Kurzemes Vārds

21:25 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

 

Aktuāli

Aprēķina klātbūtnes nepieciešamība

Salta aprēķina pozīcija sabiedrībai visbiežāk nav sevišķi pievilcīga, jo tā visbiežāk tiek uztverta kā sinonīms mantrausībai, egoismam. Emociju izpausme vai vismaz klātbūtne rīcībā savukārt parasti rada cilvēku simpātijas, jo palīdz radīt iespaidu sacītā un darītā patiesumam. It kā...

Taču nupat pārdomas šajā sakarībā izraisīja divas problēmas ap mums un kaimiņos. Igaunija viņnedēļ pieņēma likumu par nāvessoda atcelšanu, kaut arī sabiedrības vairākums bija pret to. Pie mums iedzīvotāji domā tāpat kā kaimiņzemē, un atzīšu, ka emocionāli, kaut vai pēc "Zvaniņa" un "Dzelmes" lietām Liepājā, pats esmu šā vairākuma pusē. Taču tajā pašā laikā, ja prezidents ir izsludinājis šā sodamēra moratoriju, ja pieredzējušas tiesneses pierasītais spriedums no galvaspilsētas ceļo atpakaļ uz mūspusi pārskatīšanai, tad tas nozīmē, ka valsts šo augstāko sodamēru atstājusi vairs tikai izkārtnei. Un šī izkārtne, manuprāt, nav viss bubulis noziedzniekiem - tā ir plāksne, kas attālina Latviju no tās Eiropas savienības, kurā, kā rāda socioloģiskās aptaujas, vairākums šās valsts pilsoņu vēlas sevi redzēt. Tas ir arī fons, uz kura Igaunija kārtējo reizi nodemonstrējusi, ka ir elastīgāka, spējīgāka aprēķināt un pielāgoties.

Marta sākums atnāca ar saspīlējumu Latvijas un Krievijas attiecībās, un nav jābūt politiskajam analītiķim, lai saprastu, ka ne jau sociālās problēmas ir tās, kas uztrauc blakus esošo lielvalsti, jo tādā gadījumā tās iekšienē jau sen būtu laiks kārtējām revolūcijām. Kā Latvijas pilsonis es emocionāli vēlētos, lai mana valsts demonstrētu tēraudcietu mugurkaulu, taču tajā paša laikā elementārs aprēķins māca, ka Krievija bija, ir un būs mums kaimiņos - gribam mēs to vai ne, tāpēc mums ir izdevīgas pieklājīgi neitrālas attiecības. Un šai ziņā var uzteikt mūsu pašu pašvaldības operativitāti gan pieminekļa kaitējuma likvidēšanā, gan pārdomātajā rīcībā diskusijās ar piketētājiem, kā arī atsaucoties lielā kaimiņa ģenerālkonsula inciatīvai un uzsākot sarunas par krievvaldoīgo iedzīvotāju aktīvāku iesaistīšanu kultūras dzīvē.