Kurzemes Vārds

01:39 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

SKATIENS

 

Mūsdienu reketieris ar pretenzijām uz ubaga statusu

GUNDARS MATĪSS

Pēdējo nedēļu laikā sabiedrība, masu informācijas līdzekļi īpašu uzmanību pievērsuši nepilngadīgo noziedzības problēmām. Īpaši vienai tās izpausmei. Rīgas skolu pedagogi cēla trauksmi, ka viņu audzēkņus uz ielām regulāri aplaupa agresīvi noskaņotas pusaudžu grupas. Zināms, ka arī Liepājas mazāko klašu skolēni nereti cieš no sīko reketieru uzbrukumiem. Tikai diskusijas par to, kā cīnīties pret krimināli sodāmo, taču būtībā sociālo nelaimi, šķiet mazliet dīvainas. Vieni aicina veidot skolās pašaizsardzības vienības, kas sadotu pa kaklu nekaunīgākajiem izspiedējiem. Otri gaida, ka pie katras mācību iestādes stāvēs policists un pavadīs bērnus līdz dzīvesvietai. Šķiet, ka abi piedāvātie varianti ir nedaudz panaivi. Negribētu, lai mūsu bērniem būtu jāizcīna smagas ielu kaujas, taču arī policisti situāciju neglābs. Ja nav iesnieguma par naudas izspiešanu, formāli nav arī nozieguma. Bet vecāki pārdesmit santīmu dēļ nevēlas tērēt savu laiku, bieži arī baidās palīdzēt kārtības sargiem atrast un identificēt vainīgo. Turklāt prakse liecina, ka tam visam ir maza jēga. Mazgadīgais reketieris pēc dažām dienām ar paceltu galvu atkal klaiņo pa pilsētas ielām, jo Latvijā vairs nepastāv nepilngadīgo likumpārkāpēju ieslodzījuma vietas.

Cilvēki, kuriem ikdienā nākas saskarties ar nepilngadīgo noziedzības problēmām, uzskata, ka ap ielu reketu saceltā ažiotāža nav nekas vairāk kā kārtējā kampaņa, kurai nebūs īpašu rezultātu. Tā notiek vienmēr, ja sākta cīņa ar sekām, nevis ar cēloņiem. Padsmitnieku izdarīto noziegumu skaits Latvijā un Liepājā pieaug ar katru gadu. Nodarījumi kļūst aizvien bīstamāki un nežēlīgāki. Pusdienu naudas izspiešana no pirmklasniekiem ir tikai "ziediņi". Pagaidām varam sevi mierināt vienīgi ar vienu domu, ka pašmāju mazgadīgajiem likumpārkāpējiem vēl grūti mēroties ar galvaspilsētas vienaudžu "varoņdarbiem". Pie mums nav Čaka ielas, kur mātes un suteneri piedāvā padsmitgadīgu meiteņu pakalpojumus. Nav arī tik liels skaits klaiņojošo bērnu un 16 gadus vecu analfabētu. Taču problēmas ir līdzīgas, un kārtību sargājošo strūktūru darbinieki jau pirms pāris gadiem brīdināja, ka Liepājā strauji aug jauna mazgadīgo noziedznieki maiņa. Turklāt process ir grūti kontrolējams. Skola ir bezspēcīga, jo šādi bērni mācību iestādēs vispār neparādās. Mazos klaidoņus visbiežāk var sastapt pie spēļu zāļu durvīm, ubagojot pie veikaliem vai nakšņojam pagrabos. Bieži arī naktīs uz ielām - meklējot automašīnu vai šķūnīti, ko atlauzt un apzagt. Veidojas mazgadīgo noziedznieku grupas, kas savu iekšējo dzīvi veido pēc tādiem pašiem principiem kā gados vecākie un ieslodzījumu vietās pabijušie "darbaudzinātāji".

Sabiedrība uzskata, ka ar šo problēmu jānodarbojas policijai. Kārtības sargi domā, ka tā būs cīņa ar vējdzirnavām, ja pret nepilngadīgo noziedzību nevērsīsies arī mācību iestādes, valsts un sabiedriskās organizācijas. Tomēr ir skaidri pierādīts, ka jauno likumpārkāpēju saknes meklējamas sociāli nelabvēlīgās ģimenēs, tāpēc dīvaini, ka ministri un citi gudri prāti, turpinot zinātniskas diskusijas un meklējot vainīgos, gandrīz nerunā par vecāku atbildību. Pirmām kārtām jau viņi līdzvainīgi pasaulē laisto un aizmirsto bērnu nodarījumos. Visās civilizētās valstīs ir izstrādāti stingri, detalizēti un pat drakoniski likumi, kas nosaka, kādi ir mātes un tēva pienākumi. Ja viņi nav spējīgi tos pildīt, atbildība jāuzņemas valstij, sabiedrībai un bērnu tiesību aizsardzības organizācijām.