpalīdzību. Piemēram, Ingus atzinās, ka viņam klasē ir meitene, kura viņam ir ļoti laba draudzene tikai tāpēc, ka regulāri ļauj norakstīt algebras un citu mācību priekšmetu mājas darbus.