Kurzemes Vārds

23:10 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tiesas priekšsēdētājs: "Uzskatu, ka savstarpējo konfliktu tiesā nav"

Inga Liepiņa

Liepājas tiesā saņemti Tieslietu ministrijas Tiesu departamenta kompleksās pārbaudes materiāli. Tā notika 19.februārī un to veica deviņi Tiesu departamenta speciālisti savas direktores D.Kullas vadībā. "Kurzemes Vārds" lūdza Liepājas tiesas priekšsēdētāju Ilgvaru Jaunģelži pastāstīt par pārbaudes gaitu un atsūtītajiem materiāliem.

- Kādi bija departamenta speciālistu galvenie uzdevumi, šo vienu dienu strādājot tiesā?

- Vispirms jāsaka, ka revīzija notika laikā, kad mēs pēc abu tiesu - pilsētas un rajona - apvienošanas vēl tā īsti nebijām iestrādājušies. Katras lielas pārmaiņas sev nes līdzi lielākas vai mazākas nebūšanas, lai gan uzskatu, ka jauno gadu kopīgiem spēkiem apvienotajā tiesā esam uzsākuši veiksmīgi.

Pārbaudītājus interesēja tiesnešu un kancelejas darbinieku darbs. Tas, kā tiek izskatīti fizisko un juridisko personu iesniegumi, sūdzības un priekšlikumi, kāda ir kārtība tiesas lietvedībā, kā sadalīti pienākumi starp darbiniekiem un citi jautājumi.

- Kādi ir rezultāti? Kādi ir departamenta speciālistu ieteikumi, priekšlikumi?

- Jāsaka, ka esam strādājuši labi. Rupji pārkāpumi nav konstatēti. Revīzija ir atklājusi dažas nepilnības lietvedībā, piemēram, neprecizitātes uzskaites un reģistrācijas žurnālos. Aizrādīts, ka izskatāmo lietu sarakstiem tiesas foajē ir jābūt pieejamiem jau divas nedēļas iepriekš, nevis nedēļu, kā mums bija līdz šim. Ierosināts regulāri organizēt sapulces tiesnešiem, lai pārrunātu aktuālākos jautājumus. Jāaktivizē analītiskais darbs. Ir arī citi tīri specifiski ieteikumi.

- Pagājušās nedēļas nogalē Kurzemes Apgabaltiesā notikušajā seminārā Tiesu departamenta pārstāvis sacīja, ka esot cerība nākamgad abās Liepājas tiesu ēkās sākt tik ļoti vajadzīgo kapitālo remontu.

- Pirmprojektu šiem darbiem jau esam uz Tieslietu ministriju aizsūtījuši. Jācer, ka šie jautājumi tiks risināti mums labvēlīgi. Kopš tiesu apvienošanas mums tagad ir arī saimniecības pārziņa štata vieta. Abās ēkās dažādu saimniecisku darbu netrūkst, sākot ar spuldžu nomaiņu un durvju remontu.

Tagad tiem cilvēkiem, kas atnāk uz tiesu, nav lieki jāmaldās, jo ir uzstādīti informācijas stendi. To izdarījām pašā gada sākumā.

- Vai ir arī kaut kas tāds, kam jūs nepiekrītat?

- Mani izbrīnīja šāds teikums pārbaudes atsūtītajos materiālos: "Apvienojot tiesas, konfliktsituācija, kāda pastāvēja starp rajona un pilsētas tiesas darbiniekiem un tiesnešiem, ir vēl vairāk saasinājusies". Neuzskatu, ka mums ne pirms, ne pēc apvienošanas starp tiesnešiem būtu bijuši kaut kādi nopietni konflikti un nesaskaņas. Kā var "saasināties" tas, kā nav? Apvienošanas laikā dažubrīd - un tas ir pilnīgi objektīvi - pārsvaru guva emocijas, bet tagad darbs ir noregulēts, un visi pilda savus pienākumus. Tiesnešiem slodzes ir izlīdzinātas.

- Izskatāmo lietu ir vairāk vai mazāk nekā pērn?

- Vairāk. Šobrīd tiesā strādā desmit tiesneši. Drīz no tiesneses darba aizies kāda mūsu darbiniece. Izskatāmo lietu ir tiešām daudz. Pēdējā laikā aktivizējies "Liepājas siltums", kas dienā nereti tiesā iesniedz pat līdz 150 prasību pieteikumu pret saviem parādniekiem. Pārējo lietu kategorijās īpašu izmaiņu nav.