Kurzemes Vārds

04:45 Piektdiena, 6. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

"Mīļš viesis no bērnības zemes"

Edīte Tišheizere,

teātra literārās daļas vadītāja

Tā reiz Lilija Dzene nosauca savu recenziju par izrādi "Emīls un Berlīnes zēni". Grūti būtu atrast piemērotāku apzīmējumu arī nupat tapušajam uzvedumam Liepājas teātrī. Dievs vien zina, kāpēc gadsimta sākumā radītais norvēģu rakstnieces Barbaras Matildes Ringas "Peiks", kaut arī tulkots un izdots jau Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, nav ieņēmis tādu pašu vietu latviešu bērnu literatūrā, kāda līdzās Jaunsudrabiņa Jancim un Brigaderes Sprīdītim ir Ē.Kestnera Berlīnes Emīlam vai A.Lindgrēnas Lennebergas Emīlam. Jo sešus gadus vecais Pāvils Benedikts Henemanis, saukts Peiks (izrādē - Ēriks Vilsons vai Kaspars Zakovics), kam liktenis atņēmis abus vecākus un pašu izmetis plašajā pasaulē, ir šo puiku līdzinieks un brālis - drusciņ vientuļš, drusciņ palaidnīgs, bet ar labu un mīlestības pilnu sirdi, kurai nespēj pretoties neviens. Ne vārdabrālis un attāls radinieks Pāvils Benedikts Henemanis jeb profesors (Jānis Kuplais), ne stingrā mājskolotāja Bloma (Vija Āboliņa), ne krustmāte Ada (Anda Albuže), nemaz nerunājot par veco ormani Ondursenu (Jānis Lagzdiņš) vai kaimiņu meitenēm (Marita Lūriņa, Indra Vaļeniece, Ivonda Vilsone).

Izrāde, ko Liepājas teātrī iestudējusi jaunā režisore Zane Kreicberga, ir gaiša kā sarmā mirdzoša ziemas diena, mīļa un nesteidzīga kā pamošanās svētdienas rītā. Zane Kreicberga tikai pirms gada beigusi Kultūras akadēmiju, taču viņas vārdam jau ir noteikts skanējums teātrmīļu aprindās gan kā režisorei, gan kā aktrisei. Zane Kreicberga spēj tā viegli, kā ar pirkstu galiem, pieskarties vajadzīgajām stīgām aktieros, turklāt skaidri zina, kādam jābūt meldiņam. "Peika" izrāde ir muzikāla, un ne jau tikai tāpēc, ka tajā skan Oresta Silabrieža mūzika. Harmonija ir izrādes pamatā. Un vai tad var būt kaut kas labāks par to šajās padrūmajās, pretrunu plosītajās dienās? "Peiks" ir nosaukts par izrādi bērniem un pieaugušajiem. Tas tā patiešām ir.

Mazs puisēns stāv Kristiānijas kuģu piestātnē un gaida tikšanos ar nezināmo tēvoci Pāvilu Benediktu Henemani, ar lielo pilsētu un? skatītājiem.

Bet jāgaida vairs nav ilgi. 17.aprīlī tikšanās būs klāt.