Kurzemes Vārds

02:35 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

LIEPĀJAS JAUNUMI

SEZ uzņēmuma statusu ieguvušas 11 ostas firmas

Pašlaik Speciālās ekonomiskās zonas uzņēmuma statuss ir piešķirts 11 ostas firmām. Šie uzņēmumi noslēguši ar SEZ pārvaldi līgumus, kuros paredzēts ostai piesaistīt investīcijas 11,536 miljonu latu apjomā, kā arī radīt 204 jaunas darba vietas. Nākamajos divos gados pilnveidošanas tempus plānots saglabāt, ieguldot investīcijas 22,768 miljonu latu apjomā un radot vēl 382 darba vietas. Līdz šim starp SEZ statusa uzņēmumiem līderis ir firma "Terrabalt", kura aizvadītajā gadā pārkrāvusi 350 418 tonnas kravu, apkalpojot 413 kuģu vizītes. Otrajā vietā apstrādāto kravu apjomu ziņā ir akciju sabiedrība "Trans Liepāja", bet trešajā - Latvijas un Zviedrijas kopuzņēmums "Laskana". Savukārt kuģu aģentēšanā Liepājā populārākās pēc "Terrabalt" ir "Astramar" un "Liepaja Shipping Agency".

Lai iekasētu naudassodu

Daži jautājumi Pilsētas domes un "Liepājas siltuma" savstarpējās attiecībās joprojām paliek neatrisināti. Tādēļ "Liepājas siltuma" administratore D.Grinberga nosūtīja domei vēl vienu vēstuli ar klātpieliktu siltumenerģijas un karstā ūdens patēriņa obligāto noteikumu risinājuma projektu. Tie attiecas uz apmaksas principiem un sankcijām šo principu neizpildīšanas gadījumā. Citu konkrēto pasākumu skaitā ir prasība noteikt naudassodu, ja laikus nav izdarīta samaksa. Šādam naudassodam jābūt 0,15 procenti no neiemaksātās summas par katru nokavēto dienu. Līdz šim dome tam nepiekrita, uzskatot, ka nevajadzētu dublēt pastāvošos Ministru kabineta noteikumus.

Dakteriem - par slimībām, no kurām nemirst, bet ar kurām mokās

Vakar ārstiem semināru par sāpēm, ko izraisa nervu sistēmas bojājumi, organizēja Francijas farmaceitiskā firma "Rhōne Poulenc". Lekciju par šo tēmu lasīja P.Stradiņa slimnīcas Neiroloģijas klīnikas neiroloģe docente Ināra Logina (attēlā). Kā daktere pastāstīja "Kurzemes Vārdam", no nervu sistēmas bojājumu izraisītām sāpēm - radikulīta, neirīta un citām slimībām - cieš ļoti daudz cilvēku, un galvenais cēlonis tam ir pārmērīgi smagais fiziskais darbs. Daktere uzsvēra, ka tās ir slimības, no kurām nemirst, bet ar kurām mokās, daudzi cilvēki - pat visu mūžu, jo tās var būt gan akūtas, gan arī hroniskas. Otrs cēlonis šīm slimībām ir saaukstēšanās. Bieži šo slimību gadījumos cilvēki nodarbojas ar pašārstēšanos, lietojot pretsāpju medikamentus, kas uz brīdi tiešām palīdz. Taču daktere sacīja, ka jebkurā gadījumā tomēr būtu nepieciešams konsultēties ar ārstu, lai slimība netiktu ielaista. Šajā pašā reizē "Phōne Poulenc" pārstāvji Ilona Pavāre un Lauris Rupeiks ārstus iepazīstināja ar firmas piedāvāto pretsāpju medikamentu "Profenid".

Fondus papildina ar vērtīgām grāmatām

un materiāliem par šodienas aktualitātēm

Grāmatu krātuvju fondu papildināšana ir aktuāla problēma, tādēļ 2.bibliotēkā priecājas par bagāto grāmatu, žurnālu un arī materiālu klāstu par šodienas politiskajām un ekonomiskajām aktualitātēm, ko nesen atsūtījuši seši liepājnieki. Manfreds Zihmanis no Kanādas dāvinājis lielu saini ar trimdas latviešu rakstnieku grāmatām, bet īpašu ievērību pelna bibliogrāfiskais retums - kādreizējā Liepājas apgabaltiesas locekļa, Cand.iur.Vernera Vītiņa sarakstītā grāmata "Jūras tiesības", kuru 1939.gadā Rīgā laidusi klajā K.Valdemāra Jūrskolas izdevniecība. 6.Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš bibliotēkas fondus regulāri papildina ar žurnāla "Eiropas Dialogs" numuriem, LR Finansu ministrijas biļeteniem "Latvija ceļā uz Eiropas savienību" un Latvijas statistikas ikmēneša biļeteniem. Latviešu un vācu tikšanās centra priekšsēdētājs Kurts Blūms dāvinājis fotoalbumu par Helmūtu Kolu un žurnālu "Deutschland", bet pensionētā vācu valodas skolotāja Valija Mikuļska - latviešu un vācu draugu kopas veidotās burtnīcas par Zentu Mauriņu, kā arī uzziņu materiālus par Latviju. Grāmatas dāvinājusi arī 10.vidusskolas skolniece L.Ģibiete.

"Dēkla" gatavojas talkai

Daudzbērnu ģimeņu asociācija "Dēkla" gatavojas strādāt Bernātos, atpūtas bāzes teritorijā. Kā pastāstīja "Dēklas" vadītāja Brigita Dreiže, viņa kopā ar "Liepājas metalurga" arodbiedrības priekšsēdētāju Jāni Gravu pašlaik precizē darbu apjomus, arī to, kādi darbarīki būs vajadzīgi. Autobusu parka direktors R.Embutnieks atvēlējis transportu, lai kuplās ģimenes nokļūtu Bernātos. Pēc darba paredzētas dažādas jautrības - atrakcijas, ugunskura kurināšana, desiņu cepšana (labvēlis, kurš palīdzētu tās sagādāt, vēl tiek apzināts), arī tējas dzeršana. Kaut arī Lieldienu zaķis jau gabalā, bērni tomēr varēs pameklēt viņa atstātās dāvanas, kuras sagādāt palīdzējis Bērnu fonds.

Zīmē un glezno Katoļu sākumskolas bērni

Galerijas "Rožu laukums" vadītāja Ilva Ščerbinska izstāžu zāli laipni atvēlējusi mazajiem māksliniekiem, proti, mākslas studijas audzēkņiem, kas darbojas pie Katoļu sākumskolas. Šodien atklāj talantīgo zīmētāju un gleznotāju darbu izstādi, kas būs apskatāma līdz pat 30.aprīlim. Šo mākslas studiju izveidojusi un vada māksliniece Velga Gūtmane. Izstādes ekspozīcija ir sava veida pārskats par bērnu pusgada veikumu.

Rosināt privatizāciju

Lai dotu jaunu impulsu dzīvokļu privatizācijas gaitai, Pilsētas domē akceptēta ideja sarīkot iedzīvotāju aptauju. Līdz ar to papildslodze atkal būs namu pārvalžu darbiniekiem - viņiem nāksies apstaigāt visus īrniekus. Pēc saņemto atbilžu rezultātiem būs redzams, kādas tieši mājas jāgatavo privatizācijai pirmām kārtām un kā šobrīd šis process tiek atbalstīts dažādos mikrorajonos.

Pārkārtošanās apmeklētāju ērtībām

Sociālās apdrošināšanas aģentūras Liepājas filiālē šogad gaidāmas samērā lielas pārmaiņas. Iecerēts, ka tāa vajadzībām tiks atdotas dažas telpas Graudu ielas 50.nama pirmajā stāvā. Filiālei izveidos speciālu ieieju no pagalma puses. Uz augstākajiem šīs iestādes stāviem apmeklētājus nogādās lifts. Ieeja tiks iekārtotas tā, lai namā varētu iekļūt arī invalīdi ar ratiņiem. Jaunas funkcijas būs arī ēkas pagrabstāvam. Tajā atradīsies garderobe un mācību klase.

Atjaunos Sociālās palīdzības fondu

Iepriekšējās Pilsētas domes darbības laikā pēc tās priekšsēdētāja Teodora Eniņa iniciatīvas tika izveidots Sociālās palīdzības fonds. Līdzekļus tam ziedoja firmas, iestādes, privātpersonas, un tā darbības mērķis bija palīdzēt cilvēkiem, kas nokļūst ekstremālā situācijā (ugunsnelaimes, zādzības, tuvinieku pēkšņa bojā eja, bez pajumtes palikušie, bērnu namu absolventi utt.). Ar laiku fonda darbs apsīka. Tagadējā Pilsētas dome ir iecerējusi šā fonda darbību atjaunot. Tas varētu būt kaut neliels, bet tomēr atspaids izmisumā nonākušajiem.

Nams pārdots

Nesen ziņojām par atsevišķo valsts īpašuma objektu izsoli, kas notika Rīgā. To vidū bija arī ēka Liepājā, Graudu ielā 46 - bijušais bērnu veikals "Sprīdītis". Tagad kļuvis zināms, ka to iegādājusies firma "Raita" par 75 tūkstošiem latu. Spriežot pēc tā, ka sākumcena bija 23 tūkstoši latu, ir bijuši vairāki pretendenti. Tagad atliek gaidīt, kad ēka mainīs savu vizuālo izskatu.