Kurzemes Vārds

02:51 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Brētliņu zvejniekiem labi lomi

Šā nedēļa ļoti ražena izrādījusies akciju sabiedrības "Kursa" zvejas kuģa komandai, ko vada kapteinis Arvīds Lūks, un tāpat arī nomniekkuģu apkalpēm, kas, izmantodamas piemērotos laika apstākļus, Baltijas jūras zvejas plačos ķēra brētliņas. Kā pastāstīja sabiedrības valdes priekšsēdētāja vietnieks Ziedonis Balčus, vakar un aizvakar selgā devušies ap 15 kuģu un visi, kas jau atgriezušies malā, no jūras pārveduši bagātus lomus. Īpaši labi veicies Ulda Bruža un Andra Vasiļjeva individuālo uzņēmumu kuģu zvejniekiem, kas nozvejojuši ap 18 tonnas zivju.

Jaunie finansēšanas noteikumi

Sakarā ar Lejaskurzemes Slimokases veidošanu šā gada pirmajā ceturksnī Liepājas Slimokase ar medicīnas iestādēm līgumus par finansējumu pagarināja pēc iepriekšējā gada parauga. Taču, tā kā projekts neīstenojās, kā "Kurzemes Vārdu" informēja Slimokases direktors Gunārs Aivars, ar 1.aprīli ar medicīnas iestādēm slēgs jaunus līgumus pēc jaunajiem finansēšanas noteikumiem. Līdz ar to būs vairākas izmaiņas samaksā par ārstēšanos, bet būtiskākais ir tas, ka stāsies spēkā noteikumi par samaksas "griestiem". Tas nozīmē, ka slimniekiem, kas stacionārā pavadīs vairāk nekā sešas dienas, par turpmāko ārstēšanos nebūs jāmaksā, jo noteikumi paredz, ka par ārstēšanos stacionārā drīkst iekasēt ne vairāk kā 15 latus. Savukārt tiem pacientiem, kas ārstēšanās vajadzībām būs iztērējuši kopā 80 latus, par turpmāko ārstēšanos nebūs jāmaksā līdz gada beigām. Lai to pierādītu, pacientam ir jāsavāc visi apmaksas čeki, kuros ir minēts, par ko un cik maksāts.

Pikets pie Krievijas Ģenerālkonsulāta

Vakar notika apvienības "Tēvzemei un brīvībai" organizēts, Pilsētas domes pēdējā brīdi sankcionēts pikets pie Krievijas Ģenerālkonsulāta Liepājā. Piketa dalībniekus, dažāda gadagājuma pārdesmit cilvēkus, apsargāja divas - valsts un municipālo - policistu ķēdes. Piketa dalībnieki uzvedās mierīgi un klusi, iztika bez klaigāšanas. Viņu plakāti bija vērsti pret Krievijas iejaukšanos Latvijas valsts iekšējās lietās, aicināja braukt mājās tos cittautiešus, kam nepatīk Latvija. Jāpiebilst, ka sevišķi korekti attiecībā pret cittautiešiem daži no plakātiem nebija, tie varēja arī aizvainot cilvēkus, kas pret Latvijas valsti izturas lojāli un saprot tās problēmas.

Pilsētas sakopšanas darbos

Kā ziņoja Pilsētas domes Dzīvokļu saimniecības pārvaldes priekšnieks A.Šlaits, pavisam no Sociālās palīdzības centra piešķirto pabalstu atstrādei uz namu pārvaldēm norīkoti 720 cilvēki. Viņiem jāuzkopj ēku apkārtne, jāsakārto pagrabi un bēniņi. Pēc vakardienas ziņām, šajos darbos piedalījās tikai 120 no tiem liepājniekiem, ko uzskata par maznodrošinātiem. Vēl vienu nelielu šādu palīgu grupu namu pārvalde "Pērkone" iecerējusi iesaistīt pavasara uzpošanas darbos pie namiem Klaipēdas ielā un kāpās. Tā kā Sociālās palīdzības centra norīkojumi derīgi tikai trīs mēnešus, tad var uzskatīt, ka vairums uz turieni gājušo personu var iztikt arī bez materiālās palīdzības.

Pieprasa maksāt

Lai gan vairumam namu pārvalžu ar "Liepājas siltumu" ir līgumi par termiņiem un apjomiem, kādos jākārto vecie parādi par apkuri un karsto ūdeni, siltumenerģētiķi nosūtījuši dzīvokļu uzņēmumiem jaunus atgādinājumus par maksājamajām summām. Vairāki namu pārvaldnieki apstrīd to lielumu. Šādas domstarpības jānovērš sarunu ceļā. Daudz sarežģītāka situācija tagad ir ar neapdzīvoto dzīvokļu apsildi. Pēc Dzīvojamo māju privatizācijas sektora ziņām, to pilsētā ir daudz vairāk nekā uzrādīts oficiālajās ziņās, un joprojām nav līdz galam izlemts, kam jāsedz izdevumi par tiem.

"Trans Liepāja" piekrauj "Ponormos" tilpnes

Šonedēļ akciju sabiedrības "Trans Liepāja" dokeri apkalpoja ar Grieķijas karogu peldošo lieltonnāžas kuģi "Ponormos", kas mūsu ostā ieradies, lai uzņemtu neparasti lielu - 20 tūkstošus tonnu - metāla kravu. Kā izteicās stividoruzņēmuma izpilddirektors Pēteris Iesalnieks, pie tik milzīgām kravām firma jau sākusi pierast, tādēļ kravas izvietošana kuģa tilpnēs noritējusi bez starpgadījumiem, taču divreiz ātrākos tempos nekā paredzēts normatīvos. Šoreiz "Liepājas metalurgā" ražotos velmējumus vedīs uz ASV ostām.

Asfalta gaidās

Pavasaris, kas vēl nedaudz kavējas, neļauj uzsākt ceļu seguma atjaunošanu. Tomēr šajās dienās maģistrālajās ielās ķērās pie tā saucamā bedru remonta, piemēram, pie Tramvajtilta, Siļķu un Krūmu ielā un citur. Vislielākie pārmetumi transporta darbiniekiem tagad ir par stāvokli O.Kalpaka ielā, kur rudenī ieguldīja kanalizācijas kolektoru. Firmai, kas to darīja, palicis pavisam maz laika - tā apsolīja brauktuves segumu atjaunot līdz 15.aprīlim.

15. vidusskola gatavojas atvērt komercklasi

15.vidusskolas direktore Maija Neimane un viņas vietnieces Alija Uzuliņa, Skaidrīte Buka un Ināra Bērziņa devušās uz semināra "Mācību iestādes attīstības plānošana" pirmo nodarbību ciklu. Savukārt seši šīs pašas skolas skolotāji piedalās seminārā, kurā apgūst priekšmetus, kas saistīti ar komercizglītību: sabiedrība un ekonomika, grāmatvedība, informācijas apstrāde, biznesa angļu un vācu valoda, mācīšanas metodika. Jo no septembra 15.vidusskolā atvērs biznesa klasi. Šis jauninājums saistīts ar PHARE programmu, un skola iekļauta Latvijas un Dānijas biznesa izglītības kopprojektā.

Apzāģēšana turpinās

Gūstot uzvaru Ceļu pārvaldes sarīkotajā konkursā par pilsētas teritorijas aprūpi, Labiekārtošanas sabiedrība saņēma priekšrocības tiesības koku zaru apzāģēšanai. To tās darbinieki šobrīd arī dara ielās un skvēros dažādās pilsētās vietās. Viņi pilda arī dažu namu pārvalžu un firmu pasūtījumus. Dīvaini, ka ekologi izsniedz atļaujas pārmērīgai papeļu stumbru apzāģēšanai, jo koki pēc tam nereti iet bojā. Tādi stumbri šajās dienās parādījās Krūmu un Flotes ielā.

Borgs un Aivars atgriezušies no Čikāgas

Pēc Čikāgas Latviešu asociācijas ielūguma gandrīz trīs nedēļas Amerikā pavadīja Liepājas teātra aktieris Gunārs Borgs un komponists Valdis Aivars. Čikāgā abu kungu uzdevums bija kuplināt turienes latviešu asociācijas jubilejas svinības. Sadziedāties ar slavenajiem "Čikāgas piecīšiem" Gunāram Borgam gan iznācis tikai pie svētku galda. Vēl māksliniekiem bija atsevišķi koncerti Grandrapidā un Milvokā. Koncertos pieminēti arī Valdemārs Zandbergs un Mārtiņš Antenišķis, kurus Amerikā vēl labi atceras pēc desmit dziedošo vīru koncertiem. Lielāko daļu laika abi pavadījuši Čikāgā, kas pēc saviem apmēriem atbilst "trim Latvijām". Šo pilsētu nu "pazīstot perfekti". Svētā Patrika dienā īru krogā iebaudījuši zaļo alu. Cita starpā apmeklējuši slavenā Sanfrancisko simfoniskā orķestra koncertu, kur jutušies kā "baltie zvirbuļi", jo vienīgi abiem liepājniekiem mugurā bijuši smokingi. Liepājas mākslinieki ir sajūsmā par uzņemšanu un viesmīlību, un sevišķi sirsnīgu paldies saka Sprūdžu ģimenei.