Kurzemes Vārds

18:04 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Subsīdiju pretendenti pieteikti ministrijā

Pēteris Jaunzems

Vakar rajona Lauksaimniecības departamenta direktors Andris Bitenieks nogādāja Zemkopības ministrijā informāciju, kas saņemta no zemniekiem, kuri sadūšojušies pieprasīt valsts subsīdijas. Lauksaimniecības departamenta direktora vietnieks Ivars Šalms teica, ka tādu drošsiržu ir krietni vien mazāk, nekā bija gaidīts. Daudzus atbaidījusi prasība ņemt kredītus, par kuriem būs jāmaksā augsti procenti.

Subsīdiju apjoms - no dažiem simtiem

līdz vairākiem tūkstošiem latu

Subsīdiju apmēri ir ļoti atšķirīgi, to summa svārstās no 100 līdz vairākiem tūkstošiem latu. Bet kopējā pabalstu summa, ko rajona lauku apsaimniekotāji šoreiz vēlētos saņemt no valsts, nepārsniedz 80 tūkstošus latu. Šeit jāpiebilst, ka šis nav pirmais subsīdiju pieprasījums, ko departaments nogādājis ministrijā. Jau agrāk tur nosūtīts lūgums piešķirt līdzekļus zemes pirkšanai, fermu iekārtošanai un šķirnes lopu iegādei par nepilniem 8000 latu.

Tehnikas iegādei

Visvairāk pretendentu ir tehnikas iegādei. Un to var labi saprast, jo traktori un citas lauksaimniecības mašīnas, kas atrodas zemnieku rīcībā, faktiski var uzskatīt par savu laiku nokalpojušām. Tāpēc ražošanas attīstībai un tehnikas modernizēšanai valsts atbalstu ir pieprasījusi Priekules pagasta zemnieku saimniecība "Grietēni", Cīravas pagasta "Rudītes", Medzes "Saulgrieži 1" un Kalētu "Līdumi", kuru saimnieki nolēmuši iegādāties kārtīgu traktoru. Bet Durbes pagasta "Pīlādžu" saimnieki vēlas tikt pie kravas automobiļa un kombaina "STOLL". Savukārt centieni iegādāties rituļu presi, frēzes un citas lauksaimniecības iekārtas pamudinājusi lūgt subsīdijas Rucavas pagasta "Zvaginu", Lažas pagasta "Birzītes 1" un Dunalkas pagasta "Krastmaļu" saimniekus, bet zemnieku saimniecības "Nīca 1" īpašnieki līdzekļus cer saņemt cūku un to mūsdienīgas barošanas sistēmas iegādei.

Bioloģiskajai lauksaimniecībai

Ražošanu paplašināt uzdrīkstējušies arī divi bioloģiskās lauksaimniecības attīstības virziena piekritēji. Tie ir "Izriedes" saimnieks Jānis Rubezis Bunkas pagastā un vērgalnieks Aldis Timofejevs. Bet netradicionālas lauksaimniecības saimniekošanas vajadzībām atbalstu saņemt vēlēšanos izteikusi Dunikas pagasta zemniece Dace Ziemele. Nedaudz sarosījušies arī zemeņu audzētāji. Šajā nozarē subsīdijas pieprasījusi zemnieku saimniecība "Klimsti" Durbē un jau pieminētā Dace Ziemele, bet upeņu platības līdz vienam hektāram paplašināt vēlas zemnieku saimniecība "Demes" Dunikas pagastā.

Zemes kaļķošanai

Nav daudz arī tādu, kam nodoms naudu lūgt, lai apstrādātu skābās augsnes. Zemes kaļķošanas vajadzībām pabalstu pieprasījis Kazdangas pagasta zemnieku saimniecības "Baloži" īpašnieks K.Rudītis, kazdandznieks A.Kliests un rucavnieks J.Jaunciems.

Meža mākslīgajai atjaunošanai

Šalma kungs redakcijai teica, ka divas zemnieku saimniecības pieprasījušas subsīdijas meža platību mākslīgajai atjaunošanai un lauksaimniecībā neizmantojamo zemju apmežošanai. Tie ir Sakas pagasta zemnieks Grigorijs Rozentāls, kurš grib apmežot 1,4 hektārus, un Elza Bērtule Gaviezē, kas mežu vēlas stādīt 6 hektāru platībā.