Kurzemes Vārds

16:05 Piektdiena, 13. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Aizsardzības ministrs ierodas virsnieku apspriedē, runā arī ar studentiem

Vakar Liepājā bija ieradies Latvijas aizsardzības ministrs Tālavs Jundzis un Jūras spēku komandieris Gaidis Zeibots. Viesi apmeklēja Jūras spēku Dienvidu rajonu, kur notika virsnieku apspriede. Tālavs Jundzis pabija arī Pedagoģiskajā augstskolā, tikās ar studentiem un pasniedzējiem. Viņš iepazīstināja studējošos ar Aizsardzības ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādāto projektu par militāro apmācību skolās un augstākajās mācību iestādēs. Jauniešiem pēc brīvprātības principa būs iespēja izvēlēties militārās apmācības kursu un pēc tā pabeigšanas iegūt kaprāļa pakāpi. Līdz ar to viņi būs atbrīvoti no obligātā karadienesta. Bet studenti pēc augstskolas beigšanas varēs vēl papildināt zināšanas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, lai iegūtu virsnieka pakāpi. Jauniešus šī iespēja ieinteresēja.

Ilmārs Lešinskis - Baltijas valstu eskadras komandieris

Tas, ka Jūras spēku Dienvidu rajona līdzšinējais komandieris jūras kapteinis Ilmārs Lešinskis ir iecelts par Baltijas valstu starptautiskās jūras eskadras jeb saīsināti Baltron komandieri, Liepājai ir liels gods. Jaunajā amatā Lešinska kungs apstiprināts ar 1.aprīli un jau stājies pie savu pienākumu izpildes. Baltron štābs, kā zināms, atrodas Tallinā, un galvenais eskadras uzdevums ir mīnu tralēšana un iznīcināšana. Eskadrai ir jāpārzina visu Baltijas valstu ekonomisko zonu ūdeņi. Jūras spēku Dienvidu rajona komandiera pienākumu izpilde uzdota Aleksandam Vaļumam.

Dziesmiņu autori dodas pie Aizkraukles bērniem

Šodien uz Aizkraukli dodas komponists Andris Eniņš un dzejnieks Visvaldis Paspārnis. Viņi tiksies ar Rīgas, Balvu, Ainažu un citiem bērniem, kuri piedalās pavasara ieskaņas koncertā kultūras namā. Aizkraukles mazie dziedātāji iemācījušies visas dziesmiņas no abu šo liepājnieku izdotās grāmatiņas "Dziedi skolā, dziedi mājās". Paredzēta arī tikšanās skolā, kurā tāpat skanēs viņu dzejoļi un dziesmiņas. Abi autori arī pastāstīs, kā top citi izdevumi - vārdi un notis.

Būs modes skate un gaumīgi klāti galdi

Šodien 48.arodvidusskola rīko atvērto durvju dienu. Tā nu ir iespēja visiem šāgada skolu absolventiem, arī tiem, kuri vēl nav atraduši īsto ceļu dzīvē, aiziet un paskatīties, ko tad māca šajā arodvidusksolā, kādos apstākļos var apgūt piedāvātās profesijas. Lai viesiem būtu pilnīgāks priekšstats, būs pavasara un svētku tērpu modes skate (autori - 48.skolas audzēkņi), būs galdu klājumu izstāde un būs arī sporta sacensības. Skola gaida ne tikai skolēnus, bet arī viņu vecākus, skolotājus, visus, kuri var ievirzīt jaunā cilvēka aroda izvēli, sniegt viņam padomu par piemērotību tai vai citai profesijai.

Svētki audzinātājai

Vakar savu jubileju svinēja bērnudārza "Margrietiņa" audzinātāja Lūcija Mičule. Viņa ir viena no tām, kas tur strādā no atklāšanas dienas un kopā ar mazajiem aizvadījusi jau 28 gadus. Tagad tur gudrības un iemaņas apgūst to bērnu, kuri paši savulaik apmeklēja Lūcijas audzinātās grupiņas, dēli un meitas. Audzinātāju ar koncertu un ziediņiem sveica mazie audzēkņi. Tātad iepriekšējā vakarā šīm svinībām gatavojās vismaz astoņdesmit Liepājas ģimenēs. Lūcijai Gūtmanei par ieguldījumu mazo liepājnieku audzināšanā Goda rakstu pasniedza Skolu valdes Pirmsskolas daļas metodiķe Austra Gūtmane, dāvanu - Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības Liepājas pilsētas padomes priekšsēdētāja Irēna Opšteine.

Reizēm ir arī pieprasījums

"Kurzemes Vārdā" laiku pa laikam tiek publicēti nelielu māju saraksti, kuras pašvaldība piedāvā remontam un privatizācijai tiem liepājniekiem, kam vajadzīgi dzīvokļi. Kā par brīnumu, dažām vecajām būvēm ir pat paaugstināts pieprasījums. Nesen iesniegumus uz vienu šādu objektu (Cenkones ielā 9a) izskatīja Dzīvokļu komisija, bet šajās dienās - deputātu komiteja. Pretendentu bija desmit, un noteikt vispiemērotāko īpašnieku nebija viegli.

Pavasara saulgriežus sagaidot

Vakar 5.vidusskolas lielajā zālē skanēja tautasdziesmas, kas ieskandināja atnākušos pavasara saulgriežus. Dziedātāji bija otrās a, b, c, d un pirmās f klases bērni savu skolotāju A.Jurgilēvičas, G.Plūces, V.Krūmiņas, Ē.Krastiņas un I.Kleinbergas vadībā. Kā pastāstīja otro klašu metodiskās grupas vadītāja A.Jurgilēviča, šādi sarīkojumi, kad bērni tiek iepazīstināti ar latviešu tautas gadskārtu tradīcijām, notiek regulāri. Šajā mācību gadā tie bija gan rudenī, gan pirms Ziemassvētkiem. Gatavojoties pavasara saulgriežu sagaidīšanai, bērni mācījās tautasdziesmas, dejas, rotaļas, ticējumus, mīklas un šīs savas prasmes parādīja kopējos svētkos. Palūkoties, ko mazie iemācījušies, varēja arī vecāki. Pēc tam Lieldienu sagaidīšana turpinājās klasēs.

Diakonija rīko Labdarības bazāru

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Grobiņas prāvesta iecirkņa Diakonijas centrs šās nedēļas nogalē, 4.aprīlī pulksten 10, ir iecerējis rīkot savu Labdarības bazāru. Tas notiks Latviešu biedrības namā. Piedalīties solījuši ne tikai Liepājas luterāņu un baptistu draudžu pārstāvji, bet arī draudzes no rajona. Pāvila draudze organizē grāmatu galdu, kurā būs grāmatas, kādas nevar nopirkt nevienā citā tirdzniecības vietā. Šajā bazārā savus rokdarbus piedāvās arī Diakonijas paspārnē esošā sieviešu bezdarbnieču atbalsta grupa. Tās dalībnieces izgatavojušas dažādus darinājumus - galdautus, cepures, šalles, čības, priekšautus un oriģinālas lietas, kādas neatrast nevienā veikalā. Labdarības bazāra organizētāji saka lielu paldies Latviešu biedrības namam, kas nekad neatsaka savu atbalstu šādiem sarīkojumiem. Iegūtos līdzekļus izmantos draudžu atbalstam.

Viesojas Sarkanā Krusta vadītāji

Vakar Sarkanā Krusta pilsētas komiteju apmeklēja Latvijas Sarkanā Krusta vadītāji - tā prezidents Uldis Laucis, viceprezidente Zigrīda Grīnhofa, Finansu nodaļas vadītāja Vilhelmīne Savicka un citi. Viņu vizītes mērķis ir saistīts ar liepājnieku gaidāmo pārcelšanos uz jaunām, daudz plašākām telpām. Tā kā izdevumu līdz ar to būs vairāk, kopīgi ir jādomā par to, kā paplašināt darbības lauku, lai būtu iespējams nomaksāt visus ar ēku saistītos ekspluatācijas izdevumus. Palīdzību, tāpat kā līdz šim, ir apsolījis sniegt arī Darmštates Sarkanais Krusts, tomēr uz šādu atbalstu nevar cerēt mūžīgi. Tāpēc šajā reizē apsprieda arī nākotnes darbības modeli. Sarkanā Krusta Liepājas nodaļa uz jaunajām telpām plāno pārcelties jūnijā.

Pirms 40 gadiem iznāca avīzes "Metalurgs" pirmais numurs

1958.gada 3.aprīlī iznāca šobrīd jau privatizētā uzņēmuma "Liepājas metalurgs" avīzes "Metalurgs" pirmais numurs. Laikraksts publicē informāciju strādājošajiem par uzņēmumā notiekošo, par ražošanas uzdevumu izpildi un, kas ir ne mazāk svarīgi, - cenšas būt kolektīva veidotājs un kopā turētājs. Laiku pa laikam avīze publicē arī materiālus par citu metalurģisko uzņēmumu dzīvi un piedāvā rūpnieciska rakstura informāciju no citām valstīm. "Kurzemes Vārds" novēl laikrakstam un tā redaktorei Ritai Ķervei arī turpmāk būt par uzņēmuma darbinieku palīgu gan darbā, gan atpūtā.

Aicina vīriešus pārbaudīt veselību

Priekšdziedzera ļaundabīgie audzēji ieņem aizvien lielāku vietu vīriešu onkoloģisko slimību klāstā. Vienīgā iespēja tos veiksmīgi izārstēt ir laikus diagnosticēt. Šobrīd Liepājas Onkoloģiskajā poliklīnikā, kas atrodas Tirgoņu ielā 15, ir pieejamas efektīvas izmeklēšanas metodes, kas dod pilnīgu atbildi par vīriešu veselības stāvokli. Jāpiebilst, ka no septiņdesmit četriem vīriešiem, kas jau izmantojuši šo iespēju, desmit ir diagnosticēti audzēji dažādās stadijās. Kā atzina daktere Anna Krilova, šis skaitlis liecina par nopietnu problēmu. Viņa arī piebilda, ka slimības sākotnējā stadijā nekādas ārējas pazīmes var pat neliecināt, ka ir sākusies saslimšana. Tāpēc viņa aicināja visus vīriešus vecumā no 50 līdz 65 gadiem ierasties Onkoloģiskajā polklīnikā uz pārbaudēm.

"Talsu Vēstis" ciemos pie "Kurzemes Vārda"

Vakar mūsu redakciju apmeklēja laikraksta "Talsu Vēstis" redaktors Eduards Juhņēvičs un žurnālistikas teorijas speciāliste Ina Strazdiņa, lai pabeigtu iepazīšanos ar šīspuses preses izdevumiem un to specifiku. Viesus interesēja galvenokārt "Kurzemes Vārda" darbība reklāmas jomā, kā arī laikraksta iespiešana un metodes, kā redakcija uztur saikni ar lasītājiem, un vienā no tuvākajām šīs saiknes izpausmēm Juhņēvičs izteica vēlēšanos piedalīties pats. Tikšanās aizritēja savstarpējās saprašanās gaisotnē, un viesi devās mājup, gaišu domu spārnoti.