Kurzemes Vārds

19:51 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāli

Cenzūras žņaugos?

Iespējams, vainīgs ir pavasaris, kas cilvēkus tik ļoti, tā teikt, saskrūvējis, taču pēdējā laikā trīs reizes nācies uzklausīt (vai izlasīt) pārmetumus, ka mūsu redakcijā esot cenzūra. Divi cilvēki bija sašutuši par to, ka neļauj nogānīt kaimiņu un nozākāt pie varas esošo, bet trešais vienā no piketiem turēja lozungu ar prasību "Kurzemes Vārda" redaktoram atcelt cenzūru.

Es gan stipri šaubos, vai šie cilvēki saprot šādas prasības jēgu, jo pretējā gadījumā viņi diez vai pastāvētu uz to, ka viss jāpublicē bez izvēles. Jo pasaulē vēl nav bijusi ne tāda valsts, ne tāda iekārta, ne tāda avīze, kurā atļauts publicēt visu, ko tikai kāds uzraksta, un diez vai kādreiz tāds laikraksts arī būs.

Ja mēs to darītu bez sijāšanas, tad, varu droši apgalvot, pašreizējie prasītāji atcelt cenzūru vēl uzstājīgāk prasītu to atjaunot. Jo tad pāri lasītājiem veltos smirdīgs samazgu vilnis, un mēs būtu panākuši to, ka viena kaimiņiene kluptu otrai matos par neslavas celšanu, viens kaimiņš rautu no žoga mietu un ietu zvetēt otru kaimiņu par publisku apsaukāšanu presē, veikala īpašnieks meklētu ielas pretējās puses veikalā vainīgo, kas konkurences nolūkā apmelojis viņa veikalu, bet viena tautība uzzinātu citas tautības pārstāvju domas par sevi tādā formā, kādā savulaik mēdza rakstīt uz sienām publiskās tualetēs.

Tātad, ja kādu tautu esat nodomājis nodēvēt daža laba mājdzīvnieka vārdā, kādas varas struktūras pārstāvjus par gaisā parautiem jampampiņiem, ja vēlaties sūdzēties par kaimiņu, kura suņa rejas neļauj jums gulēt, vai par bojātas preces iegādāšanos tajā un tajā veikalā, vai par paziņu, kurš jau gadu neatdod parādu, tad iesaku netērēt laiku un nezvanīt un nerakstīt mums, lai jums nevajadzētu saskarties ar jēdzienu - cenzūra. Šāda veida cenzūru, cenzūru naida kurināšanai, neslavas celšanai, apmelošanai, apsaukāšanai neatcelsim, vienalga, vai par to būs rakstīts uz piketētāju plakātiem, vai sūdzībās Apvienoto Nāciju Organizācijai par cilvēktiesību pārkāpumiem.