Kurzemes Vārds

20:39 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Plaisā māju sienas, draud nobrukt šķūnīši

Tebras upes gravas augstajai malai sarūkot, Aizputes pilsētā draud nobrukt šķūnīši, sākušas plaisāt dzīvojamo māju sienas.

Aiva Lapiņa

Ievēroja plaisas mājas sienā

Aizputes pilsētas namu pārvaldniece Dace Deķe ievērojusi, ka dzīvojamajai mājai Kuldīgas ielā 15 parādījušās plaisas sienās. "Diendienā pa Kuldīgas ielu dodos mājup. Reiz skatos - mājai sākušas plaisāt sienas," Dace Deķe pastāstīja "Kurzemes Vārdam". "Aicināju celtniekus skatīties un vērtēt, kādēļ tā. Secinājām, ka kaut kas nav kārtībā, un aicinājām būvinženierus novērtēt situāciju. Turklāt draud nobrukt arī vairākas būves - šķūnīši Kuldīgas ielā 7, 9, 11."

Kraujas mala pamazām sašaurinās

Divas dzīvojamās mājas Kuldīgas ielā 15 un būves Kuldīgas ielā 7, 9, 11 atrodas Tebras upes gravas augstajā malā. Kā stāstīja Dace Deķe, kraujas mala ar katru gadu sašaurinās. Savulaik Kuldīgas ielas māju sētas pusē jeb gravas malā bijusi "normāla apbūve", bet gadu gaitā lietus ūdeņi krauju pamazām aizskalo, tādējādi apbūve virzās uz upes pusi. "Daži šķūnīši draud nobrukt. Turklāt nav vairs pat kur kādu balstu palikt," atzīmēja Dace Deķe. "Vecās Kuldīgas ielas mājas vēl turas, plaisā septiņdesmitajos gados būvētie dzīvojamie nami. Taču kaut kas būs jādara arī vecās apbūves teritorijā - pagalmi kļūs šaurāki, šķūnīti pie pašiem mājas logiem taču nebūvēs."

Novērtē ēku tehnisko stāvokli

Ēkas Kuldīgas ielā 15 novērtēja akciju sabiedrības "Komunālprojekts" būvinženiere Daina Kalveiša. "Ekas pamati, sienas pakļauti jūtamām pamatu un pamatnes deformācijām, kuras, iespējams, radušās ēkas pamatnes masīva vispārējas deformācijas rezultātā - ēka atrodas netālu no augstas gravas malas. Iespējama grunts masīva vispārēja sēšanās, izskalošanās, noslīdēšana gravas virzienā. Par šo iespējamību liecina tas, ka deformācija un plaisas ir vēl izteiktākas otrajai dzīvojamai ēkai, kura atrodas tuvāk nogāzes malai. Līdzīgām deformācijām pakļauta arī divstāvu mūra saimniecības ēka. Iespējama pamatnes vietēja sēšanās (vai grants vietējāa izskalošanās) gruntsūdens līmeņa maiņas dēļ," rakstīts būvinženieres sagatavotajā slēdzienā.

Mājas deformācijas novēro

Ekspertu slēdzienā norādīts, ka nepieciešams novērot mājas tehnisko stāvokli - vai ēkas deformācijas ir stabilizējušās vai progresē. Ja tiek konstatēts, ka tās stabilizējušās - plaisas nepalielinās un neparādās no jauna, tad jāveic bojāto sienu remonts. Ja deformācijas turpinās, tad mājas saimniekiem jāveic drošības pasākumi (tajā skaitā - jāpārvieto mājas iedzīvotāji) un jāpasūta ēkas inženiertehniskā apsekojuma dokumentācija - pamatnes grunts inženierģeoloģiskā izpēte u.c., pēc tam pieņemot lēmumu par mājas remonta lietderību vai arī par tās nojaukšanu. Kā stāstīja Dace Deķe, dzīvojamās mājas sienu plaisu vietās uzliktas ģipša kontrolmarkas un uzsākta deformāciju novērošana.

Jānostiprina krauja

Eksperti norādījuši, ka jāveic gravas nogāzes apsekošana, nostiprināšana, izskaloto vietu nostiprināšana ar velēnām. "Domājam, ka nogāzē būs jāiesēj kamolzāle vai kāds cits zālājs, lai krastu nostiprinātu. Taču arī tad būs problēma - iesēsim, bet, lietum līstot, viss tiks aizskalots," atzīmēja Dace Deķe, piebilstot, ka "ar aci pārmaiņas krastmalā redzēt nevar - process norit lēnām. Tomēr ar to jārēķinās un jādomā, ko darīt."