Kurzemes Vārds

14:43 Otrdiena, 10. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncerts

Aija Engelmane

Pēc ilgāka laika liepājniekiem atkal būs iespēja klausīties mūsu valsts pirmo orķestri. 3.aprīļa vakarā teātrī šis orķestris sava galvenā diriģenta Terjes Mikelsena vadībā uzstāsies ar romantiskās mūzikas programmu. Koncertā skanēs divi plaši romantiski skaņdarbi, kuri radušies pagājušā gadsimta beigās.

Johannesa Brāmsa (1833.-1897.) dubultkoncerts vijolei un čellam ar orķestri ir sava veida muzikāla delikatese. Šodien reti atrodami divi solisti, kuri vēlētos izpildīt šo tehniski un muzikāli sarežģīto darbu. Dubultkoncerts ir J.Brāmsa vēlīnā stila paraugs, kur melanholija mijas ar brāzmainu nemieru, bet visu kopā apspīd dzīves gudrība un rezignētība. Vijoles solo izpildīs Raimonds Ozols, mums vēl nepazīstams vārds. Viņš absolvējis J.Vītola LMA profesora V.Šeļegova vijoles klasi, Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī spēlē kopš 1992.gada un pašlaik ir pirmās vijoļu grupas koncertmeistars.

Liepājas klausītājiem kādreiz pazīstami bija vijolnieka Kārļa un čellistes Ilzes Rugēvicu vārdi. Tagad viņu meita Agnese Rugēvica kļuvusi par izcilu čellisti. Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī viņa strādā kopš 1988.gada, ilgstoši ir čellu grupas koncertmeistare un piektdienas koncertā izpildīs J.Brāmsa dubultkoncerta čella solopartiju.

Riharda Štrausa (1864.-1949.) daiļrades ievērojama daļa ir viņa simfoniskās poēmas. Tie ir īsti orķestra meistarības paraugi ar bagātu, krāsainu instrumentāciju, spilgtām, izteiksmīgām tēmām. Atcerēsimies kaut vai "Tila Pūcesspieģeļa jautros piedzīvojumus", "Donu Žuanu", "Tā runāja Zaratustra". Komponists bija pietiekami pašapzinīgs, lai savu personīgo dzīvi attēlotu mūzikā. Tā ievijusies poēmā "Varoņa dzīve" (1898.), bet vēlāk turpinājās "Mājas simfonijā".

"Varoņa dzīve" ir plaši izvērsts darbs ar tipiski bagātām krāsām, lielisku instrumentāciju. Poēmā arī daudz izteiksmīgu vijoles soloposmu, kurus izpildīs Valdis Zariņš.