Kurzemes Vārds

01:18 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Politiskā kņada biznesu vēl nav skārusi

Pēteris Jaunzems,

Sarmīte Pujēna

Politiskā kņada, ko atsevišķas un visiem labi zināmas aprindas Krievijā izvērsušas pret Latviju, pretēji komentētāju izteiktajiem pareģojumiem vēl tomēr netaisās norimt, un brīžiem tās nesaskaņas uzkurina atkal no jauna, atrodot un piemetot liesmām jaunas domstarpību pagales. Tomēr liekas, ka, mākslīgi un visai nepamatoti uzpūsts, kņadas "ugunskurs" nespēj sasniegt abu valstu savstarpējo ekonomisko attiecību dziļākos slāņus.

Par to, kāda šobrīd situācija valda Latvijas un Krievijas firmu biznesa attiecībās un vai politiskās nesaskaņas tās ir spējušas ietekmēt, aicinājām pastāstīt vairāku Liepājas uzņēmumu vadītājus.

Andrejs Bārs, akciju sabiedrības "Kursa" valdes priekšsēdētājs:

- Pašlaik nedrošību vairāk izjūtam tirgus darījumos ar Baltkrieviju. Nestabila ir tās nauda, un Latvijas bankas nelabprāt ar to nodarbojas. Bet ar Krieviju, vismaz mūsu akciju sabiedrības attiecību līmenī, viss ir kārtībā. Arī vakar, īsi pirms tam, kad uzdevāt man šo jautājumu, man bija telefonsaruna ar kādu Maskavas firmu, kas vēlas noslēgt ilgtermiņa līgumu par svaigu zivju iepirkšanu no "Kursas". No piedāvājumiem sapratu, ka tas ir ļoti nopietns partneris, kas vēlas izveidot stabilus biznesa kontaktus un ir pat gatavs šā mērķa sasniegšanai investēt līdzekļus. Patlaban "Kursai" ir trīs biznesa partneri Baltkrievijā un divi - Krievijā, bet es gribu cerēt, ka to skaits palielināsies.

Imants Treimanis, stividoruzņēmuma "Duna" izpilddirektors:

- Atklāti runājot, nekādu attiecību pasliktināšanos neizjūtu. Līgumi, kas mums noslēgti ar Krievijas uzņēmumiem, turpina darboties. Kravas nāk, kaut gan varētu vēlēties, lai to būtu vairāk. Jau ilgāku laiku diezgan stabili sadarbojamies ar Maskavas rūpnīcu, kas caur Liepāju uz Eiropu sūta akmeņogļu darvu. Mēs ar maskaviešiem strādājam, un viņi grib strādāt ar mums. Nekādu domstarpību nav. Arī aprīlim ir pieteikuši divus kuģus. Slēdzam arī jaunus līgumus, taču no apņemšanās līdz realizācijai paiet diezgan ilgs laiks. Un tas, manuprāt, nav politiķu nesaskaņu dēļ, tur galvenokārt vainojamas tehniska rakstura problēmas, kas pastāv Krievijā. Biznesu kavē arī tas, ka Krievijas firmām trūkst naudas. Īsāk sakot, tos, kas nodarbojas ar biznesu, pirmām kārtām interesē pakalpojumu cenas. Ja mēs tās spējam nodrošināt zemākas, tad viņiem ir interese sadarboties ar mums.

Uldis Meldrājs, SIA "Piemare" direktors:

- Nekādu kņadu, uzņēmumā strādājot, neizjūtu. Drīzāk otrādi: tieši šopavasar bizness mums iet no rokas. Es nezinu pasacīt, kādi tam ir iemesli, bet darbi tiešām mums sokas. Pie piestātnēm nemitīgi atrodas divi un pat trīs kuģi, bet aizvadītajā nedēļā pusi no diennakts pie "Piemares" steķiem bija piestājuši pat veseli četri kuģi. Un kravas dodas uz Krieviju vai arī ceļo tai cauri uz Uzbekiju. Taču pats galvenais ir tas, ka nav radīti nekādi šķēršļi un mēs varam strādāt.

Imants Vismins, firmas "Durbe impex" izpilddirektors:

- Kā attiecībās ar lielo kaimiņvalsti nebija nekā normāla, tā arī šobrīd nav. Krievijai strādāt traucē tās iekšējā nesakārtotība. Arī tirgus. Ko viņi nevar, to viņi nevar pārdot. Ja viņu preci Rietumos nepērk vai pērk nelabprāt, politiķi tur neko nevar izmainīt. Tagad sakarā ar ekonomisko krīzi Dienvidaustrumāzijā naftas produktu cenas ir zemas, bet krievu uzņēmēji nav elastīgi un neprot reaģēt uz šīm cenu izmaiņām. Līgumi, ko noslēgusi "Durbe impex" ar Krievijas firmām, ir spēkā, bet tos nepilda, jo aprimuši un kravas nenāk. Taču tas nav politikas, bet cenu ietekmē.

Jautāts par kādām nebūt sankcijām no Krievijas puses pret savu uzņēmumu, akciju sabiedrības "Eļļas ekstrakcijas rūpnīca" direktors Juris Dabars trīs reizes pār plecu nospļāvās, un teica:

- Pagaidām nekādu sankciju nav, un domāju, ka nebūs. Vismaz pašlaik nekas par to neliecina. Tieši piektdien parakstījām līgumus ar piegādātājiem. Lielāko daļu izejvielu - saulespuķu sēklas - mēs saņemam tieši no Krievijas. Tur mēs iepērkam arī mazutu, ekstrakcijas šķīdinātāju. Daļu gatavās produkcijas arī pārdodam Krievijā. Tāpēc saites ar šo valsti mums ir ciešas un attiecības, vismaz pagaidām - brīnišķīgas. Politika ir politika, un ekonomika - ekonomika.

Arī akciju sabiedrības "Liepājas Zivju konservu rūpnīca" menedžeris Aleksandrs Pankratovs uzskata, ka viena lieta ir politika un otra - ekonomika. Zivju konservu rūpnīca uz Krieviju eksportē deviņdesmit procentus produkcijas (zivju konservus).

- Šajā brīdī attiecības ar Krievijas partneriem Zivju konservu rūpnīcai ir tieši tādas pašas, kā līdz šim. Gada sākumā atjaunojām ilgtermiņa līgumus ar saviem pastāvīgajiem partneriem, un pagaidām viss notiek saskaņā ar līgumiem, - viņš sacīja.

Juris Dabars, akciju sabiedrības "Eļļas ekstrakcijas rūpnīca" direktors:

Jautāts par kādām nebūt sankcijām no Krievijas puses pret savu uzņēmumu, Dabara kungs trīs reizes pār plecu nospļāvās, un teica - pagaidām nekādu sankciju nav, un domāju, ka nebūs. Vismaz pašlaik nekas par to neliecina. Piektdien tieši parakstījām līgumus ar piegādātājiem. Lielāko daļu izejvielu - saulespuķu sēklas - mēs saņemam tieši no Krievijas. Tur mēs iem arī mazutu, ekstrakcijas šķīdinātāju. Daļu gatavās produkcijas arī pārdodam Krievijā. Tā kā saites ar šo valsti mums ir ciešas un attiecības, vismaz pagaidām, - brīnišķīgas. Politika ir politika un ekonomika - ekonomika.

Arī akciju sabiedrības "Liepājas Zivju konservu rūpnīca" menedžeris Aleksandrs Pankratovs uzskata, ka viena lieta ir politika, un otra - ekonomika. Zivju konservu rūpnīca uz Krieviju eksportē deviņdesmit procentus produkcijas (zivju konservus).

- Šajā brīdī attiecības ar Krievijas partneriem Zivju konservu rūpnīcai ir tieši tādas pašas kā līdz šim. Gada sākumā atjaunojām ilgtermiņa līgumus ar saviem pastāvīgajiem partneriem, un pagaidām viss notiek saskaņā ar līgumiem.