Kurzemes Vārds

20:38 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Pensionāru pieņemšanai

Vakar namu pārvaldes saņēma rīkojumu ierādīt savās telpās vietu, kur Pensionāru padomes locekļi varētu veikt pieņemšanu un dot vajadzīgās konsultācijas. Iemesls tam ir nepieciešamība izsniegt pensionāriem īpašas kartītes pārtikas produktu iegādei ar piecu procentu atlaidi vairākos pilsētas lielajos veikalos.

Sākusies projektu virzība

Nesen ziņojām, ka Pilsētas domes Dzīvokļu saimniecības pārvalde ir sagatavojusi jaunos līgumu projektus par komunālajiem pakalpojumiem. Par pirmo no tiem, ar akciju sabiedrību "Liepājas siltums", jau saņemti aizrādījumi un papildinājumi. Otrs nosūtīts izskatīšanai Ūdensvada un kanalizācijas saimniecības pārvaldei. Abi dokumenti paredz uzņēmumu tiešu sadarbību ar pakalpojumu saņēmējiem bez jebkādiem starpniekiem.

Nāksies maksāt

Mūsu namu pārvaldēm, kas nosauktas par bezpeļņas organizācijām, paziņots, ka pēc juridiskajām konsultācijām apstiprināts to kā īpašuma nodokļa maksātāju statuss, jo tās, kā tas atspoguļots statūtos, ir uzņēmumi. Tagad runa ir tikai par iespējamajām atlaidēm, kuras var noteikt dome. Pēc pašvaldības vadītāju uzskata, dzīvokļu īres maksas palielināšanu jaunais nodoklis neizraisīs.

Likumā grib ieviest izmaiņas

Gads apritējis, kopš spēkā stājies likums par Liepājas Speciālo ekonomisko zonu, un jau vērojami centieni izdarīt izmaiņas tā pantos. Biznesā to sauc par likuma šūpošanu, un, lai tas nenotiktu, vakar uz Finansu ministriju bija devušies pilsētas deputāti - SEZ valdes loceklis un pārvaldnieks Guntars Krieviņš un SEZ valdes loceklis Tālivaldis Vēsmiņš. Kā redakciju informēja SEZ projekta vadītāja vietnieks un viens no likumprojekta par Liepājas SEZ autoriem Gunārs Kazeks, runa ir par to, ka ierosināts atcelt likumā paredzēto prasību, ka SEZ uzņēmuma statusu var iegūt tikai tās firmas, kas 80 procentus produkcijas eksportē. Šāds ierobežojums esot pretrunā ar Eiropas savienības nostādnēm. Tā vietā varētu stāties kāds nodokļu apgrūtinājums. Kazeka kungs uzskata, ka likuma šūpošana var mazināt uzņēmēju uzticību.

Apstiprinās konkursa rezultātus

Neparastā laikā - 1.aprīlī un turklāt vēl pēcpusdienā - notiks SEZ valdes kārtējā sēde. Tās darbakārtībā paredzēts apstiprināt izsludinātā konkursa rezultātus par Ziemas ostas trīs piestātņu izmantošanas iespējām. Tad uzzināsim, kuram no četriem pretendentiem tiks dota priekšroka. Sēdē paredzēts arī noklausīties un apstiprināt finansu direktores Helgas Rātes ziņojumu par 1997.gada budžeta izpildi. Savukārt Ostas pārvaldnieks Guntars Krieviņš SEZ locekļus informēs par kredīta ņemšanu ostas infrastruktūras sakārtošanai. Sēdē plānots pārslēgt nomas līgumu ar firmu "Lat R", kam konceptuāli piešķirts SEZ uzņēmuma statuss, kā arī izskatīt virkni citu jautājumu.

Angļu valodu māca skolotāja no Zviedrijas

Liepājas Pedagoģiskās augstskolas Pieaugušo izglītības centrā atkal angļu valodu māca Astrīda Magnusone, kura pēc skolēnu brīvdienām atgriezusies no Zviedrijas. A.Magnusonei ir latviskas saknes, viņa šajā mācību gadā strādā Vērgales pamatskolā, divas reizes nedēļā mēro ceļu uz Liepāju un augstskolas telpās māca arī pieaugušajiem interesentiem angļu valodu. Kursu ilgums ir trīs mēneši, tajos uzņem cilvēkus ar priekšzināšanām. Starp citu, kursu rīkotāji dara zināmu, ka vēl var pieteikties dalībnieki.

"Lauma" Maskavā

Pagājušās nedēļas nogalē akciju sabierība "Lauma" ar savas produkcijas kolekciju piedalījās vieglās rūpniecības 10.izstādē Maskavā. Delegāciju vadīja uzņēmuma komercdirektors un akciju sabiedrības viceprezidents Viktors Aišpurs. Izstādes laikā Latvijas vēstniecībā Maskavā viens no lielākajiem "Laumas" produkcijas vairumpircējiem - "Veļas nams "Lauma"" un firmas "Du Pont" pārstāvniecība Maskavā rīkoja "Laumas" produkcijas prezentāciju. Tā bija pirmā Latvijas rūpniecības uzņēmuma preču prezentācija vēstniecībā. "Laumas" korsešu izstrādājumus profesionāli demonstrēja populārā krievu modelētāja Slavas Zaiceva modeles. "Laumas" delegāciju uz oficiālu pieņemšanu bija aicinājis Latvijas vēstnieks Imants Daudišs. Arī Krievijas preses un televīzijas žurnālisti izrādīja interesi par akciju sabiedrību un tās produkciju.

Atkal noraida Autobusu parka lūgumu

Gandrīz jau kā anekdote tiek uztverti lēmumprojekti par braukšanas maksas palielināšanu pilsētas autobusos - grūti saskaitīt, cik domes sēžu darbakārtībā bijis iekļauts šāds jautājums. Iepriekšējo reizi tā izskatīšanu noraidīja tādēļ, ka pret mēnešbiļetes cenas palielināšanu iebilda pilsētas Arodbiedrību centrs. Pēc sarunām starp Autobusu parku, Arodbiedrību centru un pašvaldību tika panākts kompromiss - mazliet samazināja Autobusu parka pieprasīto cenu un vienojās, ka mēnešbiļetes cena turpmāk varētu būt trīs lati un sešdesmit santīmi. Taču arī šajā reizē deputāti neakceptēja sagatavoto lēmumprojektu un nolēma jautājuma izskatīšanu atlikt līdz nākamajai sēdei, jo trūka vairāki dokumenti (vienošanās protokols starp Autobusu parku un Arodbiedrību centru, uzņēmuma 1997.gada bilance), uz kā pamatojoties, varētu paaugstināt braukšanas maksu no desmit uz 12 santīmiem, kā arī izmainīt mēnešbiļetes cenu ar 3.aprīli, kā bija iecerēts.

Kas pirmais brauc, tas pirmais maļ

Pagājušajā domes sēdē izvērtās pagara diskusija jautājumā par 2560 latus lielas summas piešķiršanu Bērnu invalīdu asociācijai "Rūpju bērns" elektrības un apkures izdevumu segšanai, kā arī darbinieku algām. Lai gan deputāti nobalsoja par naudas piešķiršanu, deputātei Aijai Barčai vairākkārt nācās izskaidrot, kas ir asociācija un kas - rehabilitācijas centrs, un kuram no šo divu organizāciju vadītājiem pienākas alga un kuram ne. Daži deputāti iebilda, ka tādā pašā statusā ir arī pensionāru un daudzbērnu biedrības, Jaunatnes centrs, kam no budžeta tomēr nav piešķirti līzdekļi. Uz šādu pārmetumu deputāte Aija Barča iebilda, ka "Rūpju bērns" nav atbildīgs par to, ka citas organizācijas nepieprasa līdzekļus.

Sola līdzekļus Liepājas tiesas nama remontam

Pagājušās nedēļas nogalē Kurzemes Apgabaltiesā pirmo reizi notika Tieslietu ministrijas organizētais seminārs Kurzemes zonas tiesu priekšsēdētājiem un kanceleju vadītājiem. To vadīja Tieslietu ministrijas speciālisti. Bija paredzējis ierasties arī tieslietu ministrs, bet šo nodomu izjauca viņa komandējums uz ārzemēm. Kurzemes Apgabaltiesā bija sapulcējušies Kuldīgas, Talsu, Saldus un citu tiesu tiesneši un kancelejuvadītāji. Ministrijas darbinieki stāstīja par šobrīd aktuālākajiem darbības virzieniem un atbildēja uz jautājumiem. Tuvākajā laikā tiesās strādājošajiem algas netikšot palielinātas, bet ir cerības, ka nākamgad tiks atrasti līdzekļi, lai uzsāktu kapitālo remontu Liepājas tiesas ēkā, kas atrodas visai kritiskā tehniskā kārtībā.

Rakstīs maģistra darbu par tuberkulozes izplatību

Jau trešo gadu Vides veselības centra galvenā ārste Ingrīda Kužniece mācās Gēteborgā (Zviedrijā), Ziemeļvalstu sabiedrības veselības skolā. Šobrīd viņa ir viena no pieciem studentiem, kam atļauts rakstīt maģistra darbu. Tam piedāvāti divi temati: sirds asinsvadu slimības un tuberkuloze. Tā kā šobrīd pie mums saslimstība ar tuberkulozi ir īpaši aktuāla problēma, Ingrīdas Kužnieces maģistra darbs sauksies "Tuberkulozes saslimstības tendences Liepājā no 1975. gada līdz 1997. gadam". Īpaša uzmanība šajā darbā būs jāvelta pēdējiem pieciem gadiem, straujajai tuberkulozes izplatībai šajā laikā un tam, kāpēc tas noticis. Darbam ir jābūt gatavam līdz oktobrim.

"Intra" arī Liepājā

Dāmu klubam "VEEL" ir izveidojusies laba sadarbība ar Rīgas Lietišķo dāmu klubu, un tagad iespējama ne tikai abpusēja informācijas apmaiņa, bet rīdzinieces regulāri iepazīstina liepājnieces ar dažādiem jauniem, pasaulē populāriem līdzekļiem, kas paredzēti veselībai un skaistumkopšanai. Pēdējais jaunums, kurš, droši var teikt, Liepājā ir iegūstams tikai dāmu klubā "VEEL", ir ārsniecības augu preparāts "Intra". To izstrādājis ķīniešu profesors A.Leungs. "Intras" pamatu veido dabīgā vīnogu sula un dažādu ārsniecības augu ekstrakti. To skaitā ir Ķīnas pērļu grauds, grieķu sierāboliņa sēklas, ziedputekšņi, ingvera saknes, timiāns, vācu margrietiņa, Sibīrijas žeņšeņs un citi augi. Interesanti, ka, lietojot šo preperātu, organisms sevi ārstē pats, līdzsvarojot vielmaiņu, nervu sistēmu, stiprinot imunitāti.